seniorzy
Dzisiaj jest, 19 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
15.02.2023 / Dom i ogród
Niebieska herbata – nowe odkrycie wśród naparów!

Nie ma to jak smaczna herbata przy ciekawej książce w mroźne popołudnie! Obecnie rynek serwuje nam szeroki zakres intersujących napojów czy to na ciepło czy to na zimno. W okresie zimowym fajnie posiłkować się tymi, które można spożywać na ciepło i które niewątpliwie rozgrzewają. Herbata czarna, zielona, biała i czerwona to te, które królują wśród codziennych naparów. Jednak niewiele osób wie, że znana jest również niebieska herbata!  Posiada wiele cennych właściwości i naprawdę warto na nią postawić tej zimy!

 

Pochodzenie i wygląd rośliny

 

Niebieska herbata inaczej nazywana jest blue butterflly Pea, grochowy kwiat motyli, gołąbek afrykański, groszek niebieski czy klitoria ternatańska. Jej skład opiera się na kwiatach clitoria ternatea, roślina w naturze występuje w Azji południowo-wschodniej i Afryce. Wykorzystywana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Posiada duże, ciemnoniebieskie kwiaty. Jest to krzew, pnącze z rodziny bobowatych, może osiągnąć nawet do 5 m wysokości. Posiada ciemnozielone liście o kształcie eliptycznym. Owocami są strąki, które zwierają nawet do 10 nasion!

 

 

Właściwości niebieskiej herbaty

 

Niebieski kolor naparu zawdzięczamy antocyjanom, które są zawarte w kwiatach. Oprócz tego roślina bogata jest we: flawonoidy, laktony, fitosterole i terpenoidy. Niebieska herbata to również spore pokłady witaminy B, C A, D, E, K oraz wapnia, potasu, manganu, żelaza, fosforu.

 

Wszystko to prowadzi do leczniczych właściwości niebieskiej herbaty. Przede wszystkim niebieska herbata ma działanie uspakajające, wyciszające. Poprawia pracę mózgu i centralnego układu nerwowego, co jest niezwykle ważne wraz z upływem lat. Poprawia pamięć, walczy ze stanami nerwowymi, depresją a także Alzheimerem i demencją starczą.  Nasz mózg również się starzeje a zachowanie go w dobrej kondycji zdecydowanie poprawia komfort życia!

 

Odważna nazwa tej rośliny czyli klitoris co po łacinie oznacza łechtaczkę ma silne powiązanie z działaniem niebieskiej herbaty na płodność. U mężczyzn przyczynia się do zwiększenia mobilności plemników a u kobiet reguluje cykl miesiączkowy.

 

Dzięki dużym pokładom witaminy C działa przeciwzapalnie wspomaga walkę z przeziębieniem i problemami z układem oddechowym. Duże zainteresowanie niebieską herbatą spowodowane jest działaniem antyoksydacyjnym czyli przeciwstarzeniowym. A to natomiast wpływa na poprawę: pracy układu sercowego, zmniejsza obrzęki działa przeciwgorączkowo, hamuje rozwój jaskry, zmniejsza alergie i przyspiesza gojenie się ran. Nie da się ukryć że jej codziennie spożywanie zwiększa produkcję kolagenu w naszym organizmie a to znacząco polepsza wygląd naszej skóry, włosów i paznokci. Niebieska herbata przyczynia się do lepszego przyswajania żelaza. 

 

Jaskra to choroba, która z wiekiem dotyka bardzo wielu ludzi. Picie niebieskiej herbaty możne znacząco wspomóc widzenie po zmierzchu i adaptacje gałki ocznej do pracy w ciemności. Antocyjany zawarte w kwiatach chronią siatkówkę oka przed uszkodzeniami i mogą zmniejszyć możliwość wystąpienia jaskry. Obecność w kwiatach witaminy A podbija jeszcze bardziej zbawienne działanie na narząd wzroku. 

 

Antocyjany mają również pozytywne znaczenie dla układu krążenia, uszczelniają one naczynia krwionośne i uelastyczniają je. Dobry przepływ krwi  zmniejsza nam ryzyko zatorów, miażdżycy itp. 

 

Wciąż prowadzone są badania dotyczące działania klitorii na cukrzycę. Udowodniono że obniża ona poziom cukru we krwi oraz zwiększa ilość insuliny. Jednak badania są w początkowym stadium i nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy działanie jest aż tak przydatne. Podobnie jeśli chodzi o jej działanie antynowotworowe. Fitosterole prawdopodobnie obniżają powstawanie raka okrężnicy i jelita grubego u zwierząt. Wyniki są niezwykle obiecujące!

 

Wykorzystanie niebieskiej herbaty

 

Jej wartość zdrowotna jest nieoceniona jednak nie da się ukryć że wykorzystywana jest również jako roślina ozdobna. Pięknie prezentuje się w towarzystwie innych krzewów. Dość szybko rośnie a piękne niebieskie kwiaty dodają wyjątkowości, każdej rabacie!. Co więcej korzenie klitorii wykazują środowisko symbiotyczne dla bakterii glebowych, które przetwarzają azot w substancję wykorzystywaną przez nasze rośliny. Co za tym idzie roślina poprawia jakość podłoża! To naprawdę bardzo cenny gatunek. Niestety w naszym kraju uprawa w gruncie się nie sprawdzi. Roślina wymaga zdecydowanie cieplejszej pogody i więcej słońca niż może dostać w Polsce. Jednak można pokusić się o uprawę doniczkową. Jeśli sadzimy roślinę z nasion, przed wysianiem koniecznie namoczmy je! Taki okaz można w okresie letnim trzymać na balkonie lub tarasie a nawet wstawić do ogrodu.

 

Jadalne są nie tylko kwiaty ale również liście i korzenie niebieskiej herbaty. Są one podstawą wielu dań w kuchni azjatyckiej. Sproszkowana klitoria wykorzystywana jest do barwienia drinków, deserów. Sam proszek nie ma konkretnego smaku więc nie zaburza  smaku potraw.

 

Jak parzyć niebieską herbatę?

 

Przede wszystkim niebieską herbatę warto kupować od sprawdzonych dostawców. Tak aby nasz napar był czysty i bezpieczny. Około dwie łyżeczki kwiatów zalewamy wodą 250 ml o temperaturze 90-100 stopni Celsjusza. Następnie przykrywamy na 3 minuty. Mieszaninę po tym czasie najlepiej przelać do innego pojemnika tak aby kwiaty dalej się już nie zaparzały. Pamiętaj aby wspomaganie się niebieską herbatą skonsultować z lekarzem zwłaszcza jeśli na co dzień leczysz się na choroby przewlekłe.

 

Niebieska herbata ma bardzo delikatny, przyjemny smak, z lekkimi ziołowymi nutami. Można spożywać ją na ciepło jak i na zimno a także z dodatkiem miodu. Gdy dodamy do niej sok z cytryny napar zmieni kolor na fioletowy to naturalna reakcja, którą można wykorzystać aby pokolorować sobie poranki!

 

Dlaczego warto pić niebieską herbatę?

 

Klitoria ternatańska czyli niebieska herbata to roślina o wielu cennych właściwościach. Polepsza pracę mózgu, układu krwionośnego, oddechowego. Działa uodparniająco i przyczynia się do lepszego wyglądu naszej skóry! 

 

Aut.: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Literatura

1.     Oficjalna strona Internetowa - www.eherbata.pl

2.     Oficjalna strona Internetowa – www.rajherbaty.pl

3.     Klitoria ternataeńska – właściwości i zastosowanie, K. Jakubczyk, www.fitoscience.pl

4.     Anti-diarrheal activity of the leaves of Clitoria ternatea L, R.K. Sini, A. Rajasekaran, T. P. Sangeetha,  Pharma Scientis, , nr: 2, 2011

5.     Butterfly pea (Clitoria ternatea): a nutritive multipurpose forage legume for the topics an overview, M. Gomez, A. Kalamani, Pakistan, 2003

6.     Niebieska herbata – właściwości. Czemuzawdzięcza kalorii jak ja parzyć,  D. Wilk, portal fit.poradnikzdrowie

 


Obraz Suanpa z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję