seniorzy
Dzisiaj jest, 28 października 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
16.03.2021 / Kultura
„CHAPLIN” w Teatrze Żydowskim.

Charlie Chaplin - geniusz kina, ikona, najbardziej rozpoznawalna postać XX i XXI wieku.  Podarował światu nieskrępowany śmiech i czułe wzruszenie. Jaki był naprawdę? Dlaczego Ameryka, w której stał się ucieleśnieniem sukcesu, udowadniając innym, że marzenia mogą zmieniać świat na lepsze, oskarżała go o wywrotowość, widząc w nim zagrożenie i czyniąc z niego wroga? Ameryka, którą tacy ludzie, jak Chaplin uczynili wspaniałą, zmusiła go do ucieczki. Więc kim był? Czy Charlie Chaplin był Żydem? A może był najsławniejszym Żydem w historii, który w rzeczywistości Żydem nie był…? Prapremierasztuki teatralnej Jolanty Janiczak „Chaplin” w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się 19 marca 2021 w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

 

 „Żydowskość” Charlie Chaplina była tematem zarówno pracy Hannah Arendt, poświęconej różnym występującym w kulturze figurom Żyda, jak i nazistowskiej książki „Żydzi na nas patrzą”. Wizerunek Chaplina wykorzystano również w nazistowskim filmie propagandowym „Odwieczny Żyd”. W żydowskiej encyklopedii Charlie Chaplin opisany jest jako żydowska gwiazda filmowa. Według agentów FBI lat 50., Charlie Chaplin to w rzeczywistości IsraelThornstein.

 

Według amerykańskiego wywiadu i różnych tamtejszym związków patriotycznych - Charlie Chaplin był również niebezpiecznym komunistą, wywrotowym działaczem, wichrzycielem zagrażającym amerykańskim wartościom moralnym, a nawet gospodarce.Tysiące stron materiałów FBI, zebranych przez agentów przez trzydzieści lat, obsesyjne przekonanie szefa FBI Edgara Hoovera o komunistycznym szpiegostwie Chaplina, śledzenie jego każdego niemal ruchu stały się kanwą sztuki Jolanty Janiczak.

 

Praca nad spektaklem, podejmującym temat makkartyzmu, zbiegła się z wyborami prezydenckimi w USA, ahasło „MakeAmerica Great” stało się uniwersalną choć gorzką metaforą marzenia o lepszym świecie. Groteskowe śledztwo, jakiego obiektem był Charlie Chaplin pozwoliło Wiktorowi Rubinowi i Jolancie Janiczak pokazać świat z krzywego zwierciadła, który w spektaklu, jak w filmach Chaplina, nie pozbawiony jest szczerego humoru i zarazem głębokiejrefleksji. O postaci, jaką kreował Chaplin na ekranie, on sam mówił: dżentelmen, poeta, marzyciel, samotnik stale wyczekujący romantyczności i przygody. 

 

„Nasz spektakl stara się zbadać jak nieznaczące informacje, wydarzenia i zbiegi okoliczności nabierają znaczenia i stają się narzędziami używanymi w ideologicznych rozgrywkach. Jak nie łączące się ze sobą sprawy, takie jak domniemane pochodzenie, domniemana działalność polityczna, domniemany skandal obyczajowy, zostają związane i tworzą spójną tożsamość wroga: Żyda, komunisty, gorszyciela” – mówi Wiktor Rubin, reżyser spektaklu.

 

W warstwie formalnej twórcy łączą muzykę, film i teatr, by na nowo odkryć postać Chaplina.

 

Najbliższe spektakle 20, 21, 23 i 24 marca 2021 na dużej scenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy Al. Niepodległości 141a.

 

 

Reżyseria WIKTOR RUBIN
Scenariusz i dramaturgia JOLANTA JANICZAK
Muzyka KRZYSZTOF KALISKI
Scenografia, video ŁUKASZ SUROWIEC
Reżyseria świateł SZYMON KLUZ
Kostiumy MARTA SZYPULSKA
Asystentka reżysera MONIKA WINIARSKA
Inspicjentka BEATA SZARADOWSKA
Muzyka na żywo KRZYSZTOF KALISKI

 

OBSADA: 

Daniel Chryc (gościnnie), Daniel „Czacza” Antoniewicz, Ewa Dąbrowska, Joanna Rzączyńska, Piotr Sierecki, Barbara Szeliga, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak 

 

 


 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję