seniorzy
Dzisiaj jest, 8 grudnia 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
13.01.2023 / Rozmaitości
Postanowienia noworoczne

Wielu z nas decyduje się by od nowego roku podjąć trud zmiany swojego życia  na lepsze. Chcemy zrzucić parę zbędnych kilo, nauczyć się nowego języka, zacząć regularnie chodzić na siłownie czy być milszym dla współpracowników. Każdy słyszał o noworocznych postanowieniach… jednak nie każdy kto postawił na zmianę wytrzymał w postanowieniu i dopiął swojego celu. Czy warto więc podejmować postanowienia noworoczne?

 

Jednym z największych problemów z postanowieniami noworocznymi jest to, że bardzo ciężko jest wprowadzić w życie pozytywne zmiany. O ile na papierze np. unikanie przetworzonej żywności wygląda dość prosto, o tyle proza życia nie zawsze pomaga nam w utrzymaniu naszych postanowień. Może to poskutkować szybkim złamaniem obietnicy a w efekcie porzuceniem postanowienia. Według artykułu na portalu Medonet [1] na wykształcenie nowego nawyku potrzeba około 66 dni. To ponad dwa miesiące! Nie jest więc łatwo wprowadzić w życie nowy nawyk.

 

Z pewnością łatwiej jest wprowadzać małe zmiany niż wielkie. Mierzmy siły na zamiary! Schudnięcie 20 kilo to ogromna zmiana, jednak jedzenie jednego jabłka dziennie nie przysparza już tylu kłopotów i nie wymaga tyle poświęcenia. Małe zmiany są łatwiejsze przez co lżej jest nam się do nich przyzwyczaić i zastosowywać.

 

Artykuł na portalu apteka OLMED [2] sugeruje, że cele które sobie stawiamy powinny być jasno sformułowane, wykonalne a także podzielone na cele cząstkowe. Przykładowo jeśli chcemy nauczyć się języka angielskiego to powinniśmy wpierw zastanowić się, jaki poziom umiejętności posługiwania się tym językiem chcemy osiągnąć. Potem w jakim okresie i w jaki sposób: czy poprzez regularną pracę ze słownikiem i podręcznikiem, czy przez uczęszczanie na kurs czy może oglądanie filmów po angielsku. Następnie powinniśmy podzielić cały okres w którym planujemy się uczyć na mniejsze w których chcemy opanować wybrane zagadnienia. W takiej sytuacji będziemy bardziej zmotywowani, bo będziemy widzieć po stosunkowo krótkim czasie efekty wysiłku. Będzie to także wymierny sposób realizacji postanowienia, gdyż zajmiemy się określonym działaniem a nie będziemy próbować „po omacku”.

 

Bardzo ważną kwestią jest także to, by brać pod uwagę to że jesteśmy tylko ludźmi. To, że raz nie pójdziemy na lekcje, zjemy kawałek ciasta czy ominiemy trening na siłowni nie oznacza, że nigdy nie uda nam się osiągnąć wyznaczonego celu. Każdemu zdarzają się potknięcia – warto je analizować tak, by dowiedzieć się dlaczego one się pojawiły i jak możemy im przeciwdziałać w przyszłości. W tej sytuacji prawdziwym okazuje się aforyzm Edwarda Johna Phelpsa: „Człowiek, który nie robi błędów, zwykle nie robi nic.”[3].

 

Liczę, że z taką wiedzą wkraczając w nowy rok z postanowieniami zmiany będziecie Państwo trochę lepiej przygotowani na trudy ale także triumfy związane z nimi. W końcu życie to ruch, a ruch to zmiana  więc i my musimy się zmieniać.

 

 

Źródła:

[1] https://www.medonet.pl/narodowy-test-zdrowia-polakow/co-dolega-polakom-,czy-postanowienia-noworoczne-rzeczywiscie-maja-sens-,artykul,03871172.html

[2] https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/postanowienia-noworoczne-czym-sa-dlaczego-nie-wszystkim-udaje-sie-w-nich-wytrwac,326.html

[3] https://testerzy.pl/artykuly/przyslowia-i-cytaty-z-testowaniem-w-podtekscie

 

Autor:

Kamil Wojtowicz 

 

 

 


Obraz wiodący: happysenior.pl

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję