seniorzy
Dzisiaj jest, 2 kwietnia 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Spacer z Sokratesem
Spacer z Sokratesem
Powrót
12.03.2023 / Spacer z Sokratesem
Umykająca Filozofia. cz 3. „Absurd” i cz.4 „Strach”

Od redakcji: "Umykająca Filozofia", to nowy, weekendowy, cykl artykułów, autorstwa Kamila Wojtowicza - czyli rozważania i przemyślenia  autora, zapisane w formie krotkich rozprawek o życiu i przyjętych "prawdach oczywistych". 


 

„Absurd”

Absurd- najmniej absurdalne słowo na świecie. Ono jakby nie patrzeć może opisywać wszystko. Od pytań egzystencjalnych przez stosunki społeczne, politykę do codziennego życia. Człowiek szczęśliwy to niestety często tylko człowiek naiwny który żyje w świecie imaginacji. Niewielu ludzi potrafi rozumieć świat i być zarazem szczęśliwymi. Z resztą wszyscy jesteśmy po trochę naiwni- najlepszym przykładem tego są wszelkiego rodzaju ideologie. Na papierze większość z górnolotnych idei wygląda na panaceum na bolączki ludzkości jednak w rzeczywistości dobro ludzi nie obchodzi demagogów, fanatyków i ideologów. Liczy się tylko idea, nie ludzie. 

 

Jedyną aktualnie skuteczną metodą zrozumienia świata jako całości jest metoda naukowa. Wynika to z jej gruntownego oparcia w rzeczywistości i odrzucania przesądów naukowców przed przystąpieniem i w trakcie badania. Jednak pomimo tego ludzie mają za nic jej osiągnięcia żyjąc na co dzień w niezrozumiałym świecie wypełnionym magią i przesądami. Zamiast oprzeć się na nauce i jej osiągnięciach wolą wymyślać, domyślać się czy tworzyć struktury które mają sens tylko w ich umysłach. Zamiast poprzestawać na prostym „nie wiem” wolą posiłkować się iluzjami czy wydumanymi odpowiedziami na pytania na które nie ma jasnej odpowiedzi. To wszystko prowadzi do codzienności spaczonej przez absurd. Do absurdalnej polityki i absurdalnych polityków, do absurdalnych zasad kierujących porządkiem społecznym, do absurdalnego świata. 

 

Dochodząc do takiego wniosku można by było popaść w depresję czy skrajny pesymizm. Nie ma to jednak sensu, gdyż nie daje to rozwiązania problemu absurdu. Absurd jest niestety wszechobecną częścią życia i to się raczej nigdy nie zmieni ( oczekiwać od wszystkich ludzi że będą rozważni i racjonalni to skrajny idealizm!), możemy jednak go „zmniejszać”. Chyba najbardziej godnym poszanowania celem człowieka jest właśnie dążenie do zmniejszenia absurdu, do zmniejszenia ignorancji, głupoty i losowości w życiu ludzkim. Każdy ma wybór co chce zrobić z życiem, jeśli chce zrobić coś dla ludzkości niech walczy z absurdem.

 

 

*        *        *           *      *      *

 

„Strach”

Jakże przemożną władzę ma nad nami strach. Powoduje, że wycofujemy się z uprzednio obranych dróg, uciekamy i ukrywamy się. Strach powoduje że nie śpimy po nocach, cierpimy fizycznie jak i psychicznie i boimy się wszystkiego. Największym chyba problemem związanym ze strachem jest jego irracjonalność. Strach powoduje, że nasz umysł się wyłącza a zamiast niego kierujemy się  instynktem przetrwania. Instynktem który niestety w dzisiejszych czasach często zawodzi. Gdy się boimy mamy wybór – uciec bądź walczyć. Przeważnie wychwala się tych co walczą a poniża tych co uciekają. Jednak nie jest to dobre podejście gdyż czasem ucieczka jest o wiele bardziej racjonalna od bezsensownej walki.

 

Możemy zauważyć, że chcąc nie chcąc musimy nauczyć się bać racjonalnie. Umieć uciekać jak i walczyć kiedy trzeba. Łatwiej jest panować nad strachem innych- przekonywać ich, manipulować, zastraszać czy nagradzać, ciężej jednak panować nad swoim własnym strachem. Umiejętność opanowania w każdej sytuacji to prawdziwa mądrość. Nie przestaniemy się bać, ale możemy nauczyć się bać właściwie.

 

Autor: Kamil Wojtowicz

 

 


Obraz Mirka z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję