seniorzy
Dzisiaj jest, 28 marca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
24.09.2021 / Dom i ogród
Miechunka ogrodowa, miechunka rozdęta

Wybierając rośliny do ogrodu zwracamy przede wszystkim uwagę na to jak one będą wyglądać. Barwne liście, piękne kwiaty do tego jadalne owoce. To roślina idealna, takim gatunkiem jest miechunka ogrodowa. Pięknie prezentuje się w ogrodzie zarówno latem jak i jesienią. Do tego jej pędy można wykorzystać na suche bukiety, możliwość przeniesienia natury z ogrodu do pomieszczeń ma działanie terapeutyczne. To jest roślina, która pięknie wygląda na zdjęciach. Można z powodzeniem wykorzystać ją do sesji wnętrzarskich czy innych. Do tego jej owoce są jadalne, pasjonaci gotowania będą mieli z nią pole do popisu. Miechunka znana jest  od lat i chyba trochę niedoceniana. Warto to zmienić bo potencjał jest ogromny !

 

Kilka słów na temat wyglądu

 

Miechunka rozdęta jest to bylina, która na leży do rodziny psiankowatych. Inaczej nazywana pęcherznicą. Swoje korzenie ma w Europie oraz Azji. W naszym kraju roślina jest znana od lat i dość popularna.  Posiada wzniesiony pokrój i przeważnie osiąga do 1m wysokości, Co za tym idzie można z powodzeniem wykorzystać ją nawet w małych ogrodach a nawet w pojemniku na balkonie. Jest zaopatrzona w dość silne kłącza, które szybko się rozrastają. Bywa ekspansywna jednak ma tak szerokie zastosowanie, że na pewno nam się nie znudzi. Łodyga jest prosta i słabo rozgałęziona, liście o kształcie jajowatym, przeważniecałobrzegie, wkolorze zielonym. Od maja do czerwca na roślinie pojawiają się kwiaty. Średniej wielkości w kolorze białym, w typie zwisających dzwonków. Największą ozdobą miechunki są owoce, które możemy obserwować na koniec lata i jesienią. Są to dwukomorowe, błyszczące jagody w kolorze czerwono-pomarańczowym z błoniasto-liściastą otoczką. Owoce z daleka wyglądają jak chińskie lampiony. Dodaje to wyjątkowości i koloru w naszym ogrodzie. Ponad to owce są jadalne, można wykorzystać je w gastronomii pod warunkiem że uprawiamy ją w sposób ekologiczny.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Uprawa miechunki nie jest trudna, jest to gatunek polecany dla osób, które zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Najlepiej czuje się w miejscu słonecznym i ciepłym, jednak poradzi sobie również w półcieniu. Warto umiejscowić ją wzdłuż ścieżki czy w okolicy altanki tak aby można było podziwiać jej piękno. Podłoże powinno być żyzne, lekkie i dość wilgotne. Jednak w ubogich glebach miechunka również sobie poradzi. Miechunka jest wrażliwa na niskie temperatury, co za tym idzie w  naszym kraju bywa traktowana jako roślina jednoroczna. Warto okrywać ją na zimę. Aby jeszcze dłużej cieszyć się z ozdobnych ‘lampionów’ można wykorzystać je na suche bukiety, zbierając miechunkę tuż przed pierwszymi przymrozkami. Suche bukiety są ciekawym pomysłem na ozdobę stołu. Młode rośliny warto też dokładnie odchwaszczać aby mogły swobodnie wschodzić. Rabatę z miechunką warto regularnie podlewać, długotrwałe okresy suszy mogą doprowadzić do jej zamierania. Można ją siać wprost do gruntu, jednak po ostatnich przymrozkach lub siać na rozsadnik, w szklarni lub klasycznie w domu na parapecie. Łatwo rozmnaża się przez podział kłączy. Bardzo dużym plusem uprawy miechunki jest fakt że jest ona odporna na szkodniki i choroby.

 

Wartości użytkowe

 

Przede wszystkim miechunka jest piękną i nietypową rośliną ozdobą. Idealnie pasuje na skalniaki, wysokie rabaty. Można z powodzeniem wykorzystać ją w ogrodzie w typie rustykalnym. Jej pomarańczowe owoce, idealnie kontrastują z zieloną trawą. Sprawdzi się również w pojemniku, jednak muszą one być duże aby mogła swobodnie rosnąć.

Miechunkę rozdętą można wykorzystać na suche bukiety. Takie kompozycje na pewno będą cieszyć oko jesienią i zimą, gdy tych świeżych roślin jest zdecydowanie mniej. Miechunka bardzo dobrze się suszy, aby wydłużyć jej dobry wygląd można spryskać ją lakierem do włosów. Bywa że suche bukiety stają się wyblakłe lakier do włosów spowalnia blaknięcie. Bukiety z suchych roślin można urozmaicać np. w świecące lampki czy dobierać im ciekawe, fantazyjne pojemniki, wazony.

Owoce miechunki rozdętej są jadalne. Mają słodko kwaśny smak. W gastronomii częściej wykorzystuje się miechunkę peruwiańską, jest ona słodsza ale za to mniej ozdobna. Jeśli tylko naszą miechunkę uprawiamy ekologicznie bez chemicznych nawozów i środków ochrony roślin to bez względu na gatunek czy odmianę owoce można spożywać. Owoce są bogate są w witaminy: A, C i E, a także sole mineralne (wapń, żelazo), glukozę i beta karoten. Warto wspomnieć iż owoce miechunki posiadają sporą ilość potasu, którego bardzo często nam brakuje. Dzięki tym wszystkim substancją miechunka wzmacnia organizm, działa regenerująco i pomaga przy przeziębieniu. Ponad to zmniejsza bóle reumatyczne i obniża ryzyko miażdżycy. Owoce można dodawać do koktajlów, owsianki a także wekować czy suszyć aby później spożywać jak rodzynki.

 

Miechunka do słoika

Potrzebujemy:

- miechunka

- woda

- sok z cytryny

- cukier

Owce miechunki dokładnie myjemy i wkładamy do słoików. Następnie gotujemy około 3 szklanki wody z ¾ szklanki cukru oraz 1/3 szklanki soku z cytryny. Gotową zalewę wlewamy do słoików z miechunką. Całość nie wymaga pasteryzacji, gorące słoiki szczelnie zakręcamy i odkładamy dnem do góry. Będzie to ciekawy dodatek do deserów, mięs czy nawet do herbaty. Przecież trzeba jakoś urozmaicać sobie chłodne zimowe wieczory.

 

Autor: Martyna Cieślińska

 

 

Literatura

1.     Słownik roślin użytkowych, Z. Podbielkowski, 1989

2.     Księga kwiatów jadalnych, M. Gayet, 2020

3.     Smak dzikich roślin, 2021

4.     Miechunka lampiony z owocami, M. C. Ukłańska-Puszcz, Mój Piękny Ogród, nr: 9, 2015

5.     Mozaika miechunki rozdętej, W. Błaszczak, Zeszyty Problemowe Postępu Nauk Rolniczych, 1976, tom: 182

6.     Ze skarbca jesieni, M. Narkiewicz, Kwietnik, nr: 10, 2010

7.     Miechunka rozdęta, A. Gąsek, Działkowiec, nr: 10, 2007

8.     Ozdobne kielichy miechunki rozdętej, R. Dębicz, Mój Piękny Ogród, nr: 12, 2007

9.     Jesienne lampiony, J. Przybył, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 11, 2007

10.  Utrwalić piękno lata, J.B. Gawryszewska,  M. Narkiewicz-Jodko, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 11, 2009

Uprawa kwiatów i traw na suche bukiety, E. Wróbel, Wokewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, nr: 3, 1997

 

 


Obraz _Alicja_ z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję