seniorzy
Dzisiaj jest, 28 października 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
08.10.2021 / Rozmaitości
Światowy Dzień Jaja - 8 października!

Wielkie święto jaja obchodzimy na całym świecie od 1996 roku, w tym roku przypada ono na 8 października. Światowy Dzień Jaja to niezwykle ważne wydarzenie, które promuje wyjątkowość tego składnika w naszej codziennej diecie i uświadamia o jego wartościach odżywczych.

JAJO NA ZDROWIE

Jajo to bomba witaminowa i mineralna. Białko, dzięki swojemu doskonałemu składowi zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za międzynarodowy wzorzec składu aminokwasowego, służący do mierzenia ich ilości w innych produktach. Badania wykazały, że białko pomaga obniżać ciśnienie krwi. W jednym jaju znajdziemy witaminy A, E, D i K, witaminy z grupy B, zwłaszcza B12, której brak w ludzkim organizmie może przyczyniać się do wielu schorzeń neurodegeneracyjnych. W jaju skrywa się także bogactwo składników mineralnych: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk czy selen. Co więcej, częścią lecytyny, która zawarta jest w jaju, jest cholina, a ta jest niezbędna w procesie regeneracji wątroby. Zjedzenie już dwóch jaj dziennie pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na tę substancję.
"W ciągu ostatniej dekady bardzo zmieniło się postrzeganie jaja, a dzięki przeprowadzaniu dużej ilości badań pogłębiła się nasza wiedza na jego temat. Jajo zaliczane jest do żywności funkcjonalnej, prozdrowotnej, co oznacza, że konsument, który spożywa jaja codziennie, może zapobiegać rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy czy chorobom serca. Pamiętajmy, że jedno jajo to tylko ok. 90 kalorii, a wraz z nim dostarczamy naszemu organizmowi niezwykle cenne składniki. Zjedzenie już dwóch jaj dziennie pokrywa całkowicie zapotrzebowanie na tę substancję"

– mówi Barbara Woźniak, Pełnomocnik Zarządu Ferm Drobiu Woźniak, właściciela marki Zdrovo.

JAJO TO PRUDUKT Z MISJĄ

Ze względu na zawarte w jaju bogactwo wartości odżywczych tj. wysokiej jakości proteiny, jest to produkt, który ma ogromny potencjał, by wyżywić świat, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jego wartości odżywcze, uniwersalność, powszechność i dostępność cenowa, sprawiają, że jest po prostu wyjątkowe. W piramidzie zdrowego żywienia jaja zostały umieszczone w tej samej grupie produktów co ryby oraz nasiona strączkowe. Co oznacza, że nie może ich zabraknąć w codziennej diecie każdego z nas. Co więcej, jaja ze wszystkich białek zwierzęcych są najzdrowsze i mają najmniejszy ślad węglowy.
 
Światowy Dzień Jaja organizowany jest przez International Egg Commission i ma na celu promocję oraz propagowanie wśród konsumentów jaja, jako wyjątkowego składnika zrównoważonej diety. Wśród firm z całego świata przyłączających się do tej inicjatywy Polskę reprezentują Fermy Drobiu Woźniak, które po raz kolejny wraz z Fundacją PolskieDzieci.org promują jedzenie jaj wśród najmłodszych poprzez wspólne gotowanie i zabawę.
 
Zachęcamy do zapoznania się z załączonym, specjalnie przygotowanym na Światowy Dzień Jaja e-bookiem, w którym znajdą Państwo informacje o jaju oraz przepisy, które pozwolą w pełni świętować ten dzień.
 
 
 

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję