seniorzy
Dzisiaj jest, 22 stycznia 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Przyroda
Przyroda
Powrót
13.10.2020 / Przyroda
Podkarpackie/ Klucze żurawi w drodze na zimowisko

Klucze żurawi od kilku dni przelatują nad Podkarpaciem; liczą po kilkadziesiąt, a nawet do 300 osobników. "Ich wędrówki potrwają do końca października" - powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.

 

Jak zaznaczył, chłodne noce na przełomie września i października spowodowały, że już rozpoczęły się ich odloty do "ciepłych krajów".

 

"Na Podkarpaciu migrujące na południe żurawie widziane były m.in. w okolicach Jasła, Lipnicy Dolnej, Dąbrówki i Wróblowej" – mówił dr Stój.

 

Przypomniał, że żurawie wędrują tworząc klucz w kształcie litery V, aby bardziej ekonomicznie wykorzystać zapasy energii. Ptak lecący na przodzie klucza wkłada najwięcej wysiłku w lot przez co zużywa najwięcej energii; musi być zmieniany dość często.

 

"Dzięki temu wszystkie osobniki oszczędzają energię i zyskują na wspólnym locie więcej niż w przypadku lotu samodzielnego. Starają się również znaleźć prądy ciepłego, wstępującego powietrza, które zmniejszają opór i ułatwiają lot" - wyjaśnił przyrodnik.

 

Zimę żurawie spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Do Polski powrócą na przełomie marca i kwietnia.

 

"Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie" - zaznaczył dr Stój.

 

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę, długie nogi i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała.

 

Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.

Występują w Europie i w Azji. Są ptakami, które preferuje bagna, torfowiska, tereny podmokłe, polany oraz pola uprawne.(PAP)

 

Autor: Alfred Kyc

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

 


Obraz Orna Wachman z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję