seniorzy
Dzisiaj jest, 27 września 2020
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
19.05.2020 / Zdrowie i uroda
Jak się wzmocnić? Warsztaty online dla kobiet z rakiem piersi oraz ich bliskich

Diagnozie i leczeniu raka piersi towarzyszy wiele pytań i emocji. Mogą gromadzić się i przytłaczać, a wtedy kontrolę nad życiem przejmuje stres. Szczególnie w tym trudnym czasie – społecznej izolacji i przy utrudnionym dostępie do placówek zdrowia – stres może być szczególnie dokuczliwy. Można mu jednak zaradzić! Z pomocą przychodzą Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które w ramach kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” organizują bezpłatne warsztaty dla kobiet z rakiem piersi oraz ich bliskich. Aby każdy mógł w nich wziąć udział, będą odbywały się w formie online. 

 

Warsztaty rozpoczną się już 21 maja 2020 r. w czwartek o godz. 11:00. – Warsztaty dedykowane są zwłaszcza pacjentkom z HER2-dodatnim rakiem piersi, które właśnie dowiedziały się o chorobie. To agresywny podtyp nowotworu, który szybko się rozwija i szybko daje przerzuty, dlatego emocje kobiet przy tym podtypie nowotworu są szczególnie silne. Niemniej w warsztatach może wziąć udział każda kobieta z rakiem piersi oraz osoby, które w swoim otoczeniu mają osobę zmagającą się z tą chorobą – mówi Elżbieta Majewska, członek zarządu PARS, coach kryzysowy i prowadząca warsztaty „Zdrowiej”. - Tym razem zdecydowałyśmy się na organizacje warsztatów online, aby mogły w nich wziąć udział osoby z całej Polski. Ze względu na zmianę formy będzie to cykl warsztatów składający się z trzech spotkań. Tematyka każdego będzie inna, ale będą wzajemnie się uzupełniać, dlatego warto wziąć udział we wszystkich spotkaniach.

 

Celem warsztatów jest pokazanie kobietom z rakiem piersi, jak wiele mogą dla siebie zrobić w trakcie leczenia – odpowiednim trybem życia, pielęgnowaniem odporności psychicznej, rozwijaniem konstruktywnego, wspierającego sposobu myślenia. – Warsztaty online będą łączyć ze sobą część teoretyczną i praktyczną. Porozmawiamy z uczestniczkami, jak pomagać sobie w trudnych chwilach, zadbać o siebie i podnieść swoją energię, jak radzić sobie z myślami i emocjami. Uczestniczkom warsztatów zaproponujemy także proste ćwiczenia opierające się na pracy z własnym ciałem i umysłem, które wzmocnią przyjazną relację z ciałem, pozwolą rozładować napięcie i dodać sobie energii. Po zakończeniu warsztatów takie ćwiczenia Panie będą mogły wykonywać samodzielnie – mówi Magda Knefel (PARS), certyfikowana nauczycielka programu redukcji stresu w oparciu o techniki uważności (mindfulness). 

 

Istotnym punktem programu będzie część edukacyjna, którą podczas pierwszego warsztatu poprowadzi lekarz onkolog – dr Łukasz Grzęda (Magodent). Omówi m.in.: jak przygotować się do wizyty u lekarza onkologa, jakie tematy kobieta powinna z nim poruszać, czym jest leczenie przedoperacyjne i dlaczego nie należy się bać odroczenia operacji oraz jak pacjentka może sobie pomóc, żeby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty. Przedstawi także najważniejsze podtypy raka i wyjaśni, dlaczego ta wiedza jest potrzebna pacjentce. Wiele pacjentek wciąż nie zdaje sobie sprawy z wagi tej informacji a dla lekarza jest to istotna informacja determinująca  sposób leczenia. Ta wiedza nie tylko pozwala być kobiecie aktywnym uczestnikiem całego procesu terapeutycznego, ale ponadto: ułatwia podejmowanie decyzji, rozmowę z lekarzami, zmniejsza lęk przed chorobą i poczucie stygmatyzacji, które często towarzyszy pacjentkom onkologicznym. Połączenie wiedzy i technik radzenia sobie z emocjami przyniesie pacjentce wymierne korzyści. 

 

Aby wziąć udział w bezpłatnym warsztacie należy wypełnić formularz na stronie

- https://forms.gle/yu6X8mRhWfNHJ69g8  (znajduje się on także na facebooku „Wylecz raka piersi HER2+” oraz „PARS - Polskie Amazonki Ruch Społeczny”, gdzie pojawia się więcej informacji o wydarzeniu). 

Link do wydarzenia na facebooku - https://www.facebook.com/events/672362686848021/ 

 

Co jest potrzebne, aby wziąć udział w warsztacie?

Wystarczy komputer, tablet lub telefon z dostępem do Internetu. Na podany w formularzu adres e-mail, zostanie przesłany link, na który trzeba kliknąć w dniu warsztatów i który przeniesie uczestnika do pokoju spotkania. Użytkownicy posiadający kamery i mikrofony mogą się wzajemnie widzieć i słyszeć. Osoby, które nie posiadają kamery i mikrofonu lub nie będą z nich chciały korzystać podczas spotkania, mają możliwość komunikowania się
za pomocą czatu. Narzędzie, które będzie wykorzystywane podczas warsztatów to Google Meet. 


 

Terminarz spotkań w ramach warsztatów „Zdrowiej”

 

21.05.2020 (czwartek) – Jak się wzmocnić podczas choroby?

  • 11:00-12:00 – I część – Jak dbać o siebie w chorobie?

(BHP antystresowe, znaczenie uważności, słuchanie ciała)

  • 12:15-13:15– II część – Jak pomagać sobie w trudniejszych chwilach?

(rola nastawienia, wzmacnianie w sobie akceptacji, współczucia oraz wdzięczności)

  • 13:15-13:45 – III część – spotkanie z lekarzem onkologiem

 

04.06.2020 (czwartek) – Jak radzić sobie ze stresem, myślami i emocjami?

  • 11:00-12:00 – I część – Jak radzić sobie z emocjami?

(dlaczego emocje są nam potrzebne? Jak sobie radzić z nieprzyjemnymi emocjami?)

  • 12:15-13:15 – II część – Jak radzić sobie z myślami? Jak radzić sobie ze stresem?

(jaki wpływ na to, jak się czujemy, ma nasz sposób myślenia, jak kształtować wspierające przekonania, jak radzić sobie ze zmartwieniem i natłokiem myśli?)

 

18.06.2020 (czwartek) – Jak się komunikować i wspierać?

  • 11:00-12:00 – I część – Komunikacja i relacje z innymi osobami

(jak się porozumiewać i komunikować, jak wyrażać swoje potrzeby, uważne słuchanie siebie i innych) 

  • 12:15-13:15 – II część – Jak wspierać bliskich?

(czy moje wsparcie rzeczywiście wspiera drugą osobę i co robić, aby tak było, podstawowe zasady wspierania, dbania o własne potrzeby)
Kampania „Wylecz raka piersi HER2+”powstała z myślą o kobietach, które właśnie dowiedziały się, że chorują na ten podtyp nowotworu. Jej celem jest wsparcie chorych i ich bliskich już od momentu diagnozy oraz edukacja – bo wczesnego raka piersi HER2-dodatniego można wyleczyć!W ramach kampanii została uruchomiona strona internetowa www.wyleczrakapiersi.pl, a także profil na facebooku – Wylecz raka piersi HER2+. Na stronie znajdują się informacje dotyczące m.in. choroby, diagnostyki, możliwości leczenia. Organizatorami kampanii są: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja OmeaLife, Fundacja OnkoCafe oraz Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Kampania jest realizowana
z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Roche Polska, partnera kampanii.

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję