seniorzy
Dzisiaj jest, 24 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Prawo i finanse
Prawo i finanse
Powrót
09.01.2023 / Prawo i finanse
Czym jest budżet państwa?

Nowy rok, nowy budżet. No właśnie… czym jest budżet? Postaram się dzisiaj przestawić Państwu w przystępny sposób czym jest budżet i w jaki sposób wpływa on na nasze codzienne życie.

 

Z formalnego punktu widzenia w prawodawstwie Polskim nie ma  szczegółowej definicji budżetu[1].Najprościej mówiąc, budżet to plan dochodów i wydatków państwa na dany okres budżetowy opracowywany przez rząd(najczęściej rok)[2]. Jest to jeden z najważniejszych aktów państwowych który przygotowuje się skrupulatnie wiele miesięcy. Planowanie budżetu w Polsce na kolejny rok zaczyna się już w styczniu, rok przed wprowadzeniem go w życie. Rząd powinien przedstawić sejmowi projekt ustawy budżetowej do 30 września (w roku przed wprowadzeniem budżetu)[3]. Jednym z najważniejszych problemów jest zbalansowanie wydatków na potrzeby różnych resortów jak i programów społecznych. Rządzący muszą czasem wybierać między finansowaniem programów społecznych, nowych inwestycji czy zwiększeniem finansowania pewnych działów administracji państwowej. Badając budżet można zauważyć jakie są rzeczywiste priorytety aktualnego rządu. 

 

W budżecie państwa zawierają się zarówno dochody państwa (min. podatki, cła i kredyty) jak i wydatki na poszczególne działy gospodarki i sektory życia publicznego (min. szkolnictwo, obronę narodową czy rolnictwo). Wyszczególniony jest także podział między dochodami i przychodami a także wydatkami i rozchodami. Znając prawdopodobne dochody i wydatki można obliczyć przewidywany poziom nadwyżki bądź deficytu budżetowego. Wydatki budżetowe mogą być finansowane za pomocą podatków albo deficytu (czyli albo obligacji państwowych albo z pomocą dodrukowania pieniądza). 

 

Prawidłowo ustalony budżet stabilizuje gospodarkę a także pozwala na redystrybucje pieniędzy zgromadzonych za pomocą podatków[4]. Budżet ma także za zadanie stymulować rozwój firm, wpływać na popyt, podaż jak i ceny. Możemy więc zauważyć, że budżet ma przytłaczający wpływ na codzienne życie ustalając kwoty finansowania szpitali, szkół publicznych i inwestycji państwowych.

 

Mam nadzieje, że w ten sposób udało mi się przybliżyć Państwu w skrócie podstawowe informacje na temat budżetu państwa i rozjaśniłem pewne nieścisłości związane z tym pojęciem.

 

 

 

Źródła:

[1] https://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/BASLeksykon.xsp?id=73099054FA5619C0C1257A6100399063&null=null

[2]https://www.gov.pl/web/finanse/budzet-panstwa

[3]https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/budzet-jako-najwazniejszy-plan-finansowy-kraju

[4]https://pl.wikipedia.org/wiki/Bud%C5%BCet_pa%C5%84stwa

 

 

 

Autor:

Inżynier Kamil Wojtowicz

 


Obraz Gosia K. z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję