seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
07.09.2022 / Dom i ogród
Jak dbać o trawnik na jesień?

Piękny i wypielęgnowany trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Jednak nie  jest to takie proste zajęcie. Trawa bywa kapryśna, nie zawsze pogoda nam sprzyja a do tego bywa że przeszkadzają nam w tym szkodniki i choroby. Starajmy się w ciągu całego roku wykonywać zabiegi pielęgnacyjne trawnika regularnie tak aby nie robić sobie zaległości. Lato to dość intensywny okres dla traw, upały, burze, jesień to okres aby przygotować go do zimy czyli taki okres przejściowy, ale niezwykle istotny. Poniżej kilka cennych rad o tym jak zadbać o trawnik w okresie jesiennym.

 

Koszenie

 

Trawa jesienią rośnie wolniej, jednak nie należy rezygnować z jej regularnego koszenia. Latem kosiliśmy trawnik częściej jednak teraz najlepiej robić to co 2 tygodnie. Najlepiej do końca października a jeśli pogoda na to pozwoli nawet i w listopadzie. Najlepiej aby robić to po południu, gdyż rano i wieczorem trawa pokryta jest rosą co może przyczynić się do tworzenia się chorób grzybowych. Przy zabiegu koszenia trawnika bardzo istotne jest zagrabienie pozostałości trawy jeśli nie mamy kosiarki z funkcją magazynowania. Cały trawnik powinien być dokładnie zagrabiony zwłaszcza na koniec sezonu, tak aby nie pozostały nam nim gałęzie czy liście. Gdyż mogą one gnić, utrudniać dostanie się promieni słonecznych do trawy i wpływają negatywnie na cały wzrost. 

 

Podlewanie

 

W okresie letnim trawnik wymaga regularnego i obfitego podlewania, jesienią opadów deszczu jest zdecydowanie więcej więc podlewamy go rzadziej. Musimy dokładnie kontrolować poziom suszy w glebie tam gdzie jest trawnik. Jeśli przez dłuższy czas nie było opadów to po słonecznym dniu warto wzmocnić trawnik np. deszczówką. 

 

Wertykulacja i aeracja

 

Są to zabiegi, które warto wykonać zwłaszcza jesienią. Wertykulacja polega na pozbyciu się lub zmniejszeniu martwej materii w trawie. Wykonuje się ją nacinając pionowo darń metalowymi kłami. Zaleganie warstw filcu i innych zanieczyszczeń w znaczący sposób pogarsza stan trawnika. Dochodzi do chorób grzybowych a trawa jest bardziej podatna na choroby i zdecydowanie słabiej rośnie 

 

Aeracja jak sama nazwa wskazuje polega na napowietrzeniu trawnika i polepszeniu jego struktury i ogólnych warunków wodno-powietrznych. Zabieg polega na nakłuwaniu ziemi specjalnym walcem z kolcami lub specjalnymi butami. Aeracje wykonuje się po wertykulacji. Zbita ziemia z korzeniami utrudnia pobieranie wody i składników pokarmowych przez trawy. Jeśli struktura gleby będzie nie odpowiednia może dochodzić do zablokowania migracji wody. Jest to ważne zwłaszcza zimą gdy zalegający śnieg topnieje i pozostaje na powierzchni a powinien wsiąkać w podłoże. 

 

Odchwaszczanie

 

Bywa że sam trawnik nie chce rosnąć ale za to chwasty mają na nim pole do popisu. W znaczącym stopniu spowalniają one jego wzrost. Warto na jesień oczyścić z nich trawnik ręcznie lub zastosować np. środki chwastobójcze. Chwasty wyrywamy z korzeniami i nie umieszczamy ich na kompoście tylko zakopujemy lub palimy aby nie przetrwały na nich zarodniki chorób grzybowych czy jaja szkodników. 

 

Nawożenie

 

Jesień to idealny czas na wzmocnienie trawnika  nawozem. Będzie on potrzebował zwiększoną dawkę potasu i fosforu, a zdecydowanie mniej azotu. Chodzi o to że jesienią i zimą zależy nam na tym aby trawnik nie szedł w masę zieloną a zwyczajnie przetrwał w dobrej kondycji do wiosny. Nawóz rozsiewamy równomiernie, robimy to gdy podłoże jest wilgotne.  

 

Dosiewanie

 

Po lecie wychodzą puste miejsca po trawie skąd np. wyrwaliśmy chwasty czy te gdzie trawa się nie przyjęła lub została przekopana przez krety czy inne gryzonie. Warto wtedy dosiać nasion lub zastosować gotową mieszankę do regeneracji trawy. Najlepiej to wykonać we wrześniu aby trawa zdążyła przyjąć się przed zimą. Jednak nasiona nie powinny być tylko rzucone na puste miejsce gdyż mogą zostać wymyte przez deszcz lub np. przykleić się do podeszwy i zostać wyniesione poza miejsce trawnika. Przed dosiewem warto jest dokładnie oczyścić trawnik, pozbyć się chwastów dokonać wertykulacji i aeracji, a następnie go podlać. Po wysiewie nasiona warto przykryć delikatną warstwą ziemi, to zapewni nam szybsze kiełkowanie i ochroni je przed zjedzeniem przez ptaki. 

 

Martyna Cieślińska

 

 

 

Literatura

1.     Piękny trawni, M. Mynett, M. Prończuk, S. Prończuk , 2012

2.     Zadbany trawnik, A. Gawłowska, 2014

3.     Jesienne prace na trawniku, I. Kaus, 

4.     Trawy i trawniki: gatunki, uprawa, pielęgnacja, E. Kozłowska, 2014, Wiadomości Rolnicze, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, nr: 11, 2008

5.     Jesienny trawnik, P. Urbański, M. Krzyzaniak, Działkowiec, nr: 10, 2007

6.     Trawniki jesienią, Z. Siudak, Kwiaty, nr: 3, 1999

7.     Pielęgnacja trawnik, P. Frąckowiak, Działkowiec, nr: 10, 2009

 

 

 


Obraz Ulrike Mai z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję