seniorzy
Dzisiaj jest, 27 stycznia 2022
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Pakiety medyczne luxmed
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
24.11.2021 / Dom i ogród
Jak zadbać o rośliny pokojowe podczas sezonu grzewczego

Jesień to czas gdy temperatury są zdecydowanie niższe a nieuchronny staje się fakt włączenia ogrzewania w mieszkaniu czy też domu. Oprócz sporych kosztów jakie niesie ze sobą sztuczne ogrzewanie to jeszcze nie jest ono korzystne dla roślin doniczkowych. Jednak nie da się naszej jesieni i zimy przeżyć bez takiego ogrzewania. Idealną sytuacją jest szklarnia lub oranżeria, która pozwala nam przetrzymać tam rośliny doniczkowe. Idealna temperatura dla roślin doniczkowych zimą to 18-20 stopni Celsjusza, jednak taka temperatura dla domowników nie jest komfortowa. Niektórzy mogą sobie pozwolić na to aby przeznaczyć na okres jesienno-zimowy jedno pomieszczenie mniej ogrzewane lub bardzo słabo ogrzewane gdzie umieszczają rośliny, dla których problematyczne jest sztuczne ogrzewanie. Jednak co robić w momencie gdy nie mamy takiej możliwości? Poniżej kilka ciekawych rad jak nie uśmiercić roślin w tym okresie.

 

 • Odpowiednia wystawa

Przede wszystkim jeśli mamy taką możliwość rośliny doniczkowe oprócz sukulentów przestawiamy na jesień i zimę. Tak aby nie stały one na parapecie pod grzejącym kaloryferem w okolicy kominka czy na podłodze gdzie mamy ogrzewanie podłogowe. Najlepiej postawić je w odległości minimum metra.  Jeśli nie mamy możliwości przestawienia roślin, dobrym pomysłem jest stworzenie izolacji od parapetu czy kominka, tak aby suche, ciepłe powietrze nie kumulowało się w okolicy roślin.

 

 • Podlewanie i zraszanie

Mimo okresu spoczynku nie zapominajmy o podlewaniu i zraszaniu roślin doniczkowych w okresie jesienno-zimowym. Zwłaszcza jeśli obserwujemy suche powietrze w pomieszczeniu wtedy wskazane jest zraszanie liści roślin np.: monstery, fikusa, dieffenbachii itp. Im większe liście tym większa powierzchnia przez, którą paruje woda. Co za tym idzie, trzeba tą wodę  uzupełnić do prawidłowego funkcjonowania rośliny. Zraszania nie lubią i nie wymagają sukulenty oraz rośliny, których liście pokryte są włoskami. Woda do oprysku powinna być albo kranowa, ale odstana lub deszczowa. Tak aby na liściach nie pozostawiały smug wynikających zjej zasolenia. Samo podlewanie roślin powinno odbywać się co dwa tygodnie. Pamiętajmy o tym, że lepiej rośliny podlewać rzadziej a obficiej niż częściej i mało. Raz na jakiś czas dobrze jest zastosować roślinom delikatny prysznic w wannie, tak aby woda dostała się do każdego zakamarka. Taka chłodna kąpiel będzie dla nich zbawienna, pamiętajmy o tym aby woda była letnia nie lodowata!

 

 • Nawożenie

Okres jesienno-zimowy nie jest korzystny jeśli chodzi o nawożenie, dlatego w tym okresie lepiej zaniechać ten zabieg. Jednak jeśli obserwujemy, że nasza roślina niknie w oczach lepiej złamać zasadę i nawieźć ją jesienią czy zimą. Może akurat suche powietrze i słabe podlewanie było dla niej tak męczące, że zamiera. Trzeba reagować od razu ! Pamiętajmy aby nawożenie było delikatne.

 

 • Zwiększanie wilgotności powietrza

Aby zwiększyć wilgotność powietrza można w sąsiedztwie roślin wrażliwych ustawić pojemniki z wodą, która będzie parować.Co więcej doniczkę można ustawić na kamieniach a ją na podstawkę do którejnalewamy wodę, dzięki temu woda będzie parować a część pary wodnej przedostanie się do rośliny. Obecnie na rynku pojawia się wiele elektrycznych nawilżaczy powietrza, które mają duże zastosowanie jeśli chodzi o zwiększenie wilgotności powietrza. Może warto postawić również na nowoczesną technologię.

 

 • Dobór odpowiednich gatunków

Jeśli decydujemy się np. do pokoju dziecka na kwiaty, a z zasady pokój dziecka jest najcieplejszy i najbardziej ogrzewany to ustawmy tam gatunki. Odporne na takie temperatury. Znane są  gatunki roślin, którym zupełnie nie przeszkadza sztuczne ogrzewanie przykładem są: zielistka, dracena oraz praktycznie wszystkie sukulenty.

 

 • Światło

W okresie grzewczym, szybciej robi się ciemno, dni są krótkie a słońca brakuje. Aby wynagrodzić  to roślinom warto postawić je w miejscu słonecznym. Jeśli mamy naprawdę ciemne mieszkanie starajmy się postawić na nowoczesną technologię. Obecnie na rynku jest wiele lamp doświetlających rośliny, które pomagają uzupełnić im niedobór światła w ciągu dnia. Są to lampy rtęciowe, sodowe lub fluorescencyjne, ich cena nie jest wysoka a na pewno rośliny będą nam wdzięczne.

Pamiętajmy o tym aby również zimą w okresie grzewczym zadbać o rośliny doniczkowe. W tym okresie mamy zdecydowanie więcej czasu, gdyż w ogrodzie mało się dzieje. Nieodpowiednia pielęgnacja roślin doniczkowych jest przyczyną wielu chorób, które mogą być nieodwracalne.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

Literatura

 1. 500 roślin doniczkowych, charakterystyka, wymagania, porady, M. Mederska, 2020
 2. Plant Power, jak wyhodować szczęśliwe rośliny, M. Augustyn, 2018
 3. Projekt rośliny, O.Sieńko, W. Muszkieta, 2021
 4. Fizjologia roślin, S. Lewak, K. Jaworski, 2019
 5. Atlas roślin doniczkowych, M. Mederska, 2016
 6. Rośliny doniczkowe w okresie zimy, W. Gawryś, Działkowiec, nr: 11, 2005
 7. Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą, B. Sazonska, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, nr: 2, 2007
 8. Dlaczego rośliny doniczkowe zimą chorują, Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kościelcu, Sygnały Rolnicze, nr: 2, 1997

 


Obraz Ulrike Leone z Pixabay 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję