seniorzy
Dzisiaj jest, 29 czerwca 2022
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Rozmaitości
Rozmaitości
Powrót
10.06.2022 / Rozmaitości
Wciąż jestem w drodze

Dla Iwony Wiśniewskiej-Salamon, muzyka jest pracą i pasją zarazem. W rozmowie na Flexi.pl opowiada o niezliczonych inicjatywach, jakie wciąż podejmuje. Wiele z nich jest skierowanych do srebrnej generacji.

 

Miłość do muzyki, wyniesiona z muzycznego domu, miała wpływ na wybór drogi zawodowej Iwony Wiśniewskiej-Salamon, laureatki Plebiscytu Flexi.pl, dyrygenta i twórczyni Chóru Kameralnego przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie (dawniej Akademii Rolniczej), który prowadzi do dziś z pasją i zaangażowaniem. Od momentu założenia w 1991 roku do dziś, chór wykonał 394 koncerty w Polsce i 224 za granicą oraz wziął udział w 105 konkursach i festiwalach chóralnych w kraju, Europie i Azji, zdobywając 69 nagród. W latach 2012-2013 Iwona Wiśniewska-Salamon pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów i Zespołów Wokalnych UTW „Tak Brzmi Nowe Warpno”, jest również dyrektorem Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej oraz Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów, a także Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych „Sedina Cantat”. Z jej inicjatywy powstał także Międzynarodowy Festiwalu Pieśni Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie promujący muzykę polskich twórców. Za zasługi dla kultury polskiej otrzymała brązowy Medal „Gloria Artis”, Medal Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” i odznakę Gryfa Pomorskiego przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. 

 

Zmagania srebrnych chórów

 

Śpiew chóralny jest największa pasją i miłością Iwony Wiśniewskiej-Salamon. Jak mówi: „Praca z ludźmi to wyzwalanie pozytywnych endorfin, ale i masa stresu. Prowadzenie chóru, to nie tylko praca dyrygencka, ale także masa spraw ludzkich – umiejętność przyswajania wiedzy, znajomość repertuaru, stres koncertowy, zachowanie na scenie i współdziałanie w grupie. To także działania promocyjne i determinacja w zdobywaniu środków pieniężnych na stroje, nuty, orkiestrę”

 

Niestety tradycja śpiewu chóralnego powoli zanika, brak jest promocji tej dziedziny sztuki, a media również jej nie wspierają. Na szczęście wciąż istnieją chóry akademickie oraz zespoły senioralne z wieloletnią tradycją. Jednym z projektów, w których Pokolenie Flexi próbuje swoich sił w śpiewie chóralnym, są Międzynarodowe Muzyczne Zmagania Seniorów, festiwal organizowany w ramach Fundacji Morze Kultury, której prezesem jest Iwona Wiśniewska-Salamon. 

Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja umiejętności artystycznych zespołów amatorskich, których członkowie mają skończone 50 i więcej lat. Zmagania mają na celu rozbudzanie zamiłowania do śpiewu i są okazją do spotkania się ludzi o podobnych zainteresowaniach zamieszkałych w różnych stronach Polski i Europy. Jego zadaniem jest też przełamanie stereotypu Seniora jako osoby odosobnionej, nieaktywnej i aspołecznej. Już pierwsza edycja festiwalu, w 2015 roku, pokazała, jak potrzebne są takie wydarzenia. Festiwal stwarza ludziom w dojrzałym wieku nie tylko możliwość do aktywności artystycznej, pochwalenia się nabytymi umiejętnościami, ale jest też okazją do spotkań i wymiany doświadczeń z rówieśnikami. 

 

Fundacja Morze Kultury realizuje też inne projekty. Prócz działalności kulturalnej prowadzi również działalność krajoznawczo-turystyczną oraz promuje aktywne spędzanie wolnego czasu i poszerzanie wiedzy, prowadząc różne warsztaty i szkolenia, także dla seniorów. Organizuje też Targi 50+ i Zachodniopomorskie Targi 60+.

 

Iwona Wiśniewska-Salamon uważa, że jesień życia to idealny moment na urzeczywistnienie marzeń i znalezienie pasji, bo nie zawsze w młodszym wieku mamy czas na odkrywanie własnych talentów. Sama, mimo upływu lat, wciąż działa i nie ustaje w realizacji nowych pomysłów. Jak mówi: „nie ograniczam swoich marzeń. Uwielbiam wyzwania, np. przygodowe, ludzkie i artystyczne – wszelakie! Uczę się. Jestem „w drodze”, ale dopóki jeszcze w tym wcieleniu i na tym świecie jest szansa na zmianę, nie poddam się, bo życie jest dynamiczne, a jedyna stała to… zmienność”. 

 

 

Cały wywiad: https://flexi.pl/baza-wiedzy/byleby-do-przodu-byle-by-nastalo-jeszcze-jakies-jutro-najlepiej-z-ludzmi-iwona-wisniewska-salamon-laureatka-plebiscytu-flexi-pl-2354

 

 

 

 

 


O portalu Flexi.pl

Flexi.pl istnieje od 2020 roku. Portal inspiruje aktywność w życiu zawodowym i prywatnym. To przestrzeń, którą twórcy konceptu zdiagnozowali jako Pokolenie Flexi – osoby aktywne, zaangażowane, z entuzjazmem podchodzące do życia, a także zawodowo aktywne i poszukujące nowych rozwiązań. Na portalu można znaleźć: ogłoszenia o pracy dla osób z tej kategorii wiekowej, bazę doświadczonych specjalistów z możliwością publikacji swoich osiągnięć, do wykorzystania przez działy rekrutacji oraz wiadomości o różnych aktywnościach pozazawodowych, np. kulturalne, edukacyjne, wolontariaty. Przestrzeń predysponowana dla osób 50+ w ramach flexi.pl to także ciekawe treści, materiały wideo, nagrania i wywiady, które pobudzają do aktywności. Flexi.pl przyczynia się także do budowania świadomości społecznej na temat postępujących zmian demograficznych i populacyjnych. I wskazuje na potencjał osób 50+, który należy zauważyć i wykorzystać, przecząc negatywnym stereotypom. To one powodują niejednokrotnie wykluczenie ze względu na wiek, zarówno na rynku pracy, jak i w przestrzeni publicznej. Poprzez swoje działania Flexi.pl wnosi cenny głos w dyskusji na temat roli Pokolenia, które ma wiele zasług.

Fanpage: https://www.facebook.com/flexipl/

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/flexi-pl/

Blog: https://flexi.pl/baza-wiedzy

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję