seniorzy
Dzisiaj jest, 3 czerwca 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
11.09.2019 / Kultura
Premiera filmu i spotkanie z polską Shirley Temple!

Już 18 września w warszawskim kinie Iluzjon premiera filmu opowiadającego poruszającą historię dwóch sióstr Spiegel – Ariany, okrzykniętej przed wojną cudownym dzieckiem, która występowała w wieku ośmiu lat na scenie Cyrulika Warszawskiego i o sześć lat starszej Reni, która pozostawiła po sobie prawie siedemset stron dziennika opisującego trudny czas wojny i osobiste doświadczenie Holokaustu. Reżyserem filmu dokumentalnego „Przemyśl, złamane marzenia” jest Tomasz Magierski.  

 

Fot. z archiwum Elżbiety Bellak

 

Bohaterkami filmu są siostry Spiegel. Ariana, dziecięca gwiazda przedwojennej sceny, występowała na deskach Cyrulika Warszawskiego, grała też w epizodach kilku fabularnych filmów nakręconych przed wybuchem II wojny światowej, między innymi w „Gehennie” Michała Waszyńskiego (1938). Z Polski wyjechała w 1944 roku i obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej starsza o sześć lat siostra Renia urodziła się w 1924 roku, a od stycznia 1939 aż do tragicznej śmierci w 1942 roku pisała swój dziennik, notatki uzupełniając wierszami. Zastrzelona na ulicy Przemyśla w wieku zaledwie osiemnastu lat pozostawiła prawie siedemset zapisanych stron. Jej pamiętnik, porównywany do dziennika Anny Frank, jest zapisem procesu dojrzewania młodej dziewczyny, ale także świadkiem tragicznych wydarzeń okresu II wojny światowej i Holokaustu. Stanowi też nieocenione źródło historyczne, choć nie można mu odmówić walorów literackich.      

Fot. Halina Zalewska, z archiwum Elżbiety Bellak

 

Premiera filmu odbędzie się w środę, 18 września o godz. 20.00 w kinie Iluzjon.Gościem specjalnym pokazu będzie Ariana Elżbieta Bellak, na co dzień mieszkająca w Nowym Jorku. 

 

Mam nadzieję że widz oglądający mój film poczuje, że odkrywa nieznaną historię przedwojennej polskiej artystki - Arianki. Jej losy są fascynujące same w sobie, ale w moim filmie są wstępem do tragicznej historii jej siostry Reni, opowiedzianej niejako „zza grobu” dzięki jej dziennikowi, który ocalony wraca do nas po osiemdziesięciu prawie latach. Film, będąc wciągającą, podaną w atrakcyjnej wizualnej formie lekcją historii jest jednocześnie dramatyczną i pełną emocji opowieścią – mówi reżyser filmu, Tomasz Magierski.  

Fot. z archiwum Elżbiety Bellak

 

Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/4819/przemysl-zlamane-marzenia.html?rep=11439

 

Bilety do nabycia w kasie kina. 

 

Kino Iluzjon ǀ ul. Narbutta 50a ǀ Warszawa

 

 

Kontakt dla mediów: 

e-mail: media@fina.gov.pl   

M. +48 723 510 077

T. 22 380 49 75

 

 


KINO ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej – kino z „muzeum” w nazwie, znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), obecnie położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.  

 

Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl


Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję