seniorzy
Dzisiaj jest, 3 czerwca 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
21.08.2019 / Rozmaitości
Parada Seniorów 2019: Dojrzali i Wspaniali wychodzą na ulice Warszawy

Już 24 sierpnia 2019 w Warszawie odbędzie się VI Ogólnopolska Parada Seniorów oraz Piknik Pokoleń. W sobotę Traktem Królewskim w kierunku Kampusu Głównego UW przejdą seniorzy z całej Polski, aby obalić stereotypy związane z wiekiem i udowodnić, że każdy może być aktywny.

 

Kolorowi, Dojrzali i Wspaniali – tak w skrócie można opisać seniorów przybywających z różnych miast Polski, którzy już w tę sobotę o godz. 12:00 spotkają się wspólnie przy palmie na Rondzie de Gaulle’a. Kolorowy przemarsz w kierunku kampusu Uniwersytetu Warszawskiego na Krakowskim Przedmieściu zwieńczy Piknik Pokoleń, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w wielu warsztatach, panelach dyskusyjnych oraz międzypokoleniowej potańcówce prowadzonej przez legendarną już DJ Wikę. Gwiazdą tegorocznej Parady będzie również Krzysztof Krawczyk.

 

— Parada Seniorów Dojrzali Wspaniali to wielkie święto osób starszych, jedyne tak duże na świecie. Na ulice Warszawy wyjdzie ponad 10 tysięcy aktywnych seniorów, którzy zamanifestują swoją różnorodność. Parada utrwala pozytywny wizerunek rosnącej społeczności osób starszych, zachęca do aktywnego życia, odkłamuje szkodliwe stereotypy. W tym roku Parada będzie jeszcze głośniejsza i bardziej kolorowa, co jest możliwe dzięki tysiącom uczestników z całego kraju, ale także naszym partnerom — mówi Przemysław Wiśniewski z Fundacji Zaczyn będącej organizatorem Parady Seniorów.

 

Strefa aktywnego seniora

 

Podczas Pikniku nie zabraknie atrakcji zarówno dla aktywnych seniorów, jak i tych, którzy chcieliby zacząć przygodę z aktywnością fizyczną. W programie strefy MultiSport Senior dostępne będą m.in. darmowe pomiary składu ciała wraz z konsultacjami zdrowotnymi. Na miejscu na seniorów czekać będą fizjoterapeuci oraz trenerzy personalni, którzy opowiedzą o tym, jak prawidłowo ćwiczyć, by utrzymać zdrowie i dobrą kondycję na lata. Aktywizacja ruchowa seniorów to niezwykle ważna kwestia społeczna – prognozy GUS wskazują, że w 2050 r. po sześćdziesiątce będzie już 40 proc. Polaków, a jednak, jak wynika z najnowszego raportu MultiSport Index 2019, ponad połowa Polaków powyżej 55. roku życia nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, włączając w to np. spacery. 

 

— W naszym społeczeństwie wciąż panuje błędne przekonanie o sporcie jako domenie młodych. Już 36 proc. osób powyżej 60. roku życia uważa, że wiek stanowi dla nich główną przeszkodę w rozpoczęciu aktywnego trybu życia, tymczasem WHO zaleca aktywność fizyczną wszystkim grupom wiekowym. Osoby po 65. roku życia powinny w ciągu tygodnia podejmować 150 min aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanym natężeniu lub 75 min aerobowej aktywności o dużej intensywności. Rekomendowane są również ćwiczenia wzmacniające mięśnie wykonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu — komentuje Adam Radzki z Benefit Systems.

Według ekspertów organizm człowieka zaczyna starzeć się około 20-25 roku życia, a zmiany dotyczą wszystkich układów ciała – szczególnie odczuwalne w życiu codziennym są te zachodzące w układzie krążeniowo-oddechowym oraz mięśniowo-szkieletowym. Priorytetem staje się więc edukacja w zakresie aktywnego stylu życia już na jego wczesnych etapach – dla wspólnej, zdrowej przyszłości.

 

Więcej informacji o Paradzie Seniorów 2019 znajduje się na stronie https://parada.zaczyn.org/

 

Źródła:

Aktywność fizyczna osób starszych, opracowanie tematyczne, Kancelaria Senatu, Warszawa 2019

Korzyści z podejmowania regularnej aktywności fizycznej przez osoby starsze, Kaźmierczak U., Radzimińska A., Dzierżanowski M., Bułatowicz I., Strojek K., Srokowski G., Zukow

 

 

 


Benefit Systems SA  działa na polskim rynku od 2001 roku. Spółka jest twórcą programu sportowo-rekreacyjnego MultiSport, który wspiera aktywny i zdrowy tryb życia jego Użytkowników. Karty sportowe zapewniają dostęp do ponad 4 400 obiektów sportowo-rekreacyjnych w ponad 650 miastach na terenie całego kraju. Oferta sportowa jest rozwijana z powodzeniem przez Spółkę również w Czechach, na Słowacji, w Bułgarii, Chorwacji i Grecji. Ważnym obszarem działań Benefit Systems jest promowanie aktywnego stylu życia na każdym jego etapie, dlatego Spółka realizuje inicjatywy wspierające aktywność fizyczną dzieci, dorosłych oraz seniorów. www.benefitsystems.pl

Fundacja Zaczyn działa na rzecz włączenia osób starszych w aktywności obywatelskie. Jej celem jest wzmocnienie aktywności społecznej seniorów i wzmocnienie głosu osób starszych w debacie publicznej. www.zaczyn.org

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję