seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lipca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
10.07.2024 / Dom i ogród
Ekologiczne nawozy cz. VII. – mleko krowie

Stosowanie ekologicznych nawozów w uprawie i pielęgnacji roślin jest bardzo ważne dla środowiska. Chemizacja przyrody jest niezwykle spopularyzowana. Może i efekty z tej metody są szybko osiągalne, jednak spustoszenie, jakie przy okazji tworzy jest ogromne. Dlatego zachęcamy w naszej serii do stosowania naturalnych, ekologicznych metod nawożenia i ochrony roślin. Kolejną propozycją z produktów domowych, które można wykorzystać w ogrodzie jest mleko krowie.

 

Dlaczego mleko krowie?

 

Mleko krowie to produkt, który jest bardzo łatwo dostępny. Możemy kupić je w każdym sklepie spożywczym i większość z nas posiada go w domu.  Najlepiej wybrać mleko prosto od krowy, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, w sklepie zdecydujmy się na mleko nie UHT. Ma ono krótszą datę przydatności i nie jest aż tak przepełnione wypełniaczami i sztucznymi substancjami, które źle wpływają na rośliny.

 

Mleko jest bogate w:

•       Wapń

•       Potas

•       Fosfor

•       Selen

•       Witaminy z grupy B

•       Cukry

•       Nasycone kwasy tłuszczowe

 

Dzięki takiej dawce wzmacniającej nasze rośliny lepiej i bujniej będą rosły, a także zakwitały i owocowały. Ponadto liście naszych okazów nie będą żółkły i zbudują zdecydowanie silniejszy system korzeniowy. Mleko może również spowodować zmniejszony rozwój chwastów, które nie są mile widziane w ogrodzie. Mleko jest bogate w laktoferynę, która ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, zatem oprysk z niego zmniejsza prawdopodobieństwo zaatakowania je przez różne choroby grzybowe i bakteryjne. Warto wspomnieć, że mleko nadaje się również do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Zapachu mleka nie lubią szkodniki takie jak: stonka ziemniaczana, mszyce, roztocza czy wciornastki. 

 

Jak zrobić nawóz z mleka?

 

Pamiętaj, aby nawożąc mlekiem, dokonać jego rozcieńczenia. Jeśli podlejemy lub spryskamy rośliny samym mlekiem możemy im przynieść więcej szkody niż pożytku. Mleko jest dość tłuste i może powodować duże utrudnienia w cyrkulacji wody i powietrza w roślinie. Oprócz tego mleko może ulegać fermentacji, a to natomiast negatywnie wpływa na korzenie roślin. Zatem nawóz z mleka musi być rozcieńczony!

 

Na około 50-100 mln mleka krowiego potrzebujemy 1 litr wody. Takim roztworem możemy podlewać rośliny wprost do gleby lub opryskiwać im liście, pędy. Nie stosujmy takiego nawozu często wystarczy raz czy dwa razy w miesiącu. Pamiętaj, aby po wykonaniu od razu zastosować nawóz. Przechowywanie mleka doprowadzi do jego fermentacji i cały nawóz będzie do wyrzucenia. 

 

Jeśli chodzi o mieszaninę na chwasty to w tym wypadku jest odwrotnie mleko stosuje się  w proporcji 1:1 (woda, mleko) lub można zupełnie go nie rozcieńczać. Zaleca się jedynie dodać jeszcze więcej cukrów do mieszaniny np. w postaci miodu. Podlewamy chwasty raz w tygodniu najlepiej przed wieczorem. Efekt po kilku tygodniach powinien być zadowalający. Jest to metoda całkowicie bezpieczna dla środowiska. 

 

Chcąc stosować mleko na szkodniki i choroby tworzymy mieszaninę mleka z wodą w stosunku 1:5. Najlepiej opryski wykonywać prewencyjnie jeszcze przed pojawieniem się szkodników czy chorób. Oprysk wykonujemy, co tydzień przez miesiąc. Pamiętaj, aby dokładnie opryskać całą roślinę nawet w głębokich zakamarkach to one lubiane są przez szkodniki i choroby. 

 

Do jakich roślin sprawdzi się nawóz i oprysk z mleka?

 

Wzmacnianie mlekiem uwielbiają pomidory i ogórki. Taki nawóz nie wymaga okres karencji i nie musimy się przejmować, że nasze rośliny mają już owoce. Nadają się one do spożycia zaraz po oprysku. To jest ogromna zaleta nawozów ekologicznych. 

 

Oprócz tego rośliny, które lubią wzmacnianie mlekiem to te lubiące zasadowe podłoże lub obojętne np.: aloesy, bluszcze, paprocie, fikusy, palmy, sansewierie, dzwonki. Wzmacnianie roślin mlekiem odradzane jest dla roślin kwasolubnych.

 

Nawóz z mleka jest bardzo łatwy w przygotowaniu jak i stosowaniu. Poradzi sobie z nim nawet mało doświadczony ogrodnik. Warto pamiętać tylko o tym, aby mleko rozcieńczać, stosować od ręki i opryskiwać konkretne gatunki. 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Słowa kluczowe: nawóz z mleka, oprysk z mleka, mleko na szkodniki i choroby, oprysk z mleka pomidory i ogórki

 

Literatura. 

1.     Kanał na youtube.com – Ogród, na co dzień

2.     200 Eko sposobów na zdrowy ogród, Z. Przybylak, 2012

3.     Mleko wzmocni kwiaty i zwalczy mszyce, K. Polacka, mieszkanie.pl

4.     Oprysk z mleka pomoże zwalczyć mszyce i choroby roślin. K. Józefowicz, regiodom.pl

5.     Effect of soil fertilizer, foliar fertilizer and growth regulator application on milk thistle development, seed yield and silymarin content, M. Geneva, G. Zehirov, I. Stancheva, L. Lliev, G. Georgiev, Communications in soil science and plant analysis, nr: 39, 2007

6.     Waste milk humification product can be used as a slow release nano-fertilizer, Y. Zhu, Y. Cao, B. Fu, Ch. Wang, S. Shu, P. Zhu, D. Wang, H. Xu, N. Zhong, D. Cai, Nature Communications, nr: 15, 2024

 


Obraz Myriams-Fotos z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję