seniorzy
Dzisiaj jest, 3 czerwca 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
10.08.2019 / Kultura
Dożynki Dzielnicowe we Wróżenicach 2019

Po 10 latach przerwy święto plonów Dzielnicy XVIII Nowa Huta powróci do Wróżenic.

 

18 sierpnia 2019 roku, na terenie wokół remizy Ochotniczej Straży Pożarnej (ul. Wróżenicka 49), spotkają się mieszkańcy największej dzielnicy Krakowa, by zgodnie z wiekową tradycją dziękować za tegoroczne plony i wspólnie świętować. Organizatorami dożynek są Rada Dzielnicy XVIII Nowa Huta, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta, OSP Wróżenice i Zespół Wróżenianki.

 

Wydarzenie zwyczajowo zainauguruje barwny korowód, który wyruszy o godzinie 12.30 ze skrzyżowania ulic Wróżenickiej i Pod Gajem w kierunku remizy, obok której od godz. 13.00 sprawowana będzie Msza święta polowa. Po mszy i poświęceniu wieńców dożynkowych nastąpi oficjalnie otwarcie z udziałem zaproszonych gości, po nich na scenę wkroczą Grupy Dożynkowe.

 

O godzinie 18.30 nastąpi wręczenie dyplomów dla uczestników Przeglądu Wieńców Dożynkowych. Po tej miłej uroczystości organizatorzy zapraszają uczestników na koncert zespołu Blu Rey. Dożynki Dzielnicowe zakończy zabawa taneczna z zespołem Afera, która rozpocznie się o godz. 20.30. Podczas trwania imprezy czynne będą stoiska gastronomiczne. Dla najmłodszych uczestników przygotowano szereg atrakcji, m.in. dmuchane wesołe miasteczko.

 

Dożynki to zwyczaj sięgający jeszcze czasów przedchrześcijańskich, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie. Do dziś rolnicy, po trudach ciężkiej pracy na roli, organizują święto plonów, a tradycja świętowania pozostaje żywa w wielu miejscach – także w Krakowie, na którego obrzeżach wciąż wielu mieszkańców zajmuje się rolnictwem. To z ich inicjatywy, co roku organizowane są dożynki miejskie, dzielnicowe czy osiedlowe. Organizatorzy serdecznie zapraszają do podtrzymywania tej pięknej tradycji wszystkich mieszkańców Nowej Huty.

 

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Realizacja Dożynek nie byłaby możliwa bez wielostronnej współpracy – sponsorów, partnerów i patronatów medialnych, którymi w tym roku są:

 

Partnerzy:

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Krakowie

Komisariat Policji VIII w Krakowie

 Straż Miejska Miasta Krakowa - Oddział III Nowa Huta

 

Patronat medialny:

Głos. Tygodnik Nowohucki, Pallotti.fm

 

Teren OSP Wróżenice | ul. Wróżenicka 49 | os. Wróżenice, Kraków-Nowa Huta


Obraz Przemysław Trojan z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję