seniorzy
Dzisiaj jest, 3 czerwca 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
07.12.2019 / Kultura
Mistrzejowickie Impresje Muzyczne KONCERT MARYJNY – JAKO RÓŻA

W sobotę 14 grudnia br. o godzinie 19.30 w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy na os. Bohaterów Września 33 odbędzie się Koncert Maryjny: Jako Róża – kolejna odsłona cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne. Przed zgromadzoną publicznością wystąpi Chór Bazyliki OO. Cystersów w Mogile pod dyrekcją Stanisława Kowalczyka.

 

    Adwent to radosny czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Przewodniczką katolików po tym okresie liturgicznym jest, wspólnie ze św. Janem Chrzcicielem, Najświętsza Panna Maryja. To ona porodziła Zbawiciela, dopełniając słowa proroków. To ku Jej czci odprawiane są Roraty, obchodzona jest uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wspominane Zwiastowanie i Nawiedzenie.

 

    Postać Maryi i jej szczególna rola w biblijnej historii Zbawienia była inspiracją dla wielu twórców i kompozytorów minionych wieków, a początki kształtowania się nurtu maryjnego sięgają już kompozycji chorałowych średniowiecza. Maryjność utworów ujawniała się często już w samym tytule, w którym postać matki Jezusa pojawiała się imiennie, bądź w ogólnie rozpoznawalnym przydomku m. in. Regina, Mater, Virgo. 

 

    Podczas grudniowego Koncertu Maryjnego zgromadzeni usłyszą utwory przedstawicieli różnych epok muzycznych: od uznawanego za jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiego baroku Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, przez mistrzów takich jak Ferenc Liszt, Edvard Grieg czy Franza Biebl. Dopełnieniem koncertu będą recytacje poezji maryjnej autorstwa księdza Jana Twardowskiego w interpretacji znakomitego krakowskiego aktora Andrzeja Franczyka.

 

Kierownikiem artystycznym wydarzenia jest Marek Walczak. Na wydarzenie zapraszają organizatorzy cyklu Mistrzejowickie Impresje Muzyczne: Rada i Zarząd Dzielnicy XV Mistrzejowice, Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta oraz Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Kontakt: 

Dział Imprez i Promocji

Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

Tel. 12 644 68 10 w. 23, imprezy@krakownh.pl

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję