Jest tylko jedna droga do szczęścia - przestać się martwić rzeczami na które NIE MASZ WPŁYWU.
Floks szydlasty inaczej płomyk szydlasty to gatunek, niskiej bylinki, który należy do tzw. piątki wiosennej. Jest to grupa pięciu gatunków, które sprawdzą się na rabaty, skalniaki. Szybko się krzewią, tworząc gęste poduchy, kwitną właśnie wiosną zatem są idealną ozdobą w tym okresie. Floks szydlasty może być uprawiany w gruncie jak i w pojemniku na balkonie. Jest to roślina łatwa w uprawie i bardzo piękna. Wybór odmian jest ogromny, każdy znajdzie coś dla siebie.
Wygląd zewnętrzny
Floks szydlasty należy do rodziny wielosiłowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Roślina tworzy, zwarte i gęste darnie. Osiąga średnio 10-15 cm wysokości. Pędy są płożące się, pokładające, z czasem drewnieją. Liście umieszczone na pędach naprzeciwlegle, o kształcie lancetowatym i ostro zakończone. Nazwa szydlasty pochodzi właśnie od igiełkowatych liści. Warto zaznaczyć, że liście są zimozielone i pokryte owłosieniem. Floks kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty o kształcie promienistym umieszone w baldachogronach. W zależności od odmiany kwiaty są w kolorze: białym, różowym, fioletowym, mogą być jednobarwne lub wielobarwne. Od kwietnia do maja silnie pokrywają całą darń rośliny. Floks posiada silny i stabilny system korzeniowy, dzięki nim roślina jest odporna na okresowe niedobory wody, a także jest bardzo stabilna w podłożu.
Uprawa i pielęgnacja
Floks szydlasty najlepiej sadzić w miejscu ciepłym i słonecznym lub w lekkim półcieniu. Gleba powinna być umiarkowanie żyzna, lekka, najlepiej z dodatkiem piasku, pH powinno oscylować w granicy obojętnego. Roślina jest w pełni mrozoodporna. Zatem z powodzeniem możemy ją uprawiać w naszym kraju. Wytrzymuje krótkotrwałe susze i jest rośliną długowieczną. Floks szydlasty, wymaga regularne nawadniania przez cały okres wegetacji. Bardzo dobrze działa na niego nawożenie mineralne wieloskładniowe dla bylin kwitnących. Najlepiej rozpocząć je już w marcu. Floks szydlasty dobrze znosi krótkotrwałe okresy suszy. Jednak w upalne lata wymaga regularnego podlewania, aby połacie rośliny nie uschły. Co jakiś czas roślinę warto odmłodzić. Jeśli rośnie ona przez długi czas w jednym miejscu z czasem będzie mniej kwiatów, a stare odnogi nie będą się już tak bujnie rozrastać. Wtedy warto dokonać cięcia odmładzającego, które dokonujemy na koniec zimy. Nie bójmy się tego zabiegu przynosi on więcej korzyści niż szkód. Po kwitnieniu nie przycinamy pędów, chyba że się zbytnio rozrosły. Floks posiada kilka odmian wrażliwych na mróz, zatem wskazane jest okrywanie ich na zimę np. agrowłókniną, słomą czy nawet suchymi liśćmi. Rozmnaża się przez podział rośliny lub sadzonki wierzchołkowe.
Jeśli twój floks nie kwitnie może się okazać, że ma za mało słońca ten gatunek roślin potrzebuje około 6 godzin pełnego słońca na dzień. Inną przyczyną może być za duża wilgotność podłoża lub za duża ilość azotu. Zalewanie rabat z floksem prowadzi do osłabienia ich i występowania chorób grzybowych, a duża ilość azotu powoduje wzrost masy zielonej, a spowolnienie rozwoju kwiatów.
Ciekawe odmiany floksa szydlastego:
Zastosowanie
Floks szydlasty jest gatunkiem, który sprawdzi się na rabacie bylinowej jak i jako uzupełnienie rabaty jednorocznej. Roślinę można wykorzystać do tworzenia tzw., roślinnych dywanów, dzięki jej poduszkowatemu pokrojowi. Szybko zadarnia miejsca słoneczne, sprawdzi się, jeśli koniecznie chcemy zakryć jakieś mało atrakcyjne miejsce. Z powodzeniem można nią obsadzać murki ogrodowe, obrzeża ścieżek. Floks szydlasty to gatunek idealny na skalniaki i alpinaria wraz z żagwinem ogrodowym, smagliczką skalną, gęsiówką kaukaską i ubiorkiem wiecznie zielonym tworzą zespół idealny. Floks jest rośliną stosunkowo wytrzymałą, a zarazem łatwą w uprawie, poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik. Warto sadzić ją w miejscu widocznym zwłaszcza, jeśli uprawiamy nietypowe odmiany. Piękno kwiatów floksa zachwyca i zasługuje on na szczególne miejsce w ogrodzie czy też w naszej kolekcji balkonowej.
Literatura
• Oficjalna strona Internetowa – www.atlas.roslin.pl
• Oficjalna strona Internetowa – www.swiat-kwiatow.pl
• Byliny w parku i ogrodzie, Z. Hellwing, 1978
• Byliny w twoim ogrodzie, B. Grabowska, T. Kubala, 2010
• Floks zwany płomykiem, W. Podstolski, Kwietnik, nr: 8, 2001
• Płomyki, J. Marcinkowski, Działkowiec, nr: 7, 2009
• Parada floksów, A. Gawryś, Kwietnik, ne: 7, 2006
• Siedmiu wspaniałych, A. Mulewska, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 9, 2008
• Kwitnący kwiecień, P. Czuchaj, Działkowiec, nr: 4, 2011
• Niezawodne rośliny na skalniak, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 3, 2010
Słowa kluczowe: floks szydlasty uprawa i pielęgnacja, jak rozmnażać floks, floks płomyk, odmiany floksów, floks, kiedy kwitnie, floks, kiedy sadzić, floks zimowanie, floks nie kwitnie
Obraz Frauke Riether z Pixabay
Zaloguj się na Facebooka, by komentować i zobaczyć komentarze