seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
29.05.2024 / Dom i ogród
Ciekawy gatunek roślin - serduszka okazałe, idealne do cienia

Maj to miesiąc, kiedy intensywnie myślimy o naszym ogrodzie. Niektóre okazy roślin już kwitną inne dopiero zapowiadają swoje kwiaty. Dziś prezentujemy niezwykle ozdobną roślinę, jaką są serduszka okazałe. To roślina piękna, długowieczna i dość łatwa w uprawie, dlatego sprawdzi się dla każdego.

 

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Roślina posiada azjatyckie korzenie, do Europy przyszła z Chin i Japonii. Dobrze czuje się w polskim klimacie. Należy do rodziny makowatych oraz do grupy bylin. Posiada kępiasty pokrój, średnio dorasta do 60-80 cm wysokości. Pędy są łukowato wygięte, na których znajdując się pierzaste liście w kolorze niebiesko-zielonym. Po kwitnieniu zamierają i opadają. Kwiaty na roślinie pojawiają się od maja do czerwca. Stanowią główną ozdobę gatunku. Zebrane są w duże grona w kolorze: różowym, czerwonym lub białym, kształtem przypominają serca z małą białą łezką. W czerwcu lub lipcu cała roślina zanika, dlatego warto sadzić ją w towarzystwie roślin, które rozpoczynają swoje kwitnienie w drugiej połowie lata.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Jest to gatunek, który idealnie odnajdzie się w miejscu zacienionym lub półcienistym. Sprawdzi się w cieniu drzew i na rabacie północnej. Często brakuje nam roślin, które możemy posadzić w takim miejscu, więc warto pamiętać o serduszkach okazałych.  Najlepiej służy jej podłoże żyzne i dość wilgotne o pH lekko kwasowym. Jeśli zdarzy się tak, że zniknie w okolicach czerwca nie martwmy się, pojawi się w kolejnym sezonie. Aby unikać pustych miejsc w obrębie jej sadzenia najlepiej łączyć ją z: funkiami, paprociami, bodziszkami, żurawkami berberysami, zawilcami, bodziszkami. Pamiętaj, aby ścinać roślinę dopiero, gdy liście całkowicie zżółkną. Serduszka okazałe do ostatniej chwili produkują chlorofil, który trafia do bulw spichrzowych i pozwala roślinie przetrwać zimę. Jeśli cięcia dokonamy za wcześnie roślina może nie przetrwać zimy. Gatunek jest w pełni mrozoodporny, ale bardzo młode okazy lepiej jest ściółkować lub okrywać na zimę. Jeśli mamy do rozdysponowania pod posadzenie serduszek tylko miejsce w pełni słoneczne, koniecznie zadbajmy o wysoką wilgotność podłoża. Nie wymaga regularnego nawożenia, jednak raz na jakiś czas warto wzmocnić ją nawozem organicznym, zwłaszcza wiosną, gdy rozpoczyna wzrost. Dość łatwo się rozmnaża przez podział starszych kęp, a także dobrze przyjmuje się wysiewana z nasion. Podział kęp jest konieczny do tego, aby roślina mogła dalej przetrwać w ogrodzie. Po posadzeniu jej, do pełnego kwitnienia przeważnie potrzebuje dwóch kolejnych sezonów. Można ją zrywać do bukietów, dość długo utrzymuje się w wazonie.  Z powodzeniem można uprawiać ją, jako roślinę pojemnikową na balkonie lub tarasie. Uwaga roślina jest trująca, dlatego, warto wziąć to pod uwagę, jeśli posiadamy zwierzęta lub małe dzieci.

 

Ciekawe odmiany

 

Alba- odmiana, która osiąga do 60 cm wysokości. Posiada śnieżnobiałe kwiaty i pierzaste, zielone liście, które dodają jej lekkości. Roślina idealnie sprawdzi się do nowoczesnego ogrodu jak i do wnętrza.

 

King od Hearts – odmiana, do której najbardziej przyciągają nas jasnoróżowe kwiaty, oczywiście w kształcie serduszek, liście przypominają liście pietruszki. Odmiana urocza i bardzo uniwersalna, jeśli chodzi o styl ogrodowy

 

Valentine – odmiana o kwiatach w kolorze czerwono-różowym, które pojawiają się w maju. Jest dość dużą odmianą, bo osiąga do 80 cm wysokości i tworzy dość gęste i duże kępy. Polecana w uprawie pojemnikowej oraz jako solitery w ogrodzie.

 

Serduszka okazałe to bardzo wdzięczny okaz, który zachwyci niejednego fana ogrodnictwa. Roślina jest bardzo łatwa w uprawie, co zachęca do jej wysiewania. Pasuje zarówno do klimatu wiejskiego, sielskiego jak i do bardziej nowoczesnych nasadzeń. W kolejnym sezonie warto postawić właśnie na ten gatunek rośliny!

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Słowa kluczowe: serduszka okazałe upraw i pielęgnacja, jakie stanowisko dla serduszka okazałe, ciekawe odmiany serduszka okazałe, serduszka okazałe pochodzenie

 

Literatura

1.             Serduszka okazałe, P. Czuchaj, Rośliny ozdobne, nr: 2, 2014

2.             Encyklopedia bylin, B. Grabowska, T. Kubala, 2011

3.             Rośliny balkonowe, J. Mayer, 2005

4.             Wielka księga kwiatów, Y. Zommer, 2021

5.             333 rośliny ogrodowe, M. Haberer, 2024

6.             Serduszka okazałe, R. Debicz, Mój Piękny Ogród, nr: 5, 2013

7.             Byliny na miejsca cieniste i półcieniste, M. Piskornik, Kwiaty, nr: 3, 1997

8.             Ogród w maju, B. Mika, Działkowiec, nr: 5, 2004

9.             Serduszka, A. Gawryś, Kwietnik, nr: 5, 2011

10.          Serduszka okazałe, B. Mika, Działkowiec, nr: 6, 1994

 


Obraz krystianwin z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję