seniorzy
Dzisiaj jest, 11 kwietnia 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
08.10.2019 / Kultura
NOWOHUCKIE POETYCKIE PEJZAŻE NA NOC POEZJI 2019

W ramach 9. edycji Krakowskiej Nocy Poezji już 12 października 2019 roku w Ośrodku Kultury Kraków-Nowa Huta zostanie zorganizowany szereg atrakcji dla wielbicieli pięknego słowa pisanego i nie tylko!

 

Tegoroczna edycja Nocy Poezji ma wielu patronów. W 2019 roku upływa 40 lat od śmierci Edwarda Stachury (1937-1979), poety i prozaika, autora m. in. słynnej Białej lokomotywy. W tymże roku mija także 15 lat od śmierci Jacka Kaczmarskiego (1957-2004) i Czesława Niemena (1939-2004). Autor hymnu młodzieży końca lat 60. XX w., „Dziwny jest ten świat” w 2019 roku obchodziłby 80. urodziny. Gdyby żył, 95 urodziny obchodziłby w 2019 roku Bułat Okudżawa (1924-1997), słynny rosyjski bard gruzińsko-ormiańskiego pochodzenia. Jarosław Iwaszkiewicz, Tadeusz Kubiak, Jan Lechoń, Michał Lermontow, John Milton, Stanisław Młodożeniec, Tadeusz Peiper, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Jean Racine, Julian Tuwim, Kazimierz Wierzyński, Paul Verlaine, Oskar Wilde, Tadeusz „Boy” Żeleński… To tylko nieliczni z poetów, których głos – z różnych powodów – warto przywołać w 2019 roku i których utwory z pewnością znajdą się również w programie. W myśl hasła tegorocznej Nocy – zaczerpniętego z wiersza Edwarda Stachury: „Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba”!

 

Najmłodszych krakowian Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprosił do udziału w konkursie recytatorskim z cyklu „Mój świat”, tym razem pod tytułem ,,W zaczarowanym świecie poezji Tuwima”. Przesłuchania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych – dla przedszkolaków i dzieci szkolnych – w dniach 8 i 9 października w Klubie Aneks Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (ul. A. Mycielskiego 11), zaś gala finałowa z udziałem laureatów odbędzie się 12 października o godz. 10.00.

 

Głuchych i słyszących poetów oraz osoby zainteresowane tematyką poezji migowej zapraszamy z kolei do Klubu Jędruś Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a), gdzie od godz. 17.00 odbywać się będzie druga Nowohucka Noc Poezji Migowej, poświęcona również twórczości Juliana Tuwima – niekoniecznie dziecięcej.  W pierwszej części wydarzenia odbędą się warsztaty migania poezji, w których udział będą mogły wziąć zarówno osoby słyszące jak i Głuche. W ramach warsztatów uczestnicy i uczestniczki poznają podstawy poezji migowej, formy VV oraz spróbują stworzyć własne kompozycje poetyckie. W drugiej części spotkania, na podstawie zgłoszeń amatorskich poetów i poetek (słyszących i głuchych) zostanie przygotowany atrakcyjny w formie pokaz interpretacji utworów poetyckich Juliana Tuwima. Tłumacze i tłumaczki przygotują ich przekłady z i na Polski Język Migowy oraz publicznie zaprezentują wiersze widowni.

 

Ostatnią, ale niemniej ciekawą propozycją będzie koncert poetycki tradycyjnie już organizowany w jednym z peryferyjnych klubów Ośrodka. W tym roku Ośrodek zaprasza do Klubu Herkules (ul. gen. M. Karaszewicza-Tokarzewskiego 29), gdzie od godz. 18.00 spotkamy się m.in. z twórczością Jacka Kaczmarskiego. Recital piosenek Wielkiego Barda, ale i swoich własnych będących nawiązaniem do twórczości idola wykona Przemysław Wróblewski. Następnie uczestnicy wydarzenia przystąpią do pracy nad nowohuckimi murami, których wielkoformatowe wydruki pojawią się na ścianach sali Klubu. Będą to kontury ilustrujące różne oblicza Nowej Huty: od wsi podkrakowskich, kamieniczek neorenesansowych w „starej” Hucie, Pałacu Dożów i Kombinatu, kościołów, obiektów drewnianej sztuki sakralnej, dworów i pałaców, Kopca Wandy, bloków z wielkiej płyty, dawnego lotniska w Czyżynach. Zadaniem uczestników będzie pomalowanie wydruków i uzupełnienie ich detalami tak, aby ożyły, a następnie ozdobienie poetyckimi hasłami – cytatami autorstwa patronów tegorocznej Nocy Poezji. Powstaną wielowymiarowe - poetycko-malarskie - obrazy naszej Małej Ojczyzny – w 70-lecie jej powstania. Podczas drugiej części koncertu wystąpi krakowski zespół No Stress, który wykona piosenki z lat 50-80 - od utworów poezji śpiewanej (autorstwa Stachury, SDM, Piwnicy Pod Baranami, Sławy Przybylskiej) do klimatu nowohuckiej potańcówki z dawnych lat, tak aby cała sala mogła włączyć się we wspólne śpiewanie oraz zatańczyć wśród własnoręcznie stworzonych nowohuckich pejzaży.

 

 

KONTAKT:

Dział Imprez i Promocji
Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta

tel. 12 644 68 10 w. 23

 imprezy@krakownh.pl

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję