seniorzy
Dzisiaj jest, 29 maja 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
13.05.2019 / Kultura
Warszawa - Filmowy Klub Seniora: w Kinie Iluzjon i na Wałbrzyskiej 3/5

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) zapraszają do udziału w filmowych Klubach Seniora: w warszawskim kinie Iluzjon i na Wałbrzyskiej 3/5. Projekcjom klasyków światowego kina towarzyszą prelekcje filmoznawców i krytyków filmowych: Michała Oleszczyka i Andrzeja Bukowieckiego.

 

W:\Promocja\PUB\ULOTKI\2019\05_MAJ 2019\Ulotka Maj 2019\Iluzjon\the-sting_kadr z filmu.jpg

Kadr z filmu „Żądło”

 

KINO ILUZJON

Każde z comiesięcznych spotkań w warszawskim kinie Iluzjon (ul. Ludwika Narbutta 50A) rozpoczyna się miniwykładem, podczas którego widzowie mają okazje dowiedzieć się więcej o tym, jak powstawało prezentowane dzieło, a także co sprawiło, że jego twórcy na zawsze zapisali się na kartach historii kinematografii.

 

Najbliższe spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 30 maja o godzinie 11.00. Pokażemy „Żądło” Georga Roya Hilla. Prelekcję wygłosi krytyk filmowy, Michał Oleszczyk. Bilety w cenie 5 zł do nabycia przed pokazem lub online:

http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1041/klub-seniora.html.

 

ŻĄDŁO, reż. George Roy Hill, USA 1973, 128 minut

Coleman i jego młody wspólnik Hooker są oszustami i złodziejaszkami, których ofiarą pada kurier gangstera Doyle’a Lonnegana. Ludzie gangstera mszczą się mordując Colemana. Hookerowi udaje się uciec i odnaleźć przyjaciela zamordowanego wspólnika. Henry Gondorff jest początkowo nieufny wobec żółtodzioba, ale pamięć o przyjacielu skłania go do opracowania planu zemsty na Lonneganie. Znakomita komedia w klimacie retro zrealizowana została w stylu romantycznej ballady złodziejskiej, w której sympatia widzów jest całkowicie po stronie dwóch oszustów: w tych rolach Paul Newman i Robert Redford. Dodatkowym atutem filmu jest staranna oprawa plastyczna oraz muzyka. Melodia z „Żądła” stała się przebojem. Film otrzymał Oscara dla najlepszego filmu, za reżyserię, scenariusz oryginalny, scenografię, kostiumy, montaż i muzykę.

 

FINA Wałbrzyska 3/5

W wybrane czwartkowe przedpołudnia filmoznawca i krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki zaprasza seniorów na spotkania z perełkami światowej kinematografii, opowiadającymi w nietuzinkowy sposób o relacjach damsko-męskich. W programie cyklu znajdują się wielkie dzieła kinematografii francuskiej, włoskiej, brytyjskiej, ale także radzieckiej i czechosłowackiej. W czwartek, 16 maja o godzinie 11.00 FINA (ul. Wałbrzyska 3/5) pokaże „Tess” w reż. R. Polańskiego – nagrodzoną Oscarem za zdjęcia, kostiumy i scenografię adaptację wiktoriańskiej powieści Tomasa Hardy’ego. Wstęp wolny.

 

TESS, reż. Roman Polański, Francja i Wielka Brytania 1979, 171 minut

Wyciszona i pełna liryzmu adaptacja wiktoriańskiej powieści Tomasa Hardy’ego opowiada o tragicznym losie młodej wiejskiej dziewczyny Tess. Jej ojciec, ubogi woźnica, dowiaduje się, że być może jest potomkiem bogatej rodziny D’Uberville. Zmusza swoją szesnastoletnią córkę, aby udała się do pałacu rzekomych krewnych. Uroda dziewczyny zwraca uwagę Aleca Stoke-D’Ubervilla, którego ojciec w rzeczywistości kupił nazwisko wraz z majątkiem.

 

Więcej o cyklu:  http://nina.gov.pl/projekty/klub-seniora/

 

W obu kinach, po seansach można napić się dobrej kawy w prężnie działających tam kawiarniach: Cafe Iluzja i Klubokawiarni Bliżej.

 

Kontakt:
e-mail: media@nina.gov.pl

T. +48 723 510 077

----------------------------------------------

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) to nowoczesna instytucja kultury, która została powołana 1 czerwca 2017 roku w wyniku połączenia Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Jej misją statutową jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie i udostępnianie, a także promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego oraz upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej. FINA jest też koproducentem nowych materiałów audiowizualnych (filmów, audycji radiowych i telewizyjnych oraz wydawnictw filmowych i muzycznych).


Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5 | 02-739 Warszawa


www.fina.gov.pl

 

 


 

Obraz Igor Ovsyannykov z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję