seniorzy
Dzisiaj jest, 28 maja 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
19.01.2023 / Rozmaitości
Jak wyjechać do sanatorium w 2023 roku? Poradnik

Jeśli Twój stan zdrowia tego wymaga, masz prawo skorzystać z leczenia sanatoryjnego. Podpowiadamy, co zrobić, aby pojechać do uzdrowiska z NFZ oraz czego, nie może zabraknąć w Twojej walizce.

 

Komu przysługuje sanatorium z NFZ?

 

Sanatorium z NFZ przysługuje wszystkim pacjentom, którzy są ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, w tym dzieciom. Jednak maluchy w wieku od 3 do 6 lat można kierować na leczenie sanatoryjne same lub z opiekunem. Jeżeli jadą same, to w ramach leczenia szpitalnego dla dzieci. Gdy jedzie z nimi rodzic lub opiekun, to ponosi on pełne koszty pobytu w uzdrowisku.

 

Warto podkreślić, że do sanatorium można kierować tylko takich pacjentów, którzy są wystarczająco sprawni, aby odbyć podróż do miejsca docelowego, są zdolni do samodzielnej obsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.

 

Wyjazd do sanatorium NFZ - zasady

 

Zanim spakujesz walizki i udasz się do uzdrowiska, musisz dopełnić formalności. Sprawdź, jakie kroki powinieneś podjąć.

 

Skierowanie do sanatorium

 

W pierwszej kolejności musisz uzyskać skierowanie. W tym celu udaj się do lekarza przyjmującego w ramach NFZ. Oceni on Twój stan zdrowia, potrzeby organizmu oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na Twoje dolegliwości. Lekarz powinien wyraźnie określić stopień samodzielności i samoobsługi oraz wypełnić pole z przeciwwskazaniami do zabiegów z udziałem naturalnych surowców leczniczych.

 

Co ważne, od 1 stycznia 2023 roku skierowania są wystawiane przez lekarzy NFZ elektronicznie, a nie jak dotychczas papierowo. Jednak do 30 czerwca 2023 roku trwa okres przejściowy, to znaczy że wciąż możliwe jest wystawianie skierowań w wersji papierowej. Wówczas może być ono przekazane - pocztą lub osobiście - do oddziału Funduszu przez lekarza lub samego świadczeniobiorcę.

 

Dokumenty

 

Upewnij się, czy musisz dołączyć do skierowania wyniki badań, ponieważ jeżeli w skierowaniu lekarz sam wpisze Twoje wyniki z morfologii, ob, moczu itp., to jesteś zwolniony z załączenia takiej dokumentacji. Jeżeli natomiast ze skierowaniem składane są karty informacyjne z pobytów szpitalnych, to wówczas należy załączyć kserokopie takich dokumentów.

 

Dostarczenie skierowania

 

W przypadku skierowań elektronicznych są one automatycznie przesyłane do wojewódzkiego oddziału NFZ, co oznacza, że nie trzeba ich wysyłać pocztą lub przekazywać osobiście.

 

Proces przetwarzania e-skierowania w NFZ - od rejestracji, potwierdzenia lub ewentualnej odmowy, terminu rozpoczęcia leczenia - odbywa się w wybrany przez pacjenta sposób. O wszystkich decyzjach możesz być informowany przez:

●      aplikację mobilną Internetowego Konta Pacjenta,

●      SMS-em,

●      e-mailem,

●      pisemnie.

 

Zatem, nawet w przypadku zastosowania e-skierowania pacjent o postępach jego realizacji może wciąż dowiadywać się tradycyjnie, drogą pocztową, jeśli taki sposób wskaże jako preferowany.

 

Termin wyjazdu

 

Jeżeli otrzymasz informację, że zakwalifikowałeś się do leczenia uzdrowiskowego, musisz poczekać na powiadomienie o terminie wyjazdu. Średni czas oczekiwania wynosi powyżej 12 miesięcy. Kiedy termin zostanie wyznaczony zostaniesz o nim poinformowany co najmniej 14 dni przed turnusem.

 

Warto wiedzieć, że z leczenia uzdrowiskowego można skorzystać tylko raz na 18 miesięcy, a skierowanie na kolejny pobyt można złożyć, gdy minie 12 miesięcy od dnia, w którym zakończył się ostatni turnus.

 

Co zabrać do sanatorium? Lista pdf

 

Jeżeli znasz już datę rozpoczęcia swojego turnusu, możesz rozpocząć przygotowania. Pobyt w uzdrowisku na NFZ trwa 21 dni, więc powinieneś wziąć ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy - leki, przybory toaletowe i oczywiście ubrania. Sprawdź, co zabrać do sanatorium. Pobierz dodatkowo checklistę PDF, która ułatwi Ci pakowanie.

 

Wyjazd do sanatorium - podsumowanie

 

Od 2023 roku usprawni się proces związany ze skierowaniami, bo wszystko może odbywać się już tylko drogą elektroniczną, a coraz więcej seniorów ma dostęp do nowych technologii. Jeżeli czujesz, że Twoja sytuacja zdrowotna wymaga poprawy, skonsultuj temat leczenia sanatoryjnego ze swoim lekarzem.

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję