seniorzy
Dzisiaj jest, 20 kwietnia 2024
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
14.02.2020 / Zdrowie i uroda
Blisko połowa Polaków chce się zakochać… w klubie fitness

Co drugi dorosły mieszkaniec naszego kraju uważa kluby fitness za dobre miejsce do poznania potencjalnego partnera – wynika z walentynkowej edycji badania MultiSport Index. Swojej życiowej szansy na znalezienie miłości w obiekcie sportowym częściej upatrują tam jednak mężczyźni (57 proc.) niż kobiety (43 proc.). Co wspólnego ma miłość ze sportem? Eksperci przekonują, że ich połączenie może dać niesamowity efekt.

 

Trenują dla zdrowia i lepszej sylwetki, próbują nowych dyscyplin sportowych, biegają na zewnątrz lub na bieżni, z partnerem lub w pojedynkę – w zakresie aktywności fizycznej Polacy nie zwalniają tempa.  Jak wynika z raportu MultiSport Index 2019 już 64 proc. osób powyżej 15. roku życia (czyli blisko 21 milionów Polaków) jest aktywnych fizycznie przynajmniej raz w miesiącu. Miłość Polaków do aktywności fizycznej przejawia się również w zwiększonej intensywności ćwiczeń – z roku na rok rośnie liczba osób aktywnych, które uprawiają sport przynajmniej 5 razy w tygodniu (19 proc.). Coraz większa grupa Polaków zaczyna dostrzegać w sporcie również aspekt towarzyski. Popularne obiekty sportowe, tworzone z myślą o kształtowaniu sylwetki i hartu ducha, z biegiem czasu stały się dla mieszkańców Polski także miejscami regularnych spotkań towarzyskich, a dla niektórych nawet szansą na poznanie kogoś wyjątkowego.

 

Z walentynkowej edycji MultiSport Index dowiadujemy się, że już 47 proc. Polaków widzi szansę na znalezienie życiowego partnera będąc aktywnym fizycznie. Co ciekawe, zdecydowanie częściej z tym stwierdzeniem zgadzają się mężczyźni (57 proc.), najwięcej z nich w wieku 25-29 lat (54 proc.) oraz 50-59 lat (51 proc.). 48 proc. Polaków uważa również, że dobrym miejscem na „miłość od pierwszego wejrzenia” jest klub fitness – komentuje dr Adam Waszkowski, Dyrektor Działu Analiz z Benefit Systems, twórcy badania. - Jak wynika z badania, regularne ćwiczenia pozytywnie wpływają na relacje międzyludzkie – już trzy czwarte mieszkańców Polski (75 proc.) jest zdania, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na relacje z partnerem lub partnerką. Ogólna poprawa jakości życia spowodowana regularnym treningiem ma zatem wpływ na nasze życie uczuciowe, a my czując się lepiej sami ze sobą, lepiej dbamy również o relacje z najbliższym otoczeniem. 

 

Miłość a sport – cechy wspólne

 

Co jednak mają wspólnego miłość i sport? Okazuje się, że łączy je podobna chemia mózgu, w tym substancje wydzielane przez organizm podczas zakochania i wysiłku fizycznego. Według ekspertów, dla obu tych stanów istnieją charakterystyczne wspólne struktury oraz substancje, w szczególności te odpowiadające za motywację do działania i emocje. Kluczową rolę odgrywa tu tzw. układ nagrody, czyli zespół ewolucyjnie starych struktur znajdujących się w naszym mózgu. To właśnie one pozwalają nam na doznanie przyjemności i motywacji.

 

Kiedy ruch sprawia nam przyjemność, aktywizują się te same obwody mózgu, co w stanie zakochania. Możemy zaobserwować podniesioną aktywność jądra półleżącego – struktury mózgowej, która powoduje, że jest nam dobrze. Istotne są również te obszary mózgu, które się deaktywizują – zarówno w zakochaniu, jak i w aktywności fizycznej (takiej wykonywanej dla relaksu) obniża się aktywność ciała migdałowatego – struktury odpowiedzialnej za wykrywanie zagrożenia i lęk. Mniej się boimy. W wyniku rytmicznego ruchu oraz w stanie zakochania obniża się też aktywność kory przedczołowej – obniżają się zdolności analitycznego myślenia i wykrywania potencjalnych zagrożeń. Zwiększa się stężenie neuroprzekaźników, czyli substancji chemicznych takich jak: dopamina i endorfiny, które odpowiadają za uczucie szczęścia. Przy długotrwałych związkach miłosnych do pełnego obrazu dołączają takie neurohormony jak oksytocyna i wazopresyna, odpowiedzialne za tworzenie trwałych więzi. Nie wykluczone, że to dzięki nim równie chętnie zakochujemy się także w aktywności fizycznej. Podobieństwo odczuwania efektów aktywności fizycznej i zakochania to dobra informacja dla singli, którzy dzięki treningom mogą poczuć przysłowiowe motylki w brzuchu – mówi dr Paweł Boguszewski, neurobiolog.

 

To właśnie endorfiny, czyli neurohormony szczęścia wydzielają się zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i chwilach spędzonych z atrakcyjną - w naszych oczach - osobą. Powodując wydzielenie się dopaminy w układzie nagrody, zmniejszają poziom stresu i utrzymują nas w pozytywnym nastroju. Wspólne treningi z obiektem westchnień mogą więc potęgować stan euforii i sprawiać, że będziemy czuć się lepiej, niż uprawiając sport w pojedynkę.

 

W momencie, gdy podejmujemy wspólną aktywność fizyczną, a zwłaszcza gdy wykonujemy ćwiczenia synchronicznie uruchamiają się w naszym mózgu systemy neuronów lustrzanych – grupy komórek nerwowych pozwalających nam rozumieć ruch, emocje i uczucia drugiej osoby. Ta synchronizacja może potęgować przyjemność, która rekompensuje spory wysiłek dla naszego mózgu związany z kontaktami międzyludzkimi. Warto zauważyć, że według badania MultiSport Index 2019 połowa aktywnych fizycznie Polaków wybiera ruch w towarzystwie – dodaje dr Paweł Boguszewski, neurobiolog.

 

Sport czyni nas atrakcyjniejszymi

 

Dziewięciu na dziesięciu (91 proc.) Polaków zgadza się również z tym, że aktywność fizyczna poprawia samopoczucie i postrzeganie swojej atrakcyjności. Według ekspertów, wynik ten znajduje swoje odzwierciedlenie w licznych badaniach prowadzonych w ramach psychologii społecznej.

 

Aktywność fizyczna to bardzo ciekawy parametr atrakcyjności, który intuicyjnie łączymy nie tylko z pożądanymi cechami fizycznymi – takimi jak zgrabna, wysportowana sylwetka, ale także z pozytywnymi cechami charakteru. Gdy widzimy osobę uprawiającą sport z góry zakładamy, że jest ona pewna siebie, systematyczna, towarzyska, otwarta na wyzwania, czy też bardziej sprawna seksualnie. Te wszystkie cechy są przejawem atrakcyjności i naturalnie wzbudzają nasze zainteresowanie. Właśnie to zainteresowanie staje się bodźcem, który skłania nas do wykonania kolejnego kroku i poznania drugiej osoby – podsumowuje dr Robert Kowalczyk, seksuolog.

Badanie MultiSport Index edycja walentynkowa zrealizowane zostało przez Kantar na zlecenie Benefit Systems w dniach 13-14 stycznia 2020 roku na reprezentatywnej losowej próbie 1000 Polaków w wieku 18-59 lat. Badanie przeprowadzono z wykorzystaniem techniki wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI). Wywiady zostały zrealizowane z wykorzystaniem platformy Kartezjusz.

 

Materiał wideo z wypowiedziami ekspertów: https://vimeo.com/390684441

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję