seniorzy
Dzisiaj jest, 16 czerwca 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Kultura
Kultura
Powrót
18.12.2022 / Kultura
Skąd wzięła się bożonarodzeniowa choinka?

Niedługo zacznie się sezon świąteczny. Zaczniemy sprzątać, dekorować dom, gotować bożonarodzeniowe potrawy i ubierać choinkę. Choinkę… gdyby się tak zastanowić to w stajence podczas urodzin Jezusa raczej nie było ani świerku ani jodły. Pomimo tego w dniu jego urodzin zbieramy się wokół wigilijnego stołu obok choinki i dzielimy się opłatkiem a następnie rozpakowujemy prezenty schowane pod drzewkiem.  Skąd więc wzięła się ta nietypowa tradycja?

 

Źródeł tego zwyczaju możemy doszukiwać się w przedchrześcijańskich wierzeniach [1] w których drzewo było symbolem życia i płodności. Tradycja choinek pochodzi z Alzacji gdzie w końcu XVIII i na początku XIX wieku zdobiono iglaste drzewka[2]. Wpierw był to zwyczaj arystokracji, później chłopi także zaczęli ozdabiać gałęzie drzew iglastych. Początkowo kościół był przeciwny tym praktykom gdyż wywodziły się z wierzeń pogańskich, jednak z czasem zaakceptował je. W chrześcijaństwie choinka to symbol Chrystusa jako źródła życia [3]. 

 

W Polsce tradycja ozdabiania drzewek iglastych pojawiła się dopiero w XIX wieku wśród klasy średniej, a rozpowszechniła się na wszystkie stany społeczne dopiero w latach dwudziestych XX wieku[4].

 

Na początku na choinkach wieszano jabłka, jednak z czasem zaczęto tworzyć bombki, których różne formy i kolory zaczęły przydawać drzewku piękna i charakteru. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie choinki bez kolorowych bombek i lampek. Kiedyś zanim sznury lampek zostały rozpowszechnione wieszano na choince świeczki[5] co nie rzadko kończyło się pożarem[6]!

 

Ustawiając choinkę i wieszając na niej ozdoby pamiętajmy więc o historii tej tradycji i o tym, że jest ona tylko symbolem, a najważniejsi są nasi przyjaciele i rodzina.

 

 

 

 

 

 

Bibliografia:

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Choinka

[2] https://choinkowo.pl/blog/blog/choinka-bozonarodzeniowa

[3] https://www.rodzice.pl/co-symbolizuje-choinka-bozonarodzeniowa/

[4] https://pl.aleteia.org/2019/12/20/co-oznaczaja-bombki-lancuchy-i-lampki-na-choince-to-glebokie-symbole/

[5] https://deon.pl/wiara/rekolekcje-adwentowe/wieniec-adwentowy-swiatla-na-choinkach-to-wszystko-dostalismy-od-luteran,503502

[6] https://www.o2.pl/artykul/smiertelnie-niebezpieczna-choinka-na-to-uwazaj-5938558730458241a

 

Autor:

Kamil Wojtowicz

 

 

 

 


Obraz Marjon Besteman z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję