Kto nie chce kiedy może, ten nie będzie mógł kiedy będzie chciał.
Tak dobrze się składa, że na koniec zimy i początek wiosny przypada ciekawe święto jakim jest Dzień Kobiet. Ósmy marca w okresie PRL-u był to dzień celebrowany przez wszystkich! Panie obsypywane były bukietami kwiatów, te najpopularniejsze kwiaty w bukiecie to oczywiście goździki. Dlaczego właśnie one i czy wciąż sezon na goździki nie maleje?
Goździki prawdopodobnie pochodzą z Pirenejów, gdzie używano ich jako przyprawy. Do naszego kraju trafiły w XII wieku. Znanych jest około 320 gatunków goździków a około 14 z nich rośnie również w Polsce.
Wygląd zewnętrzny i uprawa
Goździki mogą być roślinami jednorocznymi, ale również dwuletnimi jak i bylinami. Wszystko zależy od gatunku. Mają wzniesioną pojedynczą ale rozgałęzioną łodygę. Liście naprzeciwległe, dolne ogonkowe natomiast górne siedzące, sama blaszka lekko jajowata w kolorze zielono-szarym. Kwiaty mogą być różnego koloru: różowe, białe, czerwone. Płatki bywają postrzępione lub gładkie, bywają kwiaty pojedyncze jak i zebrane w wierzchołku w postaci wierzchotki. Owocem są torebki, jajowate, które zawierają wewnątrz ponad 40 małych brązowych, spłaszczonych nasion.
Goździk nie jest trudny w uprawie, najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, ale tak naprawdę poradzi sobie również cieniu. Jednak im mniej słońca tym mniej kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, klasyczna ziemia ogrodnicza będzie wystarczająca. Gleba powinna być lekko zasadowa lub obojętna oraz wilgotna, podczas długotrwałych upałów rabata z goździkiem musi być regularnie podlewania. Rozmnażają się bardzo łatwo przez wysiew nasion lub przez podział. Raz na jakiś czas można wzmocnić je nawozem mineralnym dla roślin kwitnących.
Symbolika goździka
Dianthus czyli goździk po łacinie to 'boski kwiat'. Wg starożytnych pojawienie się goździków było łączone z boginią myśliwych – Artemidą. Natomiast chrześcijanie uważają, że goździk zakwitł w dniu narodzin Chrystusa i w miejscu gdzie upadły łzy Maryi podczas krzyżowania jej syna. W Hiszpanii wierzono, że goździk jest talizmanem, który chroni przed problemami. W Anglii i Niemczech goździk uznawany jest za symbol miłości i czystości. Roślina ma bardzo wiele znaczeń w historii i kulturze, dlatego jest tak popularna i znana na całym świecie.
Obdarowywanie bukietem z goździków na Dzień Kobiet w naszym kraju na pewno jest silnie powiązane z symboliką kwiatu. Ogólnie można do niego przypisać manifestacje poważnych zamiarów w stosunku do kobiety, miłości, romansu, sympatii.
Przykładowe gatunki
Goździk brodaty, goździk ogrodowy, goździk chiński są uprawiane jako rośliny ozdobne w ogrodzie, najlepiej sprawdzają się do rabat skalnych czy koncepcji w stylu wiejskim, rustykalnym. Jednak oprócz tego wykorzystuje się je jako rośliny cięte. Długo wytrzymują w bukiecie w dobrej kondycji. Goździk ogrodowy jest źródłem olejku eterycznego. Goździki pierzaste to gatunek, bardzo stary i pewnie był sadzony również przez nasze babcie, jest to bylina, która pięknie pachnie i szybko się rozrasta.
Jak dbać o goździki cięte?
Autorka: Martyna Cieślińska
Literatura
1. Kanał na portalu youtube.com – Ogród na co dzień
2. Oficjalna strona Internetowa - www.swiatkwiatow.pl
3. Pachnący symbol komunizmu, M. Falkowski, Salamandra, Magazyn Przyrodniczy, nr: 2, 2010
4. Goździk brodaty w ogrodzie, A. Jędrzejuk, Działkowiec, nr: 6, 2019
5. Kwiaty w ogrodzie, A. Jaroszenko-Skrunda, Agrochemia, nr: 9, 1999
6. Oficjalna strona Internetowa – www.atlas-roslin.pl