Trwam i zalecam trwanie przy nadziei, nigdy bowiem nie wiadomo, w której chwili i skąd przyjść może ocalenie.
Rynek odmian i gatunków roślin do ogrodu obecnie jest niezwykle bogaty. Każdy znajdzie coś dla siebie. Plusem obecnych czasów jest możliwość zamawiania roślin online. Większość z nas szukając nowych okazów do ogrodu stawia na te, które będą ozdobne przez cały rok albo chociaż w okresie od wiosny do jesieni. Przykładem takich roślin jest żurawka ogrodowa, piękna bylina, która zachwyca kolorem oraz pokrojem. Do tego jest bardzo łatwa w uprawie i idealnie prezentuje się w towarzystwie innych bylin. Poniżej trochę informacji na temat wyglądu, uprawy i pielęgnacji żurawki ogrodowej.
Pochodzenie i wygląd zewnętrzny
Żurawka ogrodowa to roślina, która należy do rodziny skalnicowatych. Pochodzi z Ameryki północnej i środkowej gdzie można spotkać ją na obszarach leśnych i górzystych. Są to byliny, które dość wolno rosną maksymalnie osiągają do 40 cm wysokości. Żurawki to przeważnie rośliny zimozielone czyli nie tracą liści na zimę, wiosną wytwarzają nowe liście z części korzeniowej. Posiadają krótkie ale silnie ulistnione pędy, cała roślina tworzy zwarte kępy. Blaszka liściowa jest bardzo piękna karbowana i klapowana w zależności od odmiany i pory roku może być zielona, czerwona, purpurowa, żółta z silnie zaznaczonym nerwem. W okresie od czerwca do lipca na roślinie pojawiają się wiechowate kwiatostany. Mają one długi pęd a kwiaty mają barwę różową, czerwoną, białą. Kwiaty żurawki drżą uroczo na wietrze jakby rzeczywiście się poruszały. Owocem są wielonasienne torebki. Roślina cudownie prezentuje się podczas kwitnienia jest to widok wręcz inspirujący.
Uprawa i pielęgnacja
Roślina polecana jest nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrdnictwem gdyż jest dość łatwa w uprawie. Żurawka najlepiej czuje się w półcieniu, zasada mówi o tym że im liście ciemniejsze tym roślina potrzebuje mniej promieni słonecznych. Może rosnąć również w cieniu jednak wtedy będzie wytwarzać bardzo mało kwiatów. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne z dodatkiem próchnicy, lekko zasadowe i dość wilgotne. Jeśli roślina znajduje się w cieniu to uważajmy z jej zalewaniem gdyż może doprowadzić to do chorób grzybowych. Z racji tego, że roślina nie zrzuca liści na zimę to wiosną warto jest przyciąć zeszłoroczne pędy aby żurawka mogła wypuścić nowe, młode liście. Te okazy rosnące w gruncie są mrozoodporne jednak te, które posiadamy w pojemnikach lepiej jest okryć na zimę. Na wiosnę lubią wzmacnianie nawozem mineralnym wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.Bardzo łatwo się rozmnaża wegetatywnie przez odrosty liściowe z korzeniem.
Zastosowanie
Bardzo dobrze sprawdzi się jako roślina uzupełniająca rabatę, ładnie wygląda w dużych skupiskach. Można zastosować ją na obrzeża lub w rabatach skalnych. Jej niski zwarty pokrój powoduje że ładnie wygląda jako roślina okrywowa. Jest dobrym pomysłem np. jako podszyt wysokich drzew lub krzewów. Jej kontrastowy i nietypowy kolor liści będzie ciekawym akcentem w ogrodzie. Z powodzeniem możemy uprawiać ją również na balkonie w pojemnikach, pamiętajmy tylko o tym aby zapewnić jej możliwość swobodnego wzrostu. Żurawka ogrodowa jest to roślina, która bardzo dobrze się suszy nie blaknie więc można wykorzystać ją np. do tworzenia bukietów, obrazów czy np. biżuterii.
Ciekawe odmiany
Żurawka ogrodowa to ten rodzaj roślin, które każdy chce mieć w swoim ogrodzie. Naprawdę pięknie się prezentują a dzięki łatwej uprawie możemy się nimi cieszyć przez wiele lat. To może być właśnie ten gatunek z którego będziemy najbardziej dumni w naszym ogrodzie!
Autorka: Martyna Cieślińska
Literatura
1. Oficjalna strona Internetowa – www.sadowniczy.pl
2. Encyklopedia bylin, B. Grabowska, T. Kubala, 2012
3. Żurawki, G. Sąkol, 2011
4. Rośliny okrywowe: byliny, pnącza, B. Buczyńska, 2008
5. Żurawki - byliny o ozdobnych liściach i kwiatach, Mój Pięny ogród, nr: 3, 2012
6. Ocena przydtaności 25 odmian żurawki jako roślin okrywowych, P. Czuchaj, S. Szczepaniak, Nauka, Przyroda, Technologia, tom: 11, 2017
7. Oficjalna strona Internetowa – www.e-skalniaki.pl
Obraz Hans Braxmeier z Pixabay
Zaloguj się na Facebooka, by komentować i zobaczyć komentarze