seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lipca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
03.07.2024 / Dom i ogród
Werbena patagońska – obowiązkowa roślina do ogrodu!

Polecaną, ciekawą byliną ogrodową jest werbena patagońska. Piękna roślina o fioletowych, silnie miododajnych kwiatach. Jest dość łatwa w uprawie i z łatwością radzi sobie w naszym polskim klimacie. Można z nią tworzyć ogrody; angielskie, francuskie, wiejskie, jak i w stylu całkowicie nowoczesnym. Koniecznie posadź ją w miejscu widocznym, aby cieszyć się jej urokiem. Jest to wdzięczna roślina, która sprawdzi się nawet dla mało doświadczonych ogrodników. 

 

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Roślina należy do rodziny werbenowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, konkretniej Argentyna i Brazylia. Inaczej nazywana jest werbeną argentyńską. Posiada silnie wzniesiony, wyprostowany pokrój. Osiąga od 80 cm do 150 cm wysokości. Łodyga sztywna, omszona i słabo rozgałęziona. Liście drobne, lancetowate o ząbkowanych brzegach w kolorze zielonym. Werbena patagońska kwitnie bardzo długo, od lipca aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty są drobne, lejkowate w kolorze fioletowym. Możemy pozostawić je na zimę, gdyż zasuszone pokryte szronem wyglądają bardzo uroczo. Jeśli kwiatostany zostawimy istnieje szansa, że same się rozsieje. 

 

Uprawa i pielęgnacja

 

Werbena patagońska najlepiej czuje się w miejscu ciepłym i słonecznym. Jednak poradzi sobie również w półcieniu, ale tam będzie wydawać mniej kwiatów niż w miejscu słonecznym. Warto zadbać o glebę przepuszczalną, średnio żyzną z dodatkiem próchnicy. Roślina bardzo nie lubi zalewania, zatem należy ją podlewać z umiarem. Zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Niestety w naszym klimacie nie jest całkowicie mrozoodporna. Bywa, że przemarza, ale szybko zawiązuje nasiona i sama się rozsiewa, dlatego jej rozmnażanie jest łatwe. Jeśli zależy nam na przezimowaniu okazu, warto okrywać ją na zimę lub kopczykować. Jeśli tylko zapewnimy jej odpowiednie warunki, dużym plusem jest jej odporność zarówno na choroby jak i szkodniki. Z powodzeniem przetrzyma krótkotrwałe okresy suszy.

 

Jeśli stawiamy na uprawę doniczkową werbeny patagońskiej, koniecznie dobierzmy odpowiedniej wielkości donicę z dziurkami w dnie. Obowiązkowo zapewnijmy jej drenaż i regularne, ale umiarkowane podlewanie. Jeśli będzie stała w miejscu mało zacisznym, wtedy warto zapewnić jej podpory, aby nie doszło do połamania pędów. 

 

Jeśli planujemy jej wysiew z nasion, najlepiej robić to z rozsady. Bezpiecznym okresem na przesadzanie do gruntu jest połowa maja. Aby roślina mogła lepiej się krzewić dokonajmy uszczykiwania pędów.

 

Zarówno w gruncie jak i w doniczce bardzo lubi wzmacnianie nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących. Można ją również wzmocnić kompostem jak i np. nawozem z drożdży czy czosnku.

 

Roślinę można przezimować podobnie jak pelargonie. Wykopujemy ją na jesień i przesadzamy do doniczek, które stawiamy w miejscu gdzie będzie panowała temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza, raz na jakiś czas lekko podlewamy. 

 

Zastosowanie

 

Roślina swoim wyglądem wabi pszczoły i motyle. Jest silnie miododajna. Można z nią tworzyć ciekawe kompozycje w towarzystwie np.: jeżówek, ostróżek, floksów, hortensji czy nachyłków. Z racji swojego długiego okresu kwitnienia, możemy się nią cieszyć przez całe lato. Werbena patagońska jest dobrym tłem dla innych niższych bylin. Z drugiej strony idealnie prezentuje się, jako drobny soliter otoczony kamieniami np. na trawniku. Dobrze wygląda sadzona w towarzystwie traw ozdobnych.

 

Istnieje odmiana „Little One”, która jest odmianą karłową, osiąga do 25 cm wysokości. Idealnie sprawdzi się do doniczek lub małych ogrodów.  Pamiętaj, że werbena patagońska nie ma właściwości leczniczych, pełni funkcję tylko ozdobną. 

 

Werbenę patagońską można zaliczyć do tzw. pewniaka ogrodniczego. Będzie z pewnością pasować do Twojego ogrodu lub balkonu. 

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

Słowa kluczowe: werbena patagońska uprawa i pielęgnacja, kiedy sadzić werbenę patagońską, wielkość werbeny patagońskiej, zastosowanie werbeny patagońskiej

 

Literatura

1.     Werbena patagońska, Mój piękny ogród, nr: 10, 2019

2.     Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, J. Scott-Macnab, 2004

3.     Oficjalna strona Internetowa –www.atlas.roslin.pl

4.     Werbena patagońska, T. Trelka, Rośliny ozdobne, nr: 9, 2014

5.     Werbena patagońska, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 11, 2013

6.     Cudna werbena patagońska, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 9, 2017

7.     Werbena patagońska w pojemnikach, K. Wróblewska, Mój Piękny Ogród, nr: 10, 2019

 


Obraz 小糖 唐 z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję