seniorzy
Dzisiaj jest, 29 marca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
16.02.2022 / Dom i ogród
Uprawa kiełek – rewolucja w hodowli mikro roślin!

Zima to bardzo dobry czas aby rozpocząć swoją przygodę z uprawą kiełek. Dostępność świeżych warzyw i owoców jest utrudniona a nie każdy może sobie pozwolić na uprawę roślin w doniczkach w celach ich spożycia bo zwyczajnie może nie mieć na to miejsca, ochoty albo umiejętności. Jednak ten ostatni aspekt jest sporny, polepszenie wiedzy na temat uprawy roślin oraz własne kolejne próby sadzenia i siania na pewno pomogą nam szlifować warsztat ogrodniczy. Na ratunek w takiej sytuacji wychodzą nam mikro rośliny czyli rośliny, które możemy uprawiać na kiełki do spożycia. Ostatnio taka forma robi furorę wśród nowoczesnej gastronomii. Takie mikro listki nie dość że są bardzo zdrowe to jeszcze są bardzo smaczne i dobrze wyglądają. Idealnie komponują się na kanapki do sałatek jako dodatek do mięs czy do sushi.

 

Uprawa kiełek

 

Istnieje kilka metod wysiewu kiełek. Miejsce do wysiewu powinno być widne, ale bezpośrednie słońce może być przyczyną oparzeń. Nasiona do wysiewu powinny być namoczone, a podlewanie ich powinno odbywać się wodą letnią i najlepiej przegotowaną. 

 

  • uprawa na wacie
  • uprawa w słoiku
  • uprawa w doniczce
  • uprawa na kiełkownicy

 

Uprawa kiełek na wacie jest to metoda jedna z najprostszych i sterylnych. No i oczywiście znana nam z wysiewania na niej rzeżuchy w okresie Świąt Wielkanocnych. Watę moczymy umieszczamy w naczyniu na nią równomiernie wysypujemy nasiona naszych wymarzonych kiełek. Taka metoda odpowiednia będzie dla: rzodkiewki, gorczycy, siemienia lnianego, rukoli czy powszechnienie znanej pieprzycy siewnej czyli rzeżuchy. W tym wypadku musimy kontrolować wilgotność waty, gdyż woda z niej dość szybko paruje. 

 

Równie szybko można rozpocząć uprawę kiełek w słoiku. Większość z nas ma w domu niepotrzebne słoiki, które można w ciekawy sposób wykorzystać. Na rynku jest również wiele dedykowanych słoików do uprawy kiełek z siateczką, jednak nie jest on konieczny  aby uzyskać sukces. Słoik odkażamy i dokładnie myjemy na jego dnie umieszczamy nasiona, tyle aby nie przekroczyły ¼ wysokości słoika. Następnie zalewamy je chłodną wodą i pozostawiamy na kilka godzin. Zamiast zakrętki na górę słoika umieszczamy gazę i naciągamy ją gumką recepturką. Kolejnego dnia odlewamy starą wodę, kiełki przepłukujemy i zalewamy kolejną porcją wody. Aby ułatwić sobie proces, słoik można ustawić pod kątem 45 stopni woda wtedy będzie swobodnie spływać a nasze nasiona nie będą gniły. Proces przelewania i dolewania kolejnej porcji wody należy powtarzać kilka razy na dzień. Taka metoda sprawdzi się w uprawie: fasoli mung, soczewicy, soi.

 

Jeśli jesteśmy fanami uprawy w gruncie to kiełki można siać również bezpośrednio do pojemników z podłożem. Pamiętajmy aby gleba była, lekka przewiewna i żyzna. Nasiona najlepiej wysiewać rzędami aby mogły swobodnie wzrastać. Ta metoda jest dość rzadko używana gdyż ziemią brudzi nam cały plon, kiełki po ścięciu czy wyrwaniu trzeba umyć aby spożyć. 

 

Na rynku obecnie jest masa gotowych kiełkownic, które bardzo ułatwiają nam pracę i nie da się ukryć zachęcają do uprawy kiełek. Taki gotowy zestaw posiada kilka tac na których wysiewa się nasiona, ustawiane są one jedne na drugich, zajmują mało miejsca a dzięki temu możemy równocześnie uprawiać kilka gatunków. Poszczególne poziomy przepłukuje się wodą, która nie zalega gdyż spada na sam dół i można ją swobodnie odprowadzić. Kiełkownice mogą być szklane, ceramiczne lub plastikowe. 

 

Jakie nasiona do uprawy na kiełki wybrać ?

 

Przede wszystkim nasiona kupujmy od sprawdzonych sprzedawców. Opakowania powinny być fabrycznie zamknięte i suche, nie uszkodzone. Nasiona na kiełki można zakupić nie tylko w sklepach stacjonarnych ale i Internetowych co w obecnych czasach bardzo nam ułatwia życie. Co więcej warto wybierać nasiona, które są przeznaczone do wysiewu na kiełki. Inne nasiona mogą być zaprawiane np. nawozem lub substancjami chemicznymi przeciw chorobom lub szkodnikom. Co więcej do uprawy na kiełki można wykorzystać własne nasiona, które sami zebraliśmy i wysuszyliśmy, wtedy na pewno będą najbezpieczniejsze. Nie wszystkie nasiona nadają się do uprawy na kiełki. Np. kiełki roślin psiankowatych są trujące, mowa tutaj o pomidorach, papryce, ziemniakach. Do roślin które są najpopularniejsze do uprawy kiełkowej należą: fasola mung, lucerna, gorczyca, rzodkiewka, słonecznik, kapusta, burak, siemię lniane, kolendra, rzeżucha. 

 

Walory zdrowotne

 

Nie da się ukryć że jednym z głównych aspektów dla których uprawiamy kiełki są ich walory zdrowotne . Nasiona aby wydać kolejne pokolenie zawierają w sobie jak najwięcej substancji odżywczych, białek, mikro i makroelementów, dzięki którym siewka a później dojrzała roślina będzie najlepsza i najsilniejsza. Więc nie ma się co dziwić że kiełki mają w sobie tyle zdrowych substancji. Kiełki to wielka paczka z witaminą: B, E, K, PP, D, C co więcej pół szklanki kiełków lucerny zawiera tyle witaminy C co aż 6 szklanek soku pomarańczowego. To zadziwiające i chyba potwierdza wysoką wartość użytkową kiełek. Kiełki są bogate w beta karoten, błonnik, kwasy omega oraz żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń, cynk, jod, mangan, miedź, selen. Są nisko kaloryczne i do tego nie powodują wzdęć. Młode siewki chronią nas przed rozwojem wolnych rodników, obniżają poziom złego cholesterolu i zapobiegają miażdżycy. Zawarte w kiełkach flawonoidy, zwiększają produkcję żółci przez wątrobę dzięki temu pokarm, zwłaszcza tłuszcze są lepiej trawione.  Spore pokłady białka, pomagają w prawidłowym rozwoju kości, polepszają wygląd skóry, włosów i paznokci. Dla kobiet w ciąży szczególnie polecane są kiełki soczewicy, gdyż zawierają one kwas foliowy, który jest krwiotwórczy. Uzupełnienie przez kiełki witamin w naszym organizmie, pozwala nam lepiej funkcjonować. Nasz organizm jest bardziej odporny na drobnoustroje. 

 

Nasiona od wysiewu po około 2-7 dniach są gotowe do spożycia. Świeże, zdrowe i pyszne, kiełki własnej produkcji można uprawiać przez cały rok! Aby zachować ich świeżość i długi okres spożycia najlepiej jest je ścinać lub zbierać z kiełkownicy, regularnie i delikatnie tak aby nie uszkodzić innych okazów. Najlepiej spożywać je bezpośrednio po ścięciu  i przechowywać w lodówce w pojemniku na żywność maksymalnie do 7 dni.

 

Kiełki można wykorzystywać na kanapki do sałatek jako dodatek do mięs i ryb. W kuchni azjatyckiej bardzo popularne są kiełki fasoli mung, które dodaje się nawet do zupy. Smaczne, kruche, chrupiąc i do tego bardzo zdrowe. Chyba nie trzeba jeszcze bardziej zachęcać!

 

Autorka: Marta Cieslińska

 

 

 

Literatura

1.     Kiełki naturalny energetyk, J. Kempisty, U. Chorzępa, 2019

2.     Kiełki nasion jako źródło cennych składników pokarmowych, P.P. Lewicki, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, nr: 6, 2010 

3.     Kiełki w domowym ogrodzie, G. Cacciola, 2016 

4.     Kiełki z domowej uprawy, M.C. Uklańska, Mój Piękny Ogród, nr: 1, 2009

5.     Kiełki roślinne, A. Jarosz, Działkowiec, nr: 12, 2007

6.     Micro Greens, M. Ruther, 2017

7.     Microgreens and hydroponice, N. Plant, 2021

 

 

 

 


Obraz donations welcome z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję