seniorzy
Dzisiaj jest, 22 lutego 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Prawo i finanse
Prawo i finanse
Powrót
28.11.2022 / Prawo i finanse
O inflacji i kiedy się wreszcie skończy

Dzisiejszy artykuł będzie o inflacji. Wszędzie dzisiaj o niej głośno: mówią o niej w telewizji, radiu, piszą w gazetach i rozmawia się o niej na ulicy. Wiemy, że inflacja jest wysoka: według Głównego Urzędu Statystycznego w październiku jej poziom  wyniósł 17.9%[1].  Według nomenklatury specjalistycznej jest to już inflacja galopująca[2]! W związku z tym wszystkim na usta ciśnie się jedno pytanie: kiedy to się skończy?

 

Z pewnością by sytuacja ekonomiczna się poprawiła poziom inflacji powinien spaść z poziomu inflacji galopującej na poziom inflacji pełzającej ( parę procent), a najlepiej by osiągnęła wartość 2,5% ( to wartość średniookresowego celu inflacyjnego ustalonego przez Radę Polityki Pieniężnej) . Najbliżej wartości średniookresowej byliśmy ostatnio w lutym 2021 roku, więc już od długiego czasu borykamy się z wzrostem cen. 

 

 W sytuacji kiedy wskaźnik inflacji jest niski gospodarka się rozwija, gdyż przedsiębiorcy mogą stabilnie wyliczać koszty swojej działalności na lata. Jednak w sytuacji takiej jak teraz, gdy koszty prowadzenia działalności gospodarczej i życia drastycznie wzrastają, wzrost gospodarczy jest utrudniony, a poziom życia przeciętnego obywatela spada. 

 

Trudno jest przewidywać kiedy skończy się wzrost inflacji bo na zmiany tego wskaźnika wpływają działania zbrojne na terenie Ukrainy które są nieprzewidywalne.  Portal Business Insider podaje, że zdaniem ekspertów szczyt inflacji nastąpi w następnym roku, na przełomie maja i czerwca[3]. Inflacja może wtedy dojść do aż 30%! Jeśli więc w połowie następnego roku ma być pik inflacji, to możemy się spodziewać, że od tego momentu zacznie ona spadać. Są to jednak niepewne oceny, gdyż według specjalistów jednym z głównych czynników który spowodowałby obniżenie inflacji byłoby zakończenie wojny na Ukrainie. 

 

Ciężko jest stwierdzić kiedy inflacja zacznie się stabilizować a co dopiero spadać, jednak wiemy jedno – musimy się przygotować na o wiele droższe zakupy. Najlepiej zrezygnować z tych produktów których nie potrzebujemy i skupić się na tych przyjemnościach które mamy za darmo: czasie z rodziną, przyjemnych rozmowach z przyjaciółmi  czy popołudniowych spacerach na łonie natury.

 

 

 

Bibliografia:

[1] https://stat.gov.pl/wykres/1.html

[2] https://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/edukacja/inflacja/

[3] https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/kiedy-wyhamuje-inflacja-eksperci-w-polowie-przyszlego-roku-polakow-czeka-prawdziwy/1jbgyp1

 

 

Autor:  Kamil Wojtowicz

 

Od Autora:

Dzień Dobry! Nazywam się Kamil Wojtowicz i studiuję ekonomię i filozofię. Skończyłem studia z automatyki i robotyki a hobbystycznie zajmuję się historią, literaturą i ogrodnictwem. Od dzisiaj będę miał przyjemność pisać dla Państwa artykuły o różnej tematyce: od ogrodnictwa przez literaturę po ciekawostki historyczne i fakty z psychologii. Postaram się by wszystkie artykuły były napisane w przystępny sposób, a wiedza w nich przekazana oparta na wartych zaufania źródłach.

 

 


Obraz Steve Buissinne z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję