Jest tylko jedna droga do szczęścia - przestać się martwić rzeczami na które NIE MASZ WPŁYWU.
Na przełomie lutego i marca w sklepach ogrodniczych jak i popularnych marketach króluje w sprzedaży hiacynt wschodni. Ten wdzięczny gatunek powoli przygotowuje nas na nadejście wiosny, o której większość z nas marzy. Hiacynt jest łatwy w uprawie i pięknie preznętuje się w kompozycjach na stole, parapecie.
Pochodzenie i wygląd zewnętrzny
Hiacynt wschodni należy do rodziny szparagowatych. Jest to bylina, która swoje korzenie ma od Azji Mniejszej po Syrię i Palestynę. W obszarze Basenu Morza Śródziemnego uznawana jest za okaz zdziczały. Roślina posiada sztywny, wzniesiony pokrój i osiąga do 30 cm wysokości. Posiada dużą cebulę, która okryta jest łuskami. Liście ciemno-zielone, odziomkowe o kształcie wąsko-lancetowatym. Główną ozdobą rośliny jest kwiat, który pojawia się w naturze od lutego do kwietnia, jednak te rośliny uprawiane w naszym klimacie kwitną od kwietnia do czerwca. Jeśli chodzi o uprawę doniczkową to kwiaty można uzyskać nawet w styczniu. Kwiaty w postaci kwiatostanu groniastego. Znajdziemy od 5 nawet do 15 kwiatów w całym kwiatostanie, mają one przyjemny zapach. W zależności od odmiany mogą występować w kolorze: fioletowym, niebieskim, białym, różowym. Owocem są torebki o drobnym kulistym kształcie.
Uprawa i pielęgnacja
Hiacynt wschodni najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ciepłym osłoniętym od wiatru. Zatem na rabacie starajmy się wybrać właśnie takie miejsce. W chłodnym miejscu może słabiej lub wcale nie kwitnąć. Podłoże powinno być żyzne z dodatkiem próchnicy, lekkie i przewiewne. Idealna mieszanka glebowa to piasek z dodatkiem ziemi kompostowej, pH w granicy obojętnego, ale tak naprawdę poradzi sobie w większości podłożach ogrodniczych. Nie lubi zalewania, w podłożu stale wilgotnym, cebule hiacynta szybko mogą gnić i prowadzić do obumierania okazów. Hiacynt to roślina, której cebule sadzi się do ogrodu na jesień, przeważnie w okolicy października, na głebokość około 10-20 cm. Sadzenie hiacynta w tym okresie, woli mu na odpowiednie ukorzenienie się i przygotowanie do zimy. Jeśli chodzi o uprawę donikową to cebule kiełkują w temperaturze już od 10 stopni Celsjusza, i przeważnie sadzi się je w okolicy listopada wtedy już w styczniu lub lutym będziemy mieli kwiaty. Hiacynt wschodni nie wymaga nawożenia, chyba że jest skazany na słabej jakości podłoże, wtedy warto go wzmocnić. Cebulki hiacyntów mogą być drażniące dla skóry człowieka, zatem wszelkie zabiegi pielęgnacyjne powinno się. Młode cebulki mogą wymagać okrywania na zimę, najlepiej dokładnie znać odmianę, jaką sadzimy, gdyż znane są odmiany całkowicie mrozoodporne. Technika podlewania hiacyntów doniczkowych jest dość istotna. Dokonujemy tego na podstawkę, którą po kilku minutach odlewamy.
Gdy hiacynty całkowicie przekwitną, musimy wolić im aby liście samoistnie uschły. Następnie ostrożnie wykopujemy cebulki i dokładnie je oczyszczamy. Przechowujemy w suchym i ciemnym miejscu, najlepiej w torbie papierowej lub kartonie. Pamiętaj, aby ostawiać tylko zdrowe cebule.
Hiacynt wschodni rozmnaża się wegetatywnie przez cebulki przybyszowe, zatem możemy robić to samodzielnie w domowych warunkach. Warto pamiętać, że hiacynt kwitnie raz do roku i jest to naturalny cykl rośliny, który lepiej nie zaburzać.
Ciekawe odmiany:
Zastosowanie
Rynek dostarcza nam przeróżne odmiany hiacyntów, mniejszych, większych, urzekają one pięknem kwiatów. Z powodzeniem możemy sadzić je w gruncie jako uzupełnienie rabaty jednorocznej lub wieloletniej, ale również w doniczce. W ogrodzie sprawdzi się jako roślina obwódką, warto ją sadzić w miejscu reprezentacyjnym, aby była ciągle podziwiana. Kompozycje w pojemnikach warto łączyć z narcyzami, szafirkami. Tworzenie wiosennych bukietów w doniczce, jest bardzo ciekawym elementem spędzania wspólnego czasu. Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach zatem zaleca się ich nie stawiać w miejscu, w którym śpimy. Hiacynty idealnie sprawdza się w małych ogrodach, ze względu na swoją wielkość. Zachęcamy do uprawy hiacyntów, to gatunki łatwe w kontakcie i niezwykle wdzięczne. Cebule hiacynta zawierają trujące substancje zatem warto mieć to na uwadze jeśli posiadamy zwierzęta. Hiacynt wschodni jest wykorzystywany w perfumiarstwie, gdyż z kwiatów tłoczony jest cenny olejek eteryczny.
Słowa kluczowe: hiacynt wschodni uprawa, pielęgnacja, kiedy sadzić hiacynt wschodni, jak rozmnaża się hiacynt, co po przekwitnięciu hiacynta, czy hiacynt kwitnie raz w roku?, zastosowanie hiacyntów
Autorka: Martyna Cieślińska
Literatura
• Oficjalna strona Internetowa – www.atlas-roslin.pl
• Mieszkamy wśród kwiatów, M.Schubert, R. Harwing, 1986
• Rośliny cebulowe, D.G. Hessayon, 2000
• Rośliny cebulowe, praca zbiorowa, 2006
• Oficjalna strona Internetowa – www.sadowniczy.pl
• Biała wiosna, A. Gawryś, Kwitnik, nr: 2, 2007
• Gdy przekwitną, A. Krzymińska, Działkowiec, nr: 6, 2010
• Co warto wybrać?, D. Sochacki, Działkowiec, zeszyt nr:1, 2009
• Hiacynt, B. Mika, Działkowiec, nr: 2, 1998
Obraz Artur Pawlak z Pixabay
Zaloguj się na Facebooka, by komentować i zobaczyć komentarze