Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał.
Jesteśmy w takim wieku , ze wiele spraw po prostu nie rozumiemy, gdyż w czasach naszej młodości nie było potrzeby się nad tym zastanawiać. Dzisiejsze czasy szykują nam wiele „niespodzianek” przekazywane nam informacje są z gruntu niepełne, nastawione na to, że dostaniemy ich tyle na ile socjotechniki pozwalają. W moich reportażach opisywał będę sytuacje z którymi przychodzi nam się zmierzyć.
Dzisiaj wyjaśnię zasadę skróconego wieku emerytalnego i obliczania wysokości emerytury. Na czym polega nowe obliczenie kwoty emerytury -jest to bardzo proste - mamy kwotę, którą sobie nazbieraliśmy w okresie aktywności zawodowej na „ IKE” /indywidualne konto emerytalne ZUS/. Tę kwotę dzielimy przez dożycie, czyli hipotetyczny okres naszego dalszego życia. Kwota którą otrzymamy jest kwotą brutto emerytury, od której płacimy podatek i w którym znajduje się część składki zdrowotnej. Otrzymana kwota po potrąceniach to nasza emerytura do ręki.
Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Tym najgorszym dla nas szczegółem są miesiące dożycia przedstawiane w tabelach GUS. Powrót do wieku emerytalnego 65 lat mężczyzna i 60 kobieta spowodował, że otrzymane emerytury są niższe.
Dlaczego?
Rok 2021, ze względu na covid i zwiększoną umieralność jest szczególny więc dla przykładu warto skorzystać z tabel obejmujących bardziej stabilne lata np. 2019 (po skróceniu wieku emerytalnego i 2014 sprzed zmiany).
W roku 2019 - kobieta idąc na emeryturę w wieku 60 lat (przyjmijmy – do 1 mies. od urodzin – czyli 60 lat i 0 mies.)
Na moment osiągnięcia uprawnień emerytalnych w roku 2019 dożycie ma liczone jako 260.7
gdy w roku 2014r - 256.4,
gdyby pracowała nadal np., do 65 r. życia to według tabel, w roku 2019 wynosi 217.1 miesięcy. Licząc 5 lat dłużej tj. 60 miesięcy - czyli 256.4 – 60 miesięcy = 196.4 miesiące. Logicznie patrząc to taki powinien być okres dożycia i np. kwotowo mamy na koncie /ZUS/ 400 tyś, to zgodnie z tabelą 217.1= 1842.50 zł. /mając 65 lat/. Gdyby rzetelnie przyjąć 5 letni okres pracy dłużej, mielibyśmy 400000 : 196.4= 2036.65 zł.
Tak jednak nie jest, bowiem wg. GUS rok nie ma 12 miesięcy a 8.25 miesiąca, a takie wyliczenie zwiększa ilość miesięcy dożycia w roku. Ustawa FUS (z 1998r. z późniejszymi zmianami) mówi o miesiącach dożycia, jednakże w przeliczeniach GUS brane są pod uwagę dodatkowe dane statystyczne np. umieralność w roku, co powoduje, że rok „gusowski” jest inny niż kalendarzowy (stąd też warto sprawdzić tabelę w latach „covidowych” – szczególnie 2021).
Czytając niniejszy artykuł samemu możemy to sprawdzić.
Chcę tylko jeszcze powiedzieć, że w momencie zmiany ustawy z FUS o emeryturach i rentach, skrócenie wieku emerytalnego jeszcze bardziej zmieniło miesiące dożycia na naszą niekorzyść. Dla przykładu wracając do tabeli z 2014r. - osoba w wieku 65 lat dożycie miała liczne 213.3, a w opisywanym powyżej 2019 r. - 217.1. Biorąc pod uwagę, że im mniej miesięcy tym większa kwota emerytury
zgodnie ze wzorem
Wniosek nasuwa się sam.
Kończąc, sytuacja wbrew zapewnieniom władzy dla nas była i jest niekorzystna. Następny reportaż będzie dotyczył waloryzacji emerytur dla osób które pobierają również emerytury z OFE /otwartego funduszy emerytalnego/ i niewłaściwego obliczania waloryzacji przez ZUS zapraszam do czytania jak również składania zapytań o nurtujących Was problemach.
Autor: B.P
(komentarze i pytania można umieszczać za pośrednictwem facebooka - przyp. red.)
Źródła:
wzór:
Obraz Gerd Altmann z Pixabay