Kto nie chce kiedy może, ten nie będzie mógł kiedy będzie chciał.
Walentynki, czyli święto zakochanych, obchodzone jest 14 lutego na całym świecie.
Tradycja tego święta najprawdopodobniej sięga starożytnej Rzymu, kiedy to świętowano luperkalia. Połowa lutego był to czas kiedy ptaki gnieżdżące się w Rzymie dobierały się w pary, co stało się idealnym pretekstem do festynu ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. W tamtym czasie świętowanie polegało na tym, że w przeddzień obchodów odbywała się miłosna loteria, w trakcie której na skrawkach papieru zapisywano imiona dziewcząt. Następnie, losowali je młodzi rzymianie, wybierając w ten sposób partnerki na czas luperkaliów.
Chrześcijaństwo przejęło tradycje, nieco je „cywilizując” i zmieniając na święto ku czci św. Walentego.
Obecnie jego forma i zwyczaje nieco różnią się w zależności od kraju. W niektórych miejscach świętowanie jest bardzo huczne i pełne uroczystości, natomiast w innych jest bardziej subtelne i skromne. Oto kilka najciekawszych zwyczajów walentynkowych na świecie.
W Stanach Zjednoczonych Walentynki są jednym z najważniejszych świąt dla par. To czas, kiedy ludzie wysyłają sobie kartki, upominki i bukiety kwiatów. Wiele restauracji oferuje specjalne menu na tę okazję, a niektóre pary wyjeżdżają na romantyczne wakacje.
Z kolei np. w Meksyku, Walentynki są okazją do wspólnego świętowania i tańczenia. W wielu miastach odbywają się parady i koncerty, a także imprezy taneczne dla par. Wiele osób także kupuje swoim ukochanym prezenty i kwiaty.
W Europie, zwłaszcza we Włoszech i Francji, Walentynki są czasem na wyrażanie miłości i uczuć. W tych krajach pary często wychodzą na romantyczne kolacje lub wycieczki, a także dają sobie prezenty, takie jak biżuteria lub perfumy.
W Wielkiej Brytanii tradycją jest wysyłanie kartek okolicznościowych i prezentów bliskim i ukochanej osobie. Wiele osób udaje się na romantyczne spacery, kolacje lub wakacje, a także organizuje imprezy w domu dla swoich przyjaciół i rodziny. W niektórych regionach Wielkiej Brytanii tradycją jest również robienie „walentynkowych łakoci”, takich jak ciasta i ciasteczka w kształcie serc. Co ciekawe Brytyjczycy uważają to święto za własne z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott (1771-1832)
Bardzo interesująco wygląda to w krajach azjatyckich. Chociaż tradycja ta pochodzi z Zachodu, także w wielu krajach Azji jest ona coraz bardziej popularna. W niektórych krajach azjatyckich walentynkowe zwyczaje różnią się nieco od tych, które są powszechnie znane na Zachodzie.
W Japonii, Walentynki są czasem, w którym kobiety często wysyłają swoim mężczyznom czekoladki (nierzadko własnoręcznie robione), które są uważane za symbol miłości i uczuć. Nie jest to jednak zwyczaj zarezerwowany wyłącznie dla par, ponieważ kobiety często wręczają swoim przyjaciołom, kolegom z pracy i innym bliskim osobom słodkie prezenty. W dniu Walentynek mężczyźni z kolei odpowiadają na te prezenty w "White Day", miesiąc później, czyli w dniu 14 marca.
Co ciekawe, sam pomysł „White Day” pojawił się w 1978 roku, a pomysłodawcą była przez Ogólnokrajowa Spółdzielnia Przemysłu Cukierniczego właśnie jako „odpowiedź” na jednostronne obchody walentynek (jak już wspomnieliśmy powyżej w walentynki tylko kobiety wręczają upominki). Początkowo za najlepszy podarunek uważane były pianki, od których pochodzi pierwotna nazwa – Dzień Pianek (ang. Marshmallow Day), później zmieniono ją na bieżącą. Obecnie zakres wręczanych upominków nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy.
W Korei Południowej, Walentynki są czasem, w którym pary udają się na romantyczne wycieczki i spotkania, a także wymieniają się prezentami i kwiatami. Wiele kobiet w Korei Południowej często kupuje prezenty dla swoich ukochanych, a mężczyźni podobnie jak w Japonii, odpowiadają na te prezenty podczas "White Day".
W Chinach, Walentynki nie są tak powszechnie obchodzone, jak w innych krajach azjatyckich - nadal nie jest to zwyczaj powszechnie akceptowany w całym kraju. Jednakże coraz więcej młodszych Chińczyków przyjmuje tradycję obchodzenia Walentynek, wybierając się na randki, kupując prezenty i wspólnie celebrując tę specjalną okazję. W Hongkongu popularne są także specjalne kolacje dla zakochanych, a w Szanghaju można zobaczyć imponujące iluminacje i dekoracje na ulicach miasta.
W Indiach, Walentynki są obchodzone w podobny sposób jak na Zachodzie, z parami wymieniającymi się prezentami i kwiatami. W wielu miastach w Indiach odbywają się imprezy i parady, które są organizowane specjalnie z okazji Walentynek.
Ciekawostka: W tym roku Indyjska rada ds. dobrostanu zwierząt zaapelowała w mijającym tygodniu, aby 14 lutego obchodzić jako „Dzień przytulania krów” (Cow Hug Day). Pomysł ten jednak stał się przedmiotem kpin i krytyki co zmusiło radę do oficjalne z niego rezygnacji.
A jak to wygląda w Polsce. Podobnie jak w krajach zachodnich - kwiaty, prezenty, słodycze, specjalne randki. Święto to trafiło do nas wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu jednakże popularność uzyskało dopiero w latach 90, XX wieku. Niektórzy traktują to jak modę, jako kolejne święto podporządkowane komercji. Może być jednak doskonałą okazją dla osób nieśmiałych lub niezdecydowanych by odważyć się i otwarcie okazać zainteresowanie, sympatię, „obiektowi naszych westchnień”.
Ale tak naprawdę, czyż nie chodzi o to, że każdy pretekst jest dobry, aby okazać miłość, sympatię osobom nam bliskim, rodzinie, przyjaciołom?
Niech to będzie również czas dla nas - rozpieszczajmy się w ten dzień - nie zapominajmy, że my również zasługujemy na te wszystkie ciepłe uczucia.
Aut.: Ops/HS
Obraz Jill Wellington z Pixabay