seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
01.05.2024 / Dom i ogród
Ozdobne pnącze – glicynia japońska

Dobierając gatunki roślin do ogrodu oprócz upodobań wizualnych, często musimy dostosować rośliny do danej gleby jak i miejsca, w jakim chcemy je posadzić. Chcąc zasłonić pewien element np.: płot, ścianę czy odgradzając się od sąsiada poszukujemy ciekawych gatunków pnących. Dziś chcielibyśmy zarekomendować Wam interesującą i niezwykle piękną glicynię japońską. Jest to roślina, która może spowodować, że do tej pory mało atrakcyjny kawałek ogródka stanie się bajkowym zakątkiem!

 

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Glicynia japońska to pnącze należące do rodziny bobowatych, pochodzi z Japonii. Wszystkie gatunki z tej rodziny posiadają korzenie zaopatrzone w bulwy, dzięki którym zaopatrują roślinę w związki azotowe. Inaczej nazywana jest wisterią.  Roślina określana jest, jako długowieczna, może dożyć nawet do 100 lat. Charakteryzuje ją silny wzrost i lewoskrętne pędy, średnio posiada 5-8 m wysokości. Liście zielone, całobrzegie, pierzaste, złożone z kilkunastu listków. Jesienią przebarwiają się na żółto. Pędy po pewnym czasie drewnieją i tworzą twarde pnie. Kwitnie od maja do czerwca, wydając kwiaty motylkowe, długie w kolorze fioletowym, biało-fioletowym, różowym. Mają one intensywny zapach i są zebrane w zwisające, dość długie grona. Bywa, że powtarza kwitnienie na koniec lata. Owoce to płaskie, twarde strąki, które zwężają się ku nasadzie. Przeważnie są w kolorze brązowym, zostają na gałęziach aż do wiosny.

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Wisterię japońską najlepiej sadzić w miejscu ciepłym i osłoniętym od wiatru. Podłoże powinno być żyzne, a także dość wilgotne. Bardzo dobrze działa na nią nawożenie obornikiem jak i nawozami fosforowymi. Gleba pod uprawę glicynii powinna być odkwaszona. To zapewni nam powodzenie w uprawie. Teoretycznie zaliczana jest do roślin mrozoodpornych, jednak w naszym klimacie lepiej ją kopczykować na zimę lub okryć agrowłókniną, matą czy słomą. Bezśnieżne zimy mogą doprowadzić do jej przemarznięcia. Warto ją regularnie przycinać, aby móc wyeksponować jej piękno. Kwitnie na pędach dwuletnich, dlatego najlepiej ciąć ją w lipcu, sierpniu zaraz po przekwitnięciu. Rozmnaża się z nasion, ale dopiero po kilku latach od posadzenia. Można również rozmnażać ją przez odkłady lub ukorzenianie się rocznych pędów. Aby posadzić ją w ogrodzie najlepiej wybrać wiosnę lub jesień, wtedy roślina jest w stanie spoczynku. Pamiętaj, że wisteria zaczyna kwitnąć dopiero 2-3 lata od posadzenia. Co za tym idzie musimy jej dać czas i przestrzeń do prawidłowego ukorzenienia się. Z czasem będzie wymagała podpór, albo elementów, po których będzie mogła się piąć.

 

Zastosowanie

 

Glicynia japońska to pnącze wyjątkowo piękne o bujnych, dużych kwiatach. Idealnie sprawdzi się sadzona przy ścianach, pergolach czy poręczach balkonowych. Do prawidłowego wzrostu konieczne są podpory, po pewnym czasie pędy drewnieją i tworzy się dość gruby konar, którego muszą utrzymać podpory, jakie jej zapewnimy. Można ją formować zarówno na krzew jak i drzewo. Z powodzeniem możemy glicynię uprawiać w pojemniku na tarasie czy balkonie, ale nie zapominajmy o podporach. Jeśli marzy nam się ogród w stylu japońskim to ten gatunek idealnie się sprawdzi, dobrze wpisuje się również w klimat ogrodu angielskiego czy w stylu rustykalnym. Każda część rośliny, jest trująca, zwłaszcza nasiona. Dlatego jeśli posiadamy zwierzęta lub małe dzieci warto brać pod uwagę, w którym miejscu ją posadzimy.

 

Ciekawe odmiany

 

- Ludwik Lawin – polska odmiana, stworzona przez Ludwika Lawina. Posiada jasne niebiesko-fioletowe kwiatostany, które mogą osiągać nawet do 40 cm długości. Silnie rośnie, wyjątkowo polecana do naszego klimatu. Sprawdzi się w obszernych ogrodach

 

- Domino odmiana o niebiesko-liliowych kwiatach z białym oczkiem przy podstawie żagielka. Jej kwiatostany osiągają do 30 cm długości. Kwitnie w 2-3 roku po posadzeniu. Nie osiąga aż tak dużych rozmiarów jak inne odmiany. Średnio będzie to do 4 m. Idealnie sprawdzi się do uprawy pojemnikowej, małych ogrodów. Można prowadzić ją w formie drzewka bonsai.

 

-Royal Purple- odmiana iście królewska o przyjemnie pachnących kwiatach, które są w kolorze fioletowym. Bardzo szybko kwitnie w ciągu roku, przypada to przeważnie na maj. Osiąga średnio do 6-8 m wysokości.

 

- Multijuga odmiana pochodząca z Japonii, posiada jasnofioletowe, pachnące kwiaty. Zebrane są one w bardzo długie kwiatostany, gdyż mogą one dorosnąć nawet do 100 cm. Odmiana, która wymaga eksponowania, kwiatostany są tak duże, że mogą przyćmić inne rośliny.

 

Wisteria japońska to roślina niezwykle wdzięczna. Piękno jej kwiatów jest nieocenione. Trzeba przyznać, że wymaga kilku zabiegów pielęgnacyjnych, jednak są one dość proste. Bogactwo odmian pozwoli, każdemu wybrać coś dla siebie. Pamiętaj, aby rośliny kupować ze sprawdzonego źródła.

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Słowa kluczowe: wisteria japońska uprawa i pielęgnacja, Kiedy kwitnie glicynia, Jak uprawiać wisterię japońską, czy wisterię należy ciąć?, odmiany wisterii, glicynia sadzonki, glicynia uprawa w Polsce, czy okrywamy glicynie?

 

Literatura

1. Wielki atlas drzew i krzewów, J. Mayer, H.W. Schwegler, 2015

2. Krzewy i drzewa ozdobne, M. Mynett, M. Tomżyńska, 1999

3. Uroki i wymaga pnączy wieloletnich, A. Ciechorska, Poradnik Gospodarski, nr: 9, 2000

4. Kwiatowe pnącza, M. Dąbski, Działkowiec, nr: 1, 2013

5. Ogrody japońskie, H. Socha, 2024

6. Oficjalna strona Internetowa – www.atlas.roslin.pl

 


Obraz İsmet Şahin z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję