seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
14.12.2022 / Dom i ogród
Jak wybrać i pielęgnować choinkę Świąteczną

Symbol choinki od lat towarzyszy nam w obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia. Co roku w wigilię lub kilka dni przed nią ubieramy drzewko sosny, świerku, jodły lub inne zdobiąc je kolorowymi akcentami. W kulturze drzewo iglaste ma symbolizować życie, odrodzenie się, płodność. Prawdopodobnie tradycja ubierania choinki pochodzi z Alzacji, dość szybko została rozpowszechniona na cały świat. W Polsce dawniej wierzono, że choinka żywa przyniesiona z lasu, w dzień wigilijny ma przynieść szczęście i dostatek na cały kolejny rok. Obecnie rynek daje nam wybór również w sztucznych choinkach, które ozdobnie ubieramy w domu i mogą nam służyć przez wiele lat. Jednak zapachu świeżej żywej choinki niczym nie zastąpimy. Poniżej kilka wskazówek jak wybrać odpowiednie drzewko i jak o nie dbać aby cieszyło oko przez kilka tygodni a może nawet lat?

 

Przede wszystkim warto choinki kupować w miejscach sprawdzonych. Masowe markety nie do końca są dobrym wyborem. Choinki grzeją się w sztucznie ogrzewanych halach, są mało podlewane czy nawet same drzewka bez korzeni wsadzane są do pojemników. To na pewno nie wróży długowieczności naszego drzewka. Warto wybrać miejsca gdzie drzewka hodowane są specjalnie na okres Bożego Narodzenia, pielęgnuje się je przez cały rok aby w tym czasie byłby najpiękniejszą ozdobą naszego domu. Legalne hodowle powinny być dla nas sugestią że to dobre miejsce do zakupu drzewka. Pamiętajmy o tym, że samodzielne wycinanie drzewa z lasu może zakończyć się mandatem.

 

Wybierając ciętą choinkę na pniu, musimy brać pod uwagę jej stan wizualny. Powinna mieć lśniące, jędrne i elastyczne pędy. Osypywanie igieł jest sugestią, że roślina została wycięta już jakiś czas temu i zaczyna zamierać. Choinka, która nie ma korzeni, ucieszy nasze oko maksymalnie do dwóch tygodni.

 

Lepszą propozycją są choinki w pojemnikach. Są one wykopywane z gruntu i umieszczane w doniczce razem z korzeniami. Taką choinkę po świętach możemy wkopać na własną działkę. Obecnie po okresie świątecznym ogłaszane są zbiórki choinek i firmy samodzielnie zbierają choinki i wysadzają  je do lasów lub przerabiają na biopaliwo. To bardzo ciekawy pomysł z którego warto skorzystać. Wybierając choinkę w doniczce zwróćmy  uwagę na to czy korzenie z niej nie wystają i czy w doniczce i ziemi nie ma pleśni. To istotne aby przedłużyć żywotność drzewka. Oczywiście wybierzmy okaz zdrowy, błyszczący i jędrny.

 

Najbardziej popularne na drzewka świąteczne stały się świerki pospolite lub świerki kujące. Są one dość tanie i wydzielają bardzo przyjemny zapach. Niestety nie są tak trwałe i wytrzymałe jak jodła kaukaska. Sosny są trochę trudniejsze w obsłudze, mają bardziej nieregularne kształty i nie każdemu będą się podobały. Jednak ich igły prawie wcale nie opadają i cudownie pachną. Coraz bardziej popularne stają się obecnie małe drzewka cisów, cyprysików, daglezji czy thuji, które można postawić np. na biurku i dają nam namiastkę świątecznej ozdoby. Wybór jest duży i należy do każdego z nas! Warto poszperać, pooglądać choinki w różnych miejscach i wybrać coś najpiękniejszego!

 

Jak dbać o żywą choinkę?

 

  • Po przyniesieniu jej do domu nie stawiajmy jej blisko kaloryfera. Ustawmy ją najlepiej na jedną dobę w miejscu cieplejszym ale nie w pomieszczeniu docelowym. Jeśli stała ona np. dobę na mrozie, na początku warto ją lekko zahartować aby igły nie opadały zbyt szybko.
  • Choinki na pniu cięte umieszczamy w stojakach z wodą, przed umieszczeniem jej w stojaku warto jest pień lekko przyciąć i wyrównać.
  • Choinki w doniczkach, należy obficie podlać. Kolejne podlewanie dokonajmy wtedy gdy wierzchnia warstwa podła jest już sucha. Pamiętajmy o tym, że niektóre doniczki mogą nie mieć dziurek ani podstawek, zadbajmy dlatego o to.
  • Najlepiej ozdobić ją światełkami z lampkami LED, nie nagrzewają się one więc nasza choinka na pewno wytrzyma zdecydowanie dłużej
  • Starajmy się nasze drzewko nie obciążać dużą ilością ozdób. Ręcznie malowane duże, bombki lepiej ustawić na stojaku lub na stroiku świątecznym.
  • Obecnie w sklepach ogrodniczych można kupić specjalną odżywkę, która wydłuża świeżość naszego drzewka. Dolewa się ją w rozcieńczeniu z wodą do pojemnika w którym drzewko się znajduje.
  • Jeśli wyjeżdżamy na kilka dni zadbajmy o to aby choinka była podlana aby nie okazało się że po powrocie zastaniemy pęd bez igieł
  • Starajmy się po ubraniu choinki nie dotykać. Każde kolejne przewieszanie ozdób w nowe miejsce na pędzie nie działa na nią pozytywnie

 

Wybór drzewka świątecznego to nie taka łatwa sprawa. Jednak uznajmy to za dobrą i za idealny czas na spędzenie z rodziną. Może warto w tym roku ozdoby świąteczne wykonać własnoręcznie z wnukami przy gorącej czekoladzie. Wspólne wybieranie choinki a później jej ubieranie może rozmrozić największe ‘lodowe uczucia’. Bawcie się dobrze!

 

 

 Aut.: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

 Literatura

1.             Oficjalna strona Internetowa – www.swiatkwiatow.pl

2.             Oficjalna strona Internetowa – www.czasnawnetrze.pl

3.             Choinka na Święta, A. Marosz, Działkowiec, nr: 12, 2016

4.             Ekologiczne Święta- choinka żywa czy sztuczna?, M. Światkowska, Poradnik Gospodarski, nr: 12, 2013

5.             Choinki prosto z lasu. Naturalne Świeta!. J. Krawczyk, Przegląd Leśniczy, nr: 11, 2015

6.             Losy choinki po Świętach, K. Matuszak, Recykling, nr: 1, 2009

7.             Choinka, J. Kolczyński, Ogródy, ogródki, Zieleńce, nr:12, 2002

 

 


Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję