seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
08.03.2023 / Dom i ogród
Goździk – niesłabnący symbol Dnia Kobiet

Tak dobrze się składa, że na koniec zimy i początek wiosny przypada ciekawe święto jakim jest Dzień Kobiet. Ósmy marca w okresie PRL-u był to dzień celebrowany przez wszystkich! Panie obsypywane były bukietami kwiatów, te najpopularniejsze kwiaty w bukiecie to oczywiście goździki. Dlaczego właśnie one i czy wciąż sezon na goździki nie maleje?

 

Goździki prawdopodobnie pochodzą z Pirenejów, gdzie używano ich  jako przyprawy. Do naszego kraju trafiły w XII wieku. Znanych jest około 320 gatunków goździków a około 14 z nich rośnie również w Polsce.

 

Wygląd zewnętrzny i uprawa

 

Goździki mogą być roślinami jednorocznymi, ale również dwuletnimi jak i bylinami. Wszystko zależy od gatunku. Mają wzniesioną pojedynczą ale rozgałęzioną łodygę. Liście naprzeciwległe, dolne ogonkowe natomiast górne siedzące, sama blaszka lekko jajowata w kolorze zielono-szarym. Kwiaty mogą być różnego koloru: różowe, białe, czerwone. Płatki bywają postrzępione lub gładkie, bywają kwiaty pojedyncze jak i zebrane w wierzchołku w postaci wierzchotki. Owocem są torebki, jajowate, które zawierają wewnątrz ponad 40 małych brązowych, spłaszczonych nasion.  

 

Goździk nie jest trudny w uprawie, najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ale tak naprawdę poradzi sobie również cieniu. Jednak im mniej słońca tym mniej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, klasyczna ziemia ogrodnicza będzie wystarczająca. Gleba powinna być lekko zasadowa lub obojętna oraz wilgotna, podczas długotrwałych upałów rabata z goździkiem musi być regularnie podlewania. Rozmnażają się bardzo łatwo przez wysiew nasion lub przez podział. Raz na jakiś czas można wzmocnić je nawozem mineralnym dla roślin kwitnących.

 

Symbolika goździka

 

Dianthus czyli goździk po łacinie to 'boski kwiat'. Wg starożytnych pojawienie się goździków było łączone z boginią myśliwych – Artemidą. Natomiast chrześcijanie uważają, że goździk zakwitł w dniu narodzin Chrystusa i w miejscu gdzie upadły łzy Maryi podczas krzyżowania jej syna. W Hiszpanii wierzono, że goździk jest talizmanem, który chroni przed problemami. W Anglii i Niemczech goździk uznawany jest za symbol miłości i czystości. Roślina ma bardzo wiele znaczeń w historii i kulturze, dlatego jest tak popularna i znana na całym świecie.

 

Obdarowywanie bukietem z goździków na Dzień Kobiet w naszym kraju na pewno jest silnie powiązane z symboliką kwiatu. Ogólnie można do niego przypisać manifestacje poważnych zamiarów w stosunku do kobiety, miłości, romansu, sympatii.

 

Przykładowe gatunki

 

Goździk brodaty, goździk ogrodowy, goździk chiński  są uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodzie, najlepiej sprawdzają się do rabat skalnych czy koncepcji w stylu wiejskim, rustykalnym.  Jednak oprócz tego wykorzystuje się je jako rośliny cięte. Długo wytrzymują w bukiecie w dobrej kondycji. Goździk ogrodowy jest źródłem olejku eterycznego. Goździki pierzaste to gatunek, bardzo stary i pewnie był sadzony również przez nasze babcie, jest to bylina, która pięknie pachnie i szybko się rozrasta.

 

Jak dbać o goździki cięte?

 

  • Po otrzymaniu bukietu przycinamy na skos końce łodyg i pozbądź się dolnych liści tak aby nie stały one w wodzie
  • Bukiet wstaw do chłodnej przegotowanej lub destylowanej wody, a wazon postaw w miejscu bez przeciągów
  • Do wody można dodać specjalny preparat dołączony do bukietów, który przedłuża trwałość kwiatów
  • Można również w domowy sposób stworzyć mieszaninę przedłużająca trwałość rośliny przez dodanie do wody: cukru, kwasku cytrynowego lub aspiryny
  • Wodę wymieniaj codziennie a wazon myj płynem do naczyń, po każdej wymianie wody warto przyciąć końce
  • Pamiętaj aby kwiaty kupować ze sprawdzonego miejsca, to jak były one przechowywane i transportowana a nawet ścinane ma znaczenie dla ich późniejszego przetrwania w wazonie
  • Jeśli zrywasz goździki z ogrodu rób to wczesnym rankiem lub przed wieczorem. Te zbierane w pełnym słońcu szybko tracą sprężystość
  • Mimo upływu czasu obdarowywanie kwiatami najbliższych to bardzo piękny gest i rzeczywiście warto do tego wykorzystać goździki. 

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Literatura

1.              Kanał na portalu youtube.com – Ogród na co dzień

2.              Oficjalna strona Internetowa - www.swiatkwiatow.pl

3.              Pachnący symbol komunizmu, M. Falkowski, Salamandra, Magazyn Przyrodniczy, nr: 2, 2010

4.              Goździk brodaty w ogrodzie, A. Jędrzejuk, Działkowiec, nr: 6, 2019

5.              Kwiaty w ogrodzie, A. Jaroszenko-Skrunda, Agrochemia, nr: 9, 1999

6.              Oficjalna strona Internetowa – www.atlas-roslin.pl

 

 


Obraz Petra z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję