czcionka normalna czcionka +1 czcionka +2
Dzisiaj jest niedziela, 17 luty   
Wyślij kwiaty Wyślij kwaity
><img src=

Austria: W kurorcie Bad Ischl - z cyklu: nasi zagraniczni rodacy na wakacjach 13/08/2009

Austria: W kurorcie Bad Ischl - z cyklu: nasi zagraniczni rodacy na wakacjach W czasie moich tegorocznych wakacyjnych podróży odwiedziłam austriackie Alpy. W odległości ok. 270 km na zachód od Wiednia w kierunku Salzburga (autostrada A1) dojechaliśmy do uroczego Bad Ischl, pełnego kwiatów miasteczka-kurortu. W czasie lata odbywa się tu słynny „Lehar Festival" czyli przegląd przedstawień operetek Franciszka Lehara.
Dyrektorem i organizatorem festiwalu jest dr Michael Lakner , który od bardzo wielu lat skutecznie dokłada wszelkich starań, aby 20 tysięczna publiczność (tyle było widzów w czasie ubiegłego lata) miała co podziwiać i oklaskiwać

Bad Ischl to malownicze austriackie „cesarskie" uzdrowisko solankowe położone wśród gór alpejskich. Przeszło do historii jako romantyczne miejsce spotkania w 1853 r. między rodziną księżnej Ludviki Wittelsbacher z Possenhofen w Bawarii, a jej siostrą arcyksiężną Sophie, żoną arcyksięcia Franciszka Karola z rodu Habsburgów. Spotkanie odbyło się z pięknej cesarskiej willi Habsburgów w Bad Ischl. Część jej można obecnie zwiedzać jako muzeum „Kaiservilla"; część jest zamieszkała przez rodzinę Salvator, potomków rodu cesarskiego.

Dla ratowania dynastii Habsburgów, arcyksiężna z Wiednia Sophie ( Zofia) chciała wyswatać swego syna cesarza Franciszka Józefa (1830 - 1919), następcę tronu Habsburgów, z 18-letnią Heleną Wittelsbacher , córką swojej siostry księżniczki Ludviki z Bawarii. Jakież było zdziwienie obu matek księżniczek, kiedy okazało się, że 23-letniemu cesarzowi Franciszkowi do serca bardziej przypadła młodsza córka, 15-letnia urocza kuzynka, księżniczka Elisabeth zwana Sisi, która przyjechała tylko dla towarzystwa swojej siostry, a nie na swaty do cesarskiej letniej rezydencji. Zauroczony Franz powiedział „ta, albo żadna" i zaręczyny młodych odbyły się dość szybko w Bad Ischl, bo 18 sierpnia 1853 r.

Mimo niezadowolenia swojej matki Sophie z takiego obrotu sprawy, cesarz Franz Joseph poślubił w rok później w 1854 r. w Wiedniu w Augustinerkirche swoją ukochaną Elisabeth - Sisi (1837 -1898), która urodziła mu czworo dzieci. Młoda rodzina cesarska otrzymała w prezencie ślubnym od rodziców „Kaiservillę" w Bad Ischl, gdzie przebywała co roku latem, szczególnie gdy dzieci były małe. Cesarzowa Elisabeth była bardzo urodziwą kobietą z pięknymi włosami i bardzo szczupłą figurą. Pisała romantyczne wiersze, jeździła świetnie konno i bardzo lubiła podróże. Zginęła tragicznie w Genewie w Szwajcarii w 1898 r. w wieku 61 lat. Włoski anarchista Luigi Lucheni uderzył ją zaostrzonym pilnikiem jak sztyletem prosto w serce.

Natomiast całą romantyczną historię spotkania cesarza z Sisi w Bad Ischl austriacki reżyser filmowy Ernst Marischka przedstawił w filmie pt. "Sissi" nakręconym w 1955 r. W roli głównej jako Elisabeth wystąpiła mało wówczas znana, młoda aktorka Romy Schneider (1938-1982 ). Film tak bardzo spodobał się widzom, że nakręcono jeszcze dwie jego dalsze części. W rolę młodego cesarza Franciszka Józefa wcielił się przystojny aktor austriacki Karlheinz Böhm (ur. w 1928 r.). Filmy te pokazywała również telewizja w Polsce, cieszyły się dużym powodzeniem i są do obejrzenia w internecie w you tube.

Mało kto z Polaków wie, że ten popularny austriacki aktor Karlheinz Böhm grający rolę cesarza, był mężem naszej polskiej aktorki filmowej Barbary Lass, znanej w Polsce jako Basia Kwiatkowska (1940-1995). Przedtem była ona żoną reżysera filmowego Romana Polańskiego. Zasłynęła urodą i talentem w filmie „Ewa chce spać". W 1960 r. wyjechała do Paryża i już nie wróciła do kraju. W trakcie kręcenia filmu „Rififi w Tokio" w 1961 r. aktor Karlheinz Böhm poznał Barbarę Lass , a potem poślubił ją jako swoją trzecią z kolei żonę. Z tego związku pochodzi ich córka aktorka teatralna i filmowa Katharina Böhm ( ur.1964 r.) występująca w wielu niemieckich filmach telewizyjnych i na scenie wiedeńskiego teatru.

Barbara Lass zmarła nagle w 1995 r. wieku 55 lat na wylew krwi do mózgu. Wystąpiła w ponad 20 filmach. Natomiast jej mąż aktor Karlheinz Böhm ze swoją 4-tą żoną, egzotyczną i bardzo dużo młodszą od siebie, żyje szczęśliwie z kolejnymi małymi dziećmi. Pomimo 81 lat udziela się bardzo aktywnie w pomocy humanitarnej dla głodujących dzieci w Afryce, szczególnie w Etiopii. Założył fundację pomocy „Menschen für Menschen" (Ludzie dla ludzi) znaną i docenianą na całym świecie.

Janina Osses-Frei, Wiedeń, 11 sierpnia 2009 r.

cesarska willa - Kaiserville w Bad Ischl (fot. autorka)

oprac.IR HappySenior.pl

 


Wasze komentarze Dodaj komentarz

 • (2012-01-11 08:32:43)
  ~Celina
  DcmAdYHxinwRp

  Please keep thorwnig these posts up they help tons.
 • (2012-01-11 14:35:13)
  ~twwiahz
  luVgCcedAnnC

  jvFZqp mginlmtmkqae
 • (2012-01-12 12:12:52)
  ~vjarykk
  kvRrDCHVwAOoWe

  nF6UUQ , [url=http://unbzxzvfcifm.com/]unbzxzvfcifm[/url], [link=http://nfgenvnawkth.com/]nfgenvnawkth[/link], http://rmktvllrbiqj.com/
 • (2012-01-14 10:51:54)
  ~ctmqseujcb
  ielQydmkVeXTeaqRCt

  SH0VKM ratqdcwlcyzp
 • (2012-01-15 19:57:42)
  ~ffmbirwlzj
  BkmasQCsChszJDzbF

  kWcJfD , [url=http://fgscaiulrpqs.com/]fgscaiulrpqs[/url], [link=http://gwhdmczxofzt.com/]gwhdmczxofzt[/link], http://txkimwixtpsc.com/