seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
11.01.2023 / Dom i ogród
Jak dbać i uprawiać drzewka bonsai?

Wraz z Nowym Rokiem warto omówić temat tzw. drzewek szczęścia czyli bonsai. Są to idealne rośliny na prezent. Pięknie wyglądają i można dzięki nim obserwować rozwój i wzrost danej rośliny. Element bardzo edukacyjny, który warto przekazać np. dzieciom czy wnukom.

 

Bonsai pochodzi z Japonii jest to sztuka uprawy rośliny w taki sposób, że tworzymy kopie pomniejszonego drzewa rosnącego w naturze. Te piękne ozdobne drzewka można z powodzeniem uprawiać w domowych warunkach. Jest to interesujący element kultury, dzięki któremu możemy obserwować różnorodność natury. Bonsai oprócz drzewka – rośliny zawiera doniczkę, mech, kamienie itp. W kompozycji bonsai widoczne są korzenie, które dają nam wrażenie solidnego okazu.

 

Istota doniczki

 

Okazy zarówno uprawiane w pomieszczeniu jak i w ogrodzie powinny mieć odpowiednią doniczkę.

Pojemnik w którym znajduje się roślina ma eksponować okaz i pasować do całości. Jaskrawe, kolorowe, krzyczące doniczki lepiej zachować dla kolorowych roślin owocowych czy innych ozdobnych.  Szerokość doniczki powinna odpowiadać mniej więcej szerokości korony. W definicji bonsai przeważają kolory naturalne, ziemi. Idealnie sprawdzą się kamienne, gliniane czy takie stylizowane na drążone w skale.

 

Jakie rośliny można wykorzystać w kompozycji bonsai?

 

Praktycznie rzecz ujmując bonsai można stworzyć z każdego krzewu lub drzewa. Jednak musi być ono dość dobrze rozgałęzione i musi dobrze znosić cięcie. Jeśli chodzi o rośliny ogrodowe najlepiej do tego nadają się

•                cyprysiki

•                sosny

•                jałowce

•                klony

•                irgi

•                ligustry

•                wiązy

•                buki

 

Obecnie jeszcze bardziej popularne stają się kompozycje bonsai z roślin doniczkowych domowych. Przykładem takich roślin są

•                fikusy

•                grubosze

•                mirty

Jest to bardzo dobry pomysł na prezent np. na nowe mieszkanie. Bonsai nie jest trudny w uprawie, pasuje on zarówno do nowoczesnych jak i bardziej rustykalnych wnętrz.

 

Jak stworzyć drzewko bonsai ?

 

Mają już odpowiednią roślinę zaczynamy od wycięcia gałęzi krzyżujących się, a także zbyt długich i takich, które zupełnie nie pasują nam do zamysłu. W Internecie znajdziemy wiele kształtów bonsai, które pozwolą nam się początkowo inspirować. Następnie musimy nadać kształt pędom, które pozostały przez odrutowanie. Owijamy je dość giętkim, nierdzewnym drutem, ustalając odchylenie od pionu.  Pędy młode przeważnie rosną ku górze dzięki owinięciu drutem będą rósły tam gdzie go ustawimy.  Z czasem pęd narasta tkanką i utrwala gałąź i drut staje się niepotrzebny. Można naraz owijać dwa podobnej grubości i długości pędy. Pamiętajmy o tym aby owijać pędy pod kątem 45 stopni i że on nie może się krzyżować gdyż może to doprowadzić nawet do obumarcia pędów. Pień drutujemy tak, że koniec drutu wbijamy  w podłoże na odpowiednią grubość, tak aby było stabilnie. Sam drut na roślinie powinien pozostać przez kilka miesięcy tak abyśmy mieli pewność, że pędy dobrze się zrosły. Gdy obserwujemy wrastanie drutu natychmiast musimy go usunąć przez wycięcie.

 

Jak pielęgnować bonsai?

 

Bonsai nie mają wiele trudnych elementów pielęgnacji. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny, oczyszczaniu jej liści z kurzu a także wzmacnianiu jej w nawóz dla bonsai. Żyzne i przewiewne podłoże jest niezwykle potrzebne u bonsai. Konieczna jest doniczka z dziurkami aby woda mogła swobodnie odpłynąć do podstawki. Te okazy rosnące na dworze w okresach suszy powinny być podlewane nawet kilka razy na dzień.  Dość istotne jest również skracanie pędów, jeśli tego nie będziemy robić regularnie wtedy będą one rosły na długość a zależy nam na tym aby się silnie rozgałęziały. Przycinanie ich pozwoli nam uzyskać zwarty, zagęszczony okaz. W miejscu cięcia pojawiają się nowe pędy, które musimy znów drutować. Pamiętajmy aby pędy przycinać ostrymi nożyczkami lub sekatorem, który jest sterylny.

 

Bonsai ma rzeczywiście bardzo ciekawe okazy. Warto posiadać je w domu według wierzeń przynoszą one szczęście. Uwalniają pozytywną energię, przywołują miłość i bogactwo. Chyba nie trzeba już więcej zachęcać!

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

Literatura

•       Oficjalna strona Internetowa – www.target.pl

•                Bonsai to może być proste, H. Ruger, H. Stahl, Multico, 2021

•                Bonsai w mieszkaniu, H. Ruger, H. Stahl, 2009

•                Bonsai nie tylko w blokach, J. Pisl, 2009

•                Bonsai, A. Słomczyńska, Kwietnik, nr:1, 1996

•                Bonsai, A. Schroester - Zakrzewska, Działkowiec, nr: 2, 2009

•                Nasze bonsai, M. Mela, E. Piechut, Ogrodnictwo, nr:1, 2001

•                Bonsai na pokoje, M. Narkiewicz, Kwietnik, nr: 10, 2005

 

 


Obraz Luca Finardi z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję