seniorzy
Dzisiaj jest, 19 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Dom i ogród
Dom i ogród
Powrót
05.10.2022 / Dom i ogród
Wrzos pospolity

Dla większości pasjonatów ogrodów jesień nie istnieje bez wrzosów. Jest to piękny gatunek, wieloletni, który może być uprawiany w gruncie jak i w pojemnikach. Może zdobić pomieszczenia, ale także balkony, tarasy jak i rabaty. Jego uprawa wymaga kilku zasad, ale jeśli je zachowamy odwdzięczy nam się uroczymi kwiatami.

 

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny

 

Wrzosy można spotkać w Europie, Azji jak i w części Afryki, w naszym kraju wrzos jest niezwykle popularny można spotkać go praktycznie w całym kraju. Roślina należy do rodziny   wrzosowatych. Zaliczany jest do krzewinek wieloletnich. Maksymalnie dorasta do około 60 cm wysokości. Posiada zwarty, lekko pokładający się pokrój. Liście są niezwykle drobne o kształcie igiełkowatym w kolorze ciemnozielonym. Od sierpnia aż do października wrzos wydaje kwiaty. Są one bardzo ładne o kształcie dzwonkowatym zebrane w kwiatostany w typie gron. Kwiaty są w kolorze fioletowy, różowym rzadziej białym wszystko zależy od odmiany, bardzo przyjemnie pachną.  Owocem są pękające torebki. Korzenie wrzosu są dość płytkie dlatego pojemniki do uprawy tej rośliny raczej powinny być szerokie, ale niezbyt głębokie.

 

Uprawa

 

Wrzos pospolity lubi miejsce ciepłe i słoneczne osłonięte od przeciągów. Podłoże nie musi być bardzo żyzne, ale obowiązkowe jest kwaśne pH gleby w granicach 4-5,5. Wymaga regularnego, ale umiarkowanego podlewania. Roślina nie lubi zalewania, zastoje wodne mogą szybko doprowadzić do chorób grzybowych. Co za tym idzie konieczny jest drenaż  jeśli uprawiamy wrzosy w pojemnikach. Jeśli posiadamy wrzosy w gruncie dobrze jest zastosować ściółkowanie ich korą sosnową. To bardzo ciekawy zabieg, nie dość że chroni przed rozrostem chwastów, zabezpiecza korzenie przed przemarzaniem, poprawia aktywność niektórych pożytecznych mikroorganizmów to jeszcze pomaga w utrzymaniu kwaśnego pH gleby. Młode okazy lepiej jest okrywać na zimę, zwłaszcza na wschodnich krańcach Polski, gdzie zimy są zdecydowanie chłodniejsze. Nie bójmy się przycinania wrzosów ten zabieg pozwoli nam na lepszy rozrost całej rośliny oraz zwiększy to obfitość kwiatów. Najlepiej wykonywać go wiosną, wycinamy wszystkie pędy poprzednio-roczne. Dzięki cięciom wrzos będzie na prawdę rósł przez długie lata w naszym ogrodzie. Raz do roku wrzosy warto jest wzmocnić nawozem wolno działającym. Wrzosy najlepiej wyglądają sadzone w grupie, jednak nie sadźmy ich zbyt gęsto tak aby każdy okaz miał swobodne miejsce do wzrostu.

 

Zastosowanie

 

Wrzos pospolity idealnie sprawdzi się jeśli czegoś brakuje Wam w kompozycjach ogrodowych. Najlepiej sadzić go w grupach, stworzy na jesień fioletowy dywan, który będzie przykuwał uwagę. Wrzosy  pełnią rolę roślin okrywowych, lub obwódkowych, sprawdzą się również na skalistych rabatach. Wrzosy bardzo dobrze prezentują się sadzone u podnóży  drzew czy większych krzewów. Sosna, jałowiec, brzoza to doskonałe towarzystwo dla wrzosów. Na jesiennej rabacie wrzosy pięknie będą komponować się również z astrami, chryzantemami czy rudbekią. Takie wielokolorowe rabaty wpasowują się również w nowoczesne kompozycje. Wrzosy można wykorzystać również jako ozdoby pojemnikowe na stół czy tarasy i balkony. Sadzone w dużej doniczce w grupie, będą  pięknie wyglądały aż do zimy.

 

Nie można zapomnieć również o walorach zdrowotnych wrzosów. Roślina jest bogata we flawonoidy, dzięki temu ma działanie moczopędne, napotne, przeciw reumatyczne czy uspakajające. Kwiaty jak i całe pędy pozyskuje się w początkowych okresach kwitnienia, obecnie na rynku można kupić gotowe mieszanki wrzosu do parzenia.

Kwiaty wrzosów są bogate w nektar. Jeśli w swoim ogródku posiadamy sporej wielkości rabatę wrzosową na pewno będzie ona bardzo atrakcyjna dla pszczół. Wrzos wydziela olejki eteryczne, które przyciągają owady. Miód wrzosowy ma kolor herbaciany, więc jest dość ciemny, do tego jest mniej słodki od innych miodów i ma galaretowatą konsystencję. Jest on bogaty w dekstryny, aminokwasy czy witaminę B. Nie da się ukryć, że jest bardzo zdrowy, warto zaopatrzyć się  w niego na zimę!

 

Ciekawe odmiany

 

White Lawn – odmiana wolno rosnąca, posiada piękne białe kwiaty, ma płożący pokrój, przeważnie dorasta do 10 cm. Idealnie sprawdzi się do niewielkich ogrodów

 

Boskoop -odmiana o kwiatach w kolorze jasnofioletowym i żółtych liściach. Kwitnie dość wcześnie bo już w sierpniu. Polecana dla osób lubiących takie zestawienie kolorystyczne

 

Peter Sparks – odmiana, która dość szybko rośnie i silnie się rozrasta, kwitnie we wrześniu wydając pełne kwiaty w kolorze różowym

 

 

Autorka: Martyna Cieślińska

 

 

 

 

Literatura

1.              Oficjalna strona Internetowa – www.atlas-roslin.pl

2.              Wrzosy, wrzośce i inne rośliny wrzosowate, A. Mikołajski, 2008

3.              Byliny w twoim ogrodzie, B. Grabowska, M. Kubala, 2010

4.              Zasady uprawy wrzosu pospolitego, M. Czekalski, Rośliny Ozdobne, nr: 2, 2017

5.              Postawili na wrzosy, I. Sprzaczak, Rośliny Ozdobne, nr: 10, 2016

6.              Wrzosy i wrzośce, A. Keller, Ogrody, Ogródki, Zieleńce, nr: 10, 2003

7.              Wrzosy królowe jesieni, E. Zaras-Januszkiewicz, Działkowiec, nr: 9, 2003

8.              Wrzosy. R. Wolska, Kwietnik, nr: 10, 2007

 


Obraz Freddy z Pixabay

 

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję