seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lipca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
12.06.2024 / Dom i ogród
Ekologiczne nawozy cz. VI – popiół drzewny

Dbanie o ogród jak i rośliny balkonowe, tarasowe to spory wysiłek. Doglądanie ich, lustrowanie, wykonywanie wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych wymaga wiele wysiłku. Jednak ogród odwdzięcza nam się zawsze swoim pięknem. Przebywanie pośród natury odpręża i wycisza. Wiosna i lato to sezon grillowy, bardzo często produktem pośrednim grillowania lub robienia ognisk jest popiół drzewny, który można wykorzystać, jako ekologiczny nawóz dla roślin. Jak to zrobić, oraz jakie to niesie ze sobą korzyści? Dziś dowiesz się właśnie tego!

 

Skąd pochodzi popiół drzewny?

 

Popiół drzewny pochodzi ze spalania biomasy w kominku czy też grillu, ognisku. Jest to efekt uboczny, bardzo często wyrzucamy go. Jednak warto wykorzystać go, jako nawóz dla roślin. Jednak pamiętajmy o tym, aby nie był on zanieczyszczony. Jak sama nazwa wskazuje pochodzi ze spalania drzewa. Pamiętaj, aby nie wykorzystywać popiołu z węgla, a także pozostałości ze spalania śmieci, gazet lub innych zanieczyszczeń, to bardzo niebezpieczne.

 

Jaki popiół wybrać? Jakie posiada właściwości?

 

Skład popiołu drzewnego zależy od gatunku drzewa, jaki został wykorzystany. Najlepszym wyborem jest popiół ze spalania drzew liściastych np. dębu, brzozy. Popiół drzewny jest niezwykle bogaty w pierwiastki:

•       Wapń

•       Potas

•       Magnez

•       Fosfor

Zawiera również śladowe ilości:

•       Krzemu

•       Siarki

•       Żelaza

•       Boru

•       Manganu

 

Witaminy:

•       A

•       B

•       C

•       K

Popiół drzewny nazywany jest silnie skoncentrowanym nawozem dzięki bogactwie tych różnych składników. Ma on wysoki odczyn około 11-13 pH, jego drobna, miałka forma powoduje, że szybko rozpuszcza się w podłożu i zaczyna działać pozytywnie na wzrost i rozwój roślin. Można go wykorzystywać do odkwaszania podłoża. Oprócz tego zwiększa plonowania naszych roślin, a także dzięki szybko przyswajalnym składnikom polepsza właściwości fizykochemiczne gleby. 

 

Jak wykonać nawóz z popiołu drzewnego?

 

Popiół drzewny można sypać bezpośrednio w glebę. Zalecana dawka dla gleb obojętnych to około 30-50g popiołu na około 1m2. Natomiast dla gleb kwasowych około 10-100g na 1m2. Popiół najlepiej zmieszać z wierzchnią warstwą gleby na głębokość około 8-10 cm.

 

Inna metoda polega na stworzeniu wodnego roztworu popiołu drzewnego. Na około 10 litrów wody dodajemy 50-159g popiołu w zależności od pH podłoża, jakie posiadamy. Wszystko dokładnie mieszamy i nasączamy roztworem glebę. Pamiętaj, aby wykonywać to najlepiej podczas bezdeszczowego dnia, aby nawóz nie był wymywany.

 

Jakie rośliny lubią wzmacnianie popiołem drzewnym?

 

Gatunki, którym służy wzmacnianie nawozem z popiołu drzewnego są rośliny, które lubią nawozy wapniowe. Przykładem są: dereń pospolity, jaśminowiec, głóg, bukszpan, ligustr. Dobrze sprawdzi się on dla; pomidorów, papryk, ogórków, kapusty, kalafiorów czy ziemniaków. Pamiętaj, że niedobór wapnia w warzywach może prowadzić do suchej zgnilizny czy gorzkiej plamistości.  Są to niebezpieczne choroby, które mogą zdziesiątkować naszą plantację. Popiół drzewny można wykorzystać również na polu z maliną czy w sadzie z jabłkami.

 

Z racji swojego alkalicznego pH, nie powinno się go stosować pod rośliny kwasolubne np.: wrzosy, różaneczniki, borówki, hortensje, tawuły, a także rośliny iglaste.

 

Inne wykorzystanie popiołu drzewnego

 

Popiół drzewny odstrasza ślimaka, więc sypanie go na ścieżki czy w okolicy bytowania tych uciążliwych szkodników może okazać się bardzo skuteczne. Ponadto popiół drzewny bardzo dobrze sprawdzi się do polerowania sztućców lub srebrnej biżuterii to stara metoda naszych babć! Sproszkowana kora drzewna w połączeniu z popiołem drzewnym może stanowić warstwę przeciwmrozową wokół roślin 

 

Stosowanie popiołu drzewnego w ogrodzie to idealny pomysł, jeśli zależy nam na ekologicznym, bezpiecznym dla środowiska wzmacnianiu roślin. 

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

Słowa kluczowe: nawóz z popiołu drzewnego, jak pozyskać popiół drzewny?, jakie rośliny nawozimy popiołem drzewnym 

 

 

Literatura

1.     Nawozy i środki poprawiające właściwości gleby stosowane w rolnictwie ekologicznym, J. Ciesielska, E. Malusa, L. Sas-Paszt, 2011, Skierniewice

2.     Wpływ popiołów na rośliny uprawne, Z. Ciećko, Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego 2, 

3.     Kanał na yputube.com –Wioletta Kmiecik-Ogród marzeń

4.     Wykorzystaj popiół drzewny do nawożenia roślin, K. Domagała, Oficjalna strona Internetowa – www.sodr.pl

5.     Kanał na youtube.com – Ogród, na co dzień

6.     200 eko sposobów na zdrowy ogród, Z. Przybylak, 2012

 


Obraz John Lee z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję