seniorzy
Dzisiaj jest, 4 lipca 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Kultura
Kultura
Powrót
26.02.2019 / Kultura
Wiosna w Teatrze Żydowskim i Centrum Kultury Jidysz

Początek wiosny w Teatrze Żydowskim, to bogaty repertuar, w tym czytanie performatywne oparte na książce Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca”. W repertuarze marcowym znajdą się również „Ida Kamińska”, „Ginczanka. Chodźmy stąd”, „Marienbad”, „George & Ira Gershwin”, „Oberża pod złotym rogiem” oraz spektakl dla dzieci „Ostatni syn”. Międzynarodowy Dzień Teatru zostanie uczczony spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie”. Na scenę Teatru Żydowskiego po dłuższej przerwie wracają też „Aktorzy żydowscy” w reż. Anny Smolar i „Wiera Gran” w reż. Jędzrzeja Piaskowskiego. 

 

Spektakle Teatru Żydowskiego 

 

„Ginczanka. Chodźmy stąd”, reż. Krzysztof Popiołek, to kameralna sztuka, muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia, którą mimo młodego wieku docenionił Gombrowicz, Tuwim i krąg Skamandrytów. W marcu zobaczymy również spektakl o wybitnej polskiej aktorce żydowskiego pochodzenia - „Idę Kamińską” – w reż. Gołdy Tencer, wg sztuki „Mój teatr” Henryka Grynberga, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej, z towarzyszącą jej muzyką na żywo.

 

Wiosna w Teatrze Żydowskim to także wiele radosnych akcentów. „Oberża pod Złotym Rogiem”, reż. Szymon Szurmiej, roztańczone i pełne humoru widowisko muzyczne, w którym rozbrzmiewają takie przeboje jak „Czy tutaj mieszka panna Agnieszka”, „Sexapil”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą” „Ta mała piła dziś” czy „U cioci na imieninach”. Znajdziemy w tym spektaklu wiele elementów pochodzących z tradycji i kultury żydowskiej, która od zawsze nierozerwalnie łączy się z kulturą polską. „Marienbad” wg Szolema Alejchema z muzyką Jerzego Derfla, w reżyserii Macieja Wojtyszki, to przedstawienie muzyczne o miłości, tęsknocie oraz wiecznie niespełnionych pragnieniach Portret świata zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, pokazany z dobrotliwym humorem, wielką przenikliwością i talentem w dostrzeganiu detali.

Dzięki przedstawieniu „George & Ira Gershwin”, reż. Jan Szurmiej, przeniesiemy się też do Nowego Jorku lat 20. i 30. – by tam, w epoce swingu, na  tle rozświetlonego nocą Brooklyńskiego mostu, posłuchać frapującej historii z życia kobiety i mężczyzny, opowiedzianej piosenkami. 

 

Na scenę Teatru Żydowskiego wracają po dłuższej nieobecności „Aktorzy żydowscy"- wielokrotnie nagradzany spektakl Anny Smolar i Michała Buszewicza wraca na scenę warszawskiego Teatru Żydowskiego.  Bohaterami są sami aktorzy, którzy opowiadają osobiste historie, zadając przy tym ważne i liczne pytania – co to znaczy być dzisiaj Żydem, co to znaczy być aktorem żydowskim, co tak w ogóle znaczy przymiotnik „żydowski”, co to znaczy dla aktora, a co dla widowni? 

 

Po ponad półrocznej przerwie widzowie będą mogli obejrzeć zaskakującą, nowatorską interpretację biografii wielkiej pieśniarki – sztukę „Wiera Gran” w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Postać Wiery, wokół której przez lata narosło wiele tajemnic, interpretowana jest przez sześć aktorek i dwóch aktorów, w oprawie tańca współczesnego i nowoczesnych aranżacji muzycznych - zahaczających o rocka i elektro. 

 

W marcu teatr przygotował też coś dla najmłodszych widzów, którzy będą mogli obejrzeć spektakl edukacyjny „Ostatni Syn”, w przystępny sposób odkrywający tajniki wierzeń i religii świata. 

 

Czytanie performatywne 

 

Joanna Wiszniewicz wyruszyła z magnetofonem w świat pamięci Żydów, świat pokolenia Marca ’68. Rozmowy prowadziła przez piętnaście lat. Nagrała dziewięćdziesiąt osób, które przy niej się otworzyły; mówiły przez wiele, wiele godzin. Rozmawiała z pokoleniem, dla którego to było podstawowe doświadczenie. – Chciałam zobaczyć, jak w powojennym Wrocławiu, Szczecinie, Wałbrzychu i Łodzi ludzie byli Żydami, jak sobie radzili nosząc piętno żydowskiej inności. Powstał wielki, fascynujący fresk o żydowskiej tożsamości, wówczas trudnej do wypowiedzenia, wyartykułowania, ujawnienia.  Aktorzy Teatru Żydowskiego , Ernestyna Winnicka i Henryk Rajfer przeczytają framenty książki Joanny Wiszniewicz „Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca” (Wydawnictwo Czarne) we własnym opracowaniu.

 

Międzynarodowy Dzień Teatru

 

27 marca, Święto Teatru na całym świecie, Teatr Żydowski uczci zapraszając widzów na spektakl „Jak w przedwojennym kabarecie”. Wielkooobsadowa sztuka, napisana i wyreżyserowana przez Gołdę Tencer - pełena piosenek i humoru, scen z życia międzywojennego, porywająca urokiem radości i entuzjazmu tamtego czasu.

Centrum Kultury Jidysz

 

20 lutego pełną parą ruszył semestr letni Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego.  W Centrum Kultury Jidysz w marcu odbywają się również zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku nastawione na wszechstronną edukację seniorów, ich rozwój duchowy i intelektualny, aktywizację umysłową i ruchową. 

 

16 marca odbędą się warsztaty piosenki jidysz Teresy Wrońskiej - pianistki, kompozytorki i aranżerki, od 1983 roku kierownika muzycznego Teatru Żydowskiego w Warszawie. Znajomość języka jidysz nie jest konieczna, teksty są przygotowywane w transkrypcji, a ich znaczenie wyjaśni prowadząca. Zaproszeni są wszyscy, którzy interesują się kulturą żydowską – nie ma żadnych ograniczeń w uczestnictwie w warsztatach. Wstęp jest wolny.

 

Centrum Kultury Jidysz przyjmuje już zapisy na 17. Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, które odbędzie się w Warszawie od 1 do 19 lipca 2019. To oferta, dla wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje w gronie ciekawych ludzi na trzytygodniowym spotkaniu z językiem żydowskim oraz z żydowską historią, literaturą, kulturą i sztuką.

 

Pełny repertuar na marzec 2019 znajduje się na www.teatr-zydowski.art.pl 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję