seniorzy
Dzisiaj jest, 29 maja 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
18.07.2019 / Rozmaitości
Przypominamy - Masz pomysł na projekt dla Seniorów? Zgłoś go i zdobądź grant na jego realizację

20 000 zł – tyle wynosi pula nagród w tegorocznej edycji konkursu „Adamed dla Seniora”. O granty powalczyć mogą organizacje, które mają pomysł na zaktywizowanie Seniorów i zachęcenie ich do aktywnego spędzania czasu. Dlaczego warto wziąć udział w konkursie – wyjaśniają laureaci poprzedniej edycji.

 

Adamed dla Seniora to konkurs dla organizacji działających na rzecz aktywizacji Seniorów – organizacji pozarządowych, jednostek samorządowych czy uniwersytetów trzeciego wieku. W ramach konkursu mogą zgłosić swoje projekty dotyczące promocji aktywnego spędzania czasu przez Seniorów, przestrzegania zasad zdrowego stylu życia oraz działań z obszaru szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej.Pierwsza edycja konkursu cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – o finansowe granty ubiegało się blisko 200 organizacji ze wszystkich zakątków Polski. Nagrody trafiły do Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Domu Kultury w Kętach oraz Między narodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny.

Aktywny senior

„Trening czyni mistrza” – to nazwa projektu, który realizowaliśmy dzięki Adamedowi w 2017 i 2018 roku. Zaprosiliśmy do niego Seniorów z gminy Kęty – głównie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Naszym celem było kompleksowe przygotowanie grupy Seniorów do udziału w Olimpiadzie Sportowej UTW poprzez cykl treningów, spotkań z trenerami i fizjoterapeutami, tak aby mogli bezpiecznie i z sukcesem wystartować w zawodach. Dlaczego akurat taki projekt? Nasi Seniorzy od wielu lat uczestniczyli w olimpiadach, jednak brak systematycznych zajęć i profesjonalnych treningów, budził niepewność oraz obawy związane z samym startem. Wygrana w konkursie to zmieniła. Seniorzy przekonali się, że bycie aktywnym zaowocuje ich dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym. Uwierzyli we własne siły, a systematyczne spotkania w grupie o sportowych zainteresowaniach umocniły ich morale. Bez dwóch zdań warto wziąć udział w konkursie „Adamed dla Seniora”, warto spróbować i pokazać, że chcieć to móc! – powiedziała Olga Chromik, opiekun Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Domu Kultury w Kętach.

Kultura dostępna

Konkurs „Adamed dla Seniora” to doskonała okazja dla organizacji na poszerzenie swojej oferty edukacyjnej i przede wszystkim dostosowanie jej do potrzeb Seniorów. Jaki był nasz pomysł? Dzięki grantowi przygotowaliśmy szlak turystyczny oparty na prozie Marii Kuncewiczowej. Wyniki pracy umieściliśmy w przewodniku pt. „Kazimierz dwóch Księżyców”, który rozdawaliśmy podczas cyklicznych, otwartych spacerów szlakiem Kuncewiczów. Uczestniczyli w nich przede wszystkim Seniorzy, członkowie klubów książki, słuchacze UTW, podopieczni Domów Pomocy Społecznej i ośrodków dziennego pobytu dla osób starszych – łącznie ponad 750 osób. Co prawda, projekt się zakończył, ale z jego efektów możemy korzystać do dziś. Z uwagi na to, że przewodnik ma swoją wersję elektroniczną, każdy może pobrać mapę szlaku ze strony naszego muzeum. W wybranych miejscach Kazimierza Dolnego umieściliśmy także tabliczki z kodami QR – za ich pośrednictwem można ściągnąć przewodnik na urządzenia mobilne. – mówi Karolina Oleksiewicz  reprezentująca Dom Kuncewiczów, z oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Komunikacja Seniorów z lekarzami

„Pora Seniora” – zwycięski projekt zgłoszony przez nas do konkursu „Adamed dla Seniora”, to ukłon w kierunku osób starszych z naszego otoczenia. Udało nam się go przeprowadzić aż w 15 polskich miastach. Pomysł oparliśmy na trzech głównych filarach: edukacji, aktywizacji oraz integracji. Dzięki grantowi, ufundowanemu przez Adamed, przeprowadziliśmy szereg wykładów skierowanych zarówno do Seniorów, jak i szerszego grona odbiorców m.in. studentów kierunków medycznych oraz pracowników ochrony zdrowia. Spotkania dotyczyły tematyki zdrowia publicznego oraz komunikacji z pacjentem geriatrycznym. Ponadto, specjalnie dla uczestników spotkań przygotowaliśmy materiały edukacyjne – m.in. dzienniczki pomiarów, które trafiły do Seniorów podczas licznych akcji profilaktycznych – mówi Magdalena Bełz z IFSMA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny

Przygotuj zgłoszenie i wygraj

Masz ciekawy pomysł na działania dla lokalnej społeczności Seniorów? Jeżeli tak, to zgłoś go w ogólnopolskim konkursie „Adamed dla Seniora”, w którym łączna pula nagród wynosi 20000 zł. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 września 2019 r. i można je  nadsyłać:
  • pocztą tradycyjną na adres: Walk PR, ul. Dzielna 60, 01-029 Warszawa z dopiskiem „KONKURS Adamed dla Seniora”,
  • elektronicznie: dlaseniora@adamed.com
  • przez formularz dostępny na stronie: adameddlaseniora.pl/konkurs

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję