seniorzy
Dzisiaj jest, 27 września 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Turystyka
Turystyka
Powrót
01.07.2022 / Turystyka
POCZTÓWKI Z PODRÓŻY - Szwajcaria - LUCERNA

 

Po prawie 3 latach w końcu udało mi się powrócić do mojego ulubionego hobby czyli podróżowania. Tym razem padło na Szwajcarię, w której spędziłam sześć niezapomnianych dni. Szczerze mówiąc nie planowałam tego, wyszło bardziej spontanicznie, ale nie żałuję tej decyzji. Wręcz przeciwnie. Szwajcaria jest jednym z najpiękniejszych miejsc jakie widziałam i mam nadzieję, że uda mi się ponownie tam pojechać. W tym artykule opowiem Wam o jednym z najpiękniejszych i malowniczych miast Szwajcarii czyli Lucernie, a że Lucerna obfituje w ogromną ilość atrakcji, spróbuję, w telegraficznym skrócie, opisać te, które najbardziej mnie ujęły. 

 

Co warto zobaczyć w Lucernie

 

Kappellbrücke oraz  Spreuerbrücke

Przede wszystkim Lucerna znajduje się nad Jeziorem Czterech Kantonów, wśród gór. Jednym 
z najbardziej znanych symboli tego miasta jest Kappellbrücke – czyli kryty most drewniany na rzece Reuss, który jest również najstarszym drewnianym mostem w Europie. Został zbudowany około 1360 roku i mierzy 204 metry.  Jego ważnym elementem jest wieża (Wasserturm), która pełniła funkcję więzienia, sali tortur, a także skarbca. Kilkaset metrów dalej od Mostu Kappellbrücke znajduje się drugi kryty drewniany most Spreuerbrücke, który jest znany z bogatej kolekcji malowideł.

 

 

 

​Jezioro Czterech Kantonów

 

Jednak mnie najbardziej zachwyciło Jezioro Czterech Kantonów. Uwielbiam wodę oraz góry, a ich wspólne połączenie jest dla mnie rajem. Z pewnością mogę je nazwać najpiękniejszym jeziorem w Szwajcarii. Sama jego nazwa wzięła się od położenia na terenie czterech szwajcarskich kantonów: Uri, Schwyz, Unterwalden, które założyły w 1921 roku Konfederację Szwajcarską podczas ślubowania na łączce Rütli nad brzegiem jeziora  oraz Lucerny. Nad jeziorem jest wiele miejsc do opalania czy pływania. Można zejść po schodkach do wody, jednak trzeba uważać na dość kamieniste dno. Wiele osób wybrało pływanie na deskach SUP, które są coraz bardziej popularne, ale oczywiście można wybrać rejs statkiem po jeziorze, który jest także jedną z największych atrakcji. 

 

Pomnik szwajcarskich gwardzistów

Pomnik szwajcarskich gwardzistów zwany także Lwem Lucerny przedstawia konającego lwa przebitego włócznią. Pomnik poświęcony jest gwardzistą, którzy polegli w obronie króla Ludwika XVI, zostali zmasakrowani w 1792 r. w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej.   Wokół jest bardzo malutki, ale ładny i zadbany park. 

 

 

Muzeum Transportu - Verkehrshaus der Schweiz

Wybierając się do Szwajcarii każdy z nas przede wszystkim myśli o górach, ale nie tylko na nich warto się skupić. Jest wiele innych miejsc, które także warto zobaczyć podczas podróży jak chociażby Muzeum Transportu. Muzeum podzielone jest na kilka osobnych budynków, w których znajdują się tematyczne wystawy dotyczące transportu wodnego, kolejowego, samochodowego, lotniczego czy nawet kosmicznego. W każdej z nich znajduje się wiele symulatorów czy stanowisk interaktywnych. Dla przykładu można wejść do pomieszczenia, w którym tracimy orientację, kiedy podłoga staje się sufitem, a ściany sufitem/podłogą. Dzięki tej atrakcji chociaż na chwilę możemy poczuć się jak w kosmosie.   Kolejną ciekawą atrakcją tego miejsca, jest możliwość wzięcia udziału w teście   zderzeniowym samochodu jadącego 10 km/h. To wewnątrz, ale i na zewnątrz możemy znaleźć mnóstwo rozrywek dla turystów.  

 

Beckenried - Klewenalp

Beckenried jest idealnym miejscem wypadowym na wycieczki dookoła Jeziora Czterech Kantonów. Na Klewenalp-Stockhütte wjeżdża się najdłuższą kolejką linową w Szwajcarii.  Miłośnicy sportów zimowych mogą wybierać spośród wielu dobrze przygotowanych tras dla narciarzy i snowboardzistów, natomiast latem, wiosną czy jesienią można tu trekingować do woli.  

 

 

 

Podsumowanie

Lucerna jest dla mnie jednym z najpiękniejszych miast, które miałam okazję do tej pory odwiedzić. Jest tam niesamowita atmosfera, którą tworzą nie tylko malownicze krajobrazy, ale także pięknie zdobione kamienice. Odwiedziłam wiele krajów, ale rzadko kiedy już w pierwszy dzień byłam zachwycona pięknem jakiegokolwiek miejsca. Dlatego Lucerna jest dla mnie magicznym i bliskim memu sercu miejscem, które mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. 

 

Autorka artykułu oraz zdjęć: Monika Tyczyńska

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję