seniorzy
Dzisiaj jest, 29 maja 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
24.05.2019 / Kultura
Spędź Dzień Dziecka z wnukiem w stylu retro!

Przedwojenna komedia Michała Waszyńskiego „ABC miłości” z kilkuletnią Basią, warsztaty robienia lemoniady, pokaz „Brzdąca” z Charlie Chaplinem z muzyką na żywo, wystawa lalek ze starych animacji, przedwojenne kroniki o zwierzętach, wieczorny seans na świeżym powietrzu i warsztaty z tworzenia własnej bajki – to tylko wybrane atrakcje, które 1 czerwca przygotowuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA).

 

ABC MIŁOŚCI, reż. Michał Waszyński (1935) | domena publiczna / zasoby FINA

 

Dzień dziecka tuż tuż, a babcie i dziadkowie będą mieli wówczas wyjątkową okazję, by wybrać się z wnukami w świat przedwojennego kina i starych, często znanych ze swojego dzieciństwa animacji. Nie zabranie kobiecych bohaterek i historii o miłości.

 

Basia, lemoniada i Charlie Chaplin

Warszawskie kino Iluzjon, zwane także Muzeum Sztuki Filmowej i słynące z niepowtarzalnego klimatu, już od rana zaprosi na pokazy kultowych bajek legendarnej łódzkiej wytwórni filmowej „Se-Ma-For”! To tam tworzyli m.in. Zenon Wasilewski, Edward Sturlis, Jerzy Kotowski, Tadeusz Wilkosz, lalki i scenografię projektowali wybitni plastycy: Adam Kilian, Zofia Stanisławska-Howurkowa, Lidia Miniticz, Wacław Kondek, a muzykę komponowali m.in. Krzysztof Penderecki, Jerzy Matuszkiewicz, Włodzimierz Kotoński, Eugeniusz Rudnik. 1 czerwca na ekranie sali kinowej Stolica rodzice będą mogli dzielić się ze swoimi pociechami wspomnieniami z własnego dzieciństwa przy okazji oglądania „Przygód kota Filemona” czy „Zaczarowanego ołówka”. Po południu, o godzinie 18.00 punkt kulminacyjny programu – pokaz „Brzdąca”, wzruszającego i niezwykle zabawnego pełnometrażowego filmu Charlesa Chaplina, z muzyką na żywo w wykonaniu Michała Załęskiego w tle oraz filmowa perełka – familijny pokaz komedii „ABC miłości” w reż. Michała Waszyńskiego z kilkuletnią bohaterką Basią, poprzedzony zabawnymi, przedwojennymi kronikami o zwierzętach (godzina 16.00). Dodatkową atrakcją dla najmłodszych będą warsztaty robienia zdrowej, odżywczej lemoniady, przygotowane i prowadzone przez Iluzjon Café Bar, a także specjalnie zaaranżowana z okazji Dnia Dziecka iluzjonowa artystyczna strefa zabaw.

 

Więcej na: http://www.iluzjon.fn.org.pl/aktualnosci/info/1005/dzien-dziecka.html

kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, 02-541 Warszawa

 

Zabawki optyczne z XIX wieku i lalki ze starych animacji

Odwiedzających siedzibę FINA na przy ul. Wałbrzyskiej 3/5  (w pobliżu stacji metra Służew) czeka fascynująca podróż w czasie w poszukiwaniu zabawek optycznych z XIX wieku. Taumatrop. Fenakistiskop. Zoetrop. Brzmi jak magiczne zaklęcia? To dzięki nim w XIX wieku wprawiano obraz w ruch. Będzie można także obejrzeć wystawę lalek znanych z ulubionych bajek ubiegłego stulecia takich jak: „Maurycy i Hawranek”, „Trzy Misie”, „Kolorowy świat Pacyka”, „Dwie Dorotki”, „Czarodziejskie dary”, „Nie drażnić lwa”, „Pierścień z bajki”. Specjaliści od dawnych animacji odkryją tajemnice bajkopisarzy i scenarzystów przy wspólnym seansie najstarszej polskiej animacji – „Za króla Krakusa” w reż. Zenona Wasilewskiego, opowiedzą o magii wystroju i tego jak buduje on nastrój, a także zdradzą, jak w filmowej opowieści dla najmłodszych porozumiewać się bez słów m.in. z Misiem Uszatkiem. Dzieci będą miały okazję wziąć udział w warsztatach animacji poklatkowej i dubbingu. Uwaga, na niektóre z nich obowiązują zapisy!

FINA Wałbrzyska 3/5, Warszawa 02-739 Warszawa

Więcej na:

www.dziendziecka.fina.gov.pl

 

Kontakt:
e-mail: media@fina.gov.pl

T. +48 723 510 077

----------------------------------------------

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).


Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa


www.fina.gov.pl

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję