seniorzy
Dzisiaj jest, 13 grudnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
26.02.2019 / Dom i ogród
Chcesz wprowadzić trochę ładu i radości do swojego mieszkania? Pomyśl o zasadach Feng shui!

W życiu ważne jest, aby otaczać się dobrą energią. Dotyczy to nie tylko odpowiedniego sposobu życia, ale również organizacji domu – właściwa aranżacja mieszkania oraz odpowiednio dobrane dodatki naprawdę potrafią zdziałać cuda. W jaki sposób to zrobić? Wróćmy na chwilę do starożytności i skorzystajmy z chińskich metod Feng shui!

 

  • O co chodzi z tą sztuką szczęścia?

 

Feng shui to praktyka, której korzeni należy szukać w starożytnych Chinach. Dotyczy ona planowania przestrzeni w taki sposób, aby żyć w zgodzie ze środowiskiem i naturą. Feng shui oznacza dosłownie wiatr i wodę, symbol niewidzialnych i nieuchwytnych żywiołów. Korzenie Feng shui – życiowej siły, można także znaleźć w bardzo popularnej zasadzie Yin i Yang.

 

Ważnym elementem całej filozofii jest tzw. siatka Baguna. To wielokąt podzielony na 8 równych części, które są podstawą planowania życia. Siatka podzielona jest na kilka stref: karierę, wiedzę, rodzinę/zdrowie, bogactwo, sławę, małżeństwo, dzieci oraz pomocnych ludzi. Siatka Baguna pozwala również urządzić mieszkanie w taki sposób, aby zapanowała w nim harmonia, a nasza sytuacja życiowa zdecydowanie się poprawiła. Jak to zrobić? Wystarczy tylko nałożyć plan domu na kartkę, wpisać go w kwadrat (lub prostokąt) i narysować na nim siatkę Baguna. Wejście do domu powinno zawsze znajdować się w 1, 6 albo 8 strefie.

 

 

  • Najważniejszy jest salon

 

Według zasad Feng shui najważniejszym pomieszczeniem domu jest salon – w chińskiej filozofii to miejsce odpoczynku od codzienności. Zasady aranżacji są proste. Środek salonu powinien zostać pusty, aby wzrok mógł odpocząć i nie skupiał się na licznych szpargałach. Miejsce to można ozdobić eleganckim dywanem lub małym stolikiem. Inne meble powinny przylegać do ścian plecami, co zapewni bezpieczeństwo ich użytkowania. Ważne jest również, aby w salonie znajdowało się odpowiednie oświetlenie i ziemiste, jasne kolory, które napawają spokojem. – Od dawna wiadomo, że jasne meble nie tylko optycznie powiększają przestrzeń, ale mogą działać również relaksująco. Połączenie białych mebli z kolorem drewna tworzy nowoczesny i ponadczasowy charakter, na który warto postawić w salonie. Dodatkowo, aby wydobyć cały urok kompozycji, można wybrać meble z delikatnym oświetleniem –  jest ono ważnym elementem filozofii Feng shui. Nie każdy ma bowiem możliwość wpuszczenia maksymalnej ilości promieni słonecznych do salonu, dlatego oświetlenie znajdujące się w meblach może okazać się bardzo dobrą alternatywą  – tłumaczy Ewelina Wójcik, dyrektor marketingu marki Meble Wójcik.

 

 

  • Pozostałe pomieszczenia domu

 

Oczywiście salon nie jest jedynym pomieszczeniem, w którym warto wprowadzić zasady Feng shui. Należy również pamiętać o sypialni, która powinna być cicha i odizolowana od pozostałych pokojów mieszkania. W sypialni odpoczywamy i regenerujemy siły po całym dniu ciężkiej pracy, dlatego ważne jest, aby hałas nie docierał do niej z pozostałych części domu ani nie kumulowało się w niej zbyt dużo rozpraszającego światła.

 

Ważną kwestią jest również zachowanie porządku i pozbycie się niepotrzebnych przedmiotów z całego mieszkania – aby w naszym życiu zapanowały ład i porządek, również i nasz dom musi charakteryzować się takimi cechami. Energia powinna spokojnie przepływać przez całe mieszkanie, a tam, gdzie napotka niepotrzebne rzeczy, po prostu się zatrzyma.

 

  • Magia dodatków

 

Bardzo ważnym elementem domu – nie tylko w filozofii Feng shui – są rośliny. Oprócz pięknego zapachu i czynnika dekoracyjnego wnoszą one do pomieszczenia mnóstwo dobrej energii. Jeśli macie w domu sztuczne kwiaty, koniecznie z nich zrezygnujcie. Niepowodzenie mogą przynieść również kaktusy! Dlaczego? Według wierzeń odstraszają one nie tylko gości, ale i dobrą fortunę.

 

Co jeszcze przyda Wam się w mieszkaniu urządzanym zgodnie z zasadami Feng shui? Lustra i szczypta soli. O co chodzi z lustrami? Ten dekoracyjny element przyciąga wiele pozytywnej energii. Dodatkowo pięknie wygląda i rewelacyjnie powiększa przestrzeń. Lustro nie powinno wisieć jednak naprzeciw drzwi – pozytywna energia wpływająca do domu zostaje przez nie odbita i wraca na zewnątrz. A sól? Solą posypcie każde pomieszczenie domu – wchłonie ona złą energię pozostawioną przez poprzednich lokatorów.

 

Oczywiście starożytną praktykę możemy traktować dosłownie lub nieco z przymrużeniem oka, wykorzystując tylko kilka zasad przy projektowaniu własnych wnętrz.  Niezależnie od tego warto zadbać o ogólną czystość, ład i porządek w swoim mieszkaniu – w końcu to miejsce, w którym spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego warto, abyśmy dobrze się w nim czuli.

 
Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję