seniorzy
Dzisiaj jest, 29 marca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
28.12.2022 / Dom i ogród
Cynamon nie tylko do ciasta

Cynamon to jedna z najbardziej popularnych przypraw w okresie zimowym. Towarzyszy nam w świątecznych przepisach i tych na słodko jak i tych wytrawnych. Cynamon znany był już w starożytności, jego nieocenione wartości budziły zainteresowanie. Uznawano go za amulet i wykorzystywano w celach leczniczych. Dlaczego jest taki cenny i skąd się bierze? Poniżej kilka cennych informacji, które na pewno pozwala Ci patrzeć na cynamon trochę inaczej.

 

Jak powstaje?

 

Cynamon pozyskiwany jest z kory cynamonowca. Może to być cynamonowiec cejloński, kamforowy, chiński. Do nas trafia on w formie startego proszku, najczęściej jest to cynamonowiec cejloński pochodzący z Indii czy Sri Lanki. Korę ściąga się z drzewa podczas pory deszczowej i poddaje fermentacji. Następnie kora jest suszona i zwija się charakterystycznie dając nam tzw: laski cynamonowe. Mogą one być zmielone na proszek, tak powstaje gotowa przyprawa.

 

Prawdziwy cynamon jest w kolorze jasnobrązowym, produkty sprzedane pod tą samą nazwą, ale w kolorze czerwonobrązowym na pewno nie są oryginalnym cynamonem mimo podobnego zapachu.

 

Cynamon właściwości

 

Cynamon posiada spore pokłady witaminy C, B6, A, E, K, wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód, cynk, kwasy nienasycone. Charakteryzuje się duża kalorycznością, 100 gram daje nam 247 kcal. Zawiera on wiele substancji aktywnych, które pozytywnie wpływają na organizm, mowa tutaj o: aldehydzie cynamonowym, benzoesowym i hydrocynamonowym oraz grabniki, terpeny, eugenol, kuminol.

•                Cynamon ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, wzmacniające, wykorzystuje się go w leczeniu przeziębienia i grypy

•                Ma działanie antyseptyczne i grzybobójcze

•                Wpływa korzystanie na stężenie glukozy we krwi

•                Obniża ciśnienie krwi i może wspomagać leczenie nadciśnienia

•                Normalizuje poziom cholesterolu we krwi, zarówno całościowo jak i poszczególnych typów: HDL, LDL

•                 Posiada udowodnione naukowo właściwości antynowotworowe, hamuje rozwój komórek rakowych

                    właszcza jeśli chodzi o nowotworu układu pokarmowego

•                Cynamon może również opóźnić proces rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona, dzieje się tak

                    dzięki aldehydom i bensoesanom

•                Cynamon daje ulgę w problemach z układem pokarmowym: biegunki, zaparcia, bóle brzucha. 

                    Wyciąg z kory cynamonowca zapobiega powstawaniom wrzodów żołądka

•                Łagodzi bóle stawów

•                Zwalcza mdłości, jego zapach odpręża i relaksuje

•                Likwiduje wypryski i można go wykorzystać w walce z trądzikiem

 

Uwaga nadmierne spożycie cynamonu jest szkodliwe. Mowa tutaj o zjadaniu np. kilku łyżeczek dziennie. Kumaryny zwarte w nim mogą powodować niestrawność, bóle, brzucha, zawroty, wymioty. Do tego cynamon odradzany jest dla kobiet w ciąży gdyż może wywołać przedwczesny poród.

 

Zastosowanie cynamonu

 

Powyżej wymieniono cenne właściwości cynamonu, który warto wdrożyć do codziennej diety. Oczywiście nie każdy lubi smak i zapach cynamonu, ale na przeciw wychodzą nam producenci suplementów diety, który stworzyli kapsułki z cynamonem. Możemy je w wygodny sposób zażywać i wspomagać leczenie wielu chorób.

 

Wykorzystanie cynamonu jako przyprawy jest chyba najpopularniejsze. Jest to przyprawa, która idealnie nadaje się do ciast, deserów.  Pasuje również jako marynata do mięs czy jako dodatek do dań azjatyckich. Cynamon jest też wykorzystywany jako aromat do kaw czy herbat. W okresie Świąt Bożego Narodzenia towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku.

 

Cynamon jest również obecny w kosmetyce, dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym, grzybobójczym, wzmacniającym. Jest wiele past do zębów czy płynów do płukania jamy ustnej właśnie z nim. Producenci kremów czy balsamów do ciała wykorzystując ciekawy, otulający zapach cynamonu w kosmetykach dla Pań. Oczywiście nie można pominąć olejku cynamonowego, który wykorzystuje przemysł perfumeryjny.  

 

Cynamon jest również wykorzystywany w ogrodnictwie. Rośliny po cięciu można obsypać cynamonem, konkretnie miejsce cięcia. Chroni on niezasklepioną tkankę przed wirusami i grzybami. Cynamon można również mieszać z podłożem dając roślinie lepszą pożywkę do wzrostu.

 

Nalewka cynamonowa

•                Trzy laski cynamonu

•                Łyżka mielonego cynamonu

•                160 gram cukru trzcinowego

•                1 litr wódki

Laski cynamonu wraz z przyprawą umieszczamy w umytej i wyparzonej butelce szklanej lub słoiku. Całość zalewamy wódką i dokładnie mieszamy, następnie pozostawiamy w ciemnym miejscu na około 4 tygodnie. Co kilka dni warto jest delikatnie wstrząsnąć pojemnikiem. Po tym czasie mieszaninę przecedzamy przez gazę, otrzymamy klarowną nalewkę, którą przelewamy do innej sterylnej butelki i ponownie odstawiamy teraz na 2 miesiące. Nalewka idealnie pasuje do herbaty, kawy czy jako jesienny rozgrzewacz.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 

 

Literatura

•       Oficjalna strona Internetowa – www.ktomalek.pl

•       Oficjalna strona Internetowa – www.izielnik.pl

•       Poznajemy przyprawy – cynamon, Z. Mystkowska, Wiadomości Rolnicze, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, nr:5, 1993

•        Cynamon – właściwości prozdrowotne, Przemysł Spożywczy, nr: 6, tom: 70, 2016

•        Prozdrowotne właściwości cynamonu, K. Kaławaj, M. K. Lemieszek, Medycyna ogólna I nauki o zdrowiu, nr: 3, 2015

 

 

 


Obraz Bruno /Germany z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję