seniorzy
Dzisiaj jest, 28 października 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
04.10.2021 / Zdrowie i uroda
Kardiolog: jeśli nic nie zmienimy, nasze dzieci i wnuki będą żyły krócej!

Badania naukowe potwierdzają: przez epidemię schorzeń cywilizacyjnych skraca się oczekiwana długość życia. Główni winowajcy to: siedzący tryb życia, niezdrowa dieta oraz używki. Z przerażającymi prognozami można i warto walczyć.Skutecznie pomoże zmiana codziennych nawyków – przekonuje kardiolog prof. Ewa Straburzyńska-Migaj, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Forum Serce Pacjenta i radzi co zrobić, by chronić życie swoje, naszych dzieci i wnuków.

 

Choroby serca i naczyń to od lat jeden z dwóch głównych „zabójców Polaków”. Pacjenci umierają w wyniku choroby wieńcowej i zawału serca, udarów niedokrwiennych mózgu (na przykład z powodu niewykrycia w porę migotania przedsionków – najczęściej występującej arytmii) oraz niewydolności serca, na która choruje już nawet 1,4 mln osób w Polsce. Zdaniem lekarzy pandemia koronawirusa jeszcze pogorszyła sytuację.

 

– Pandemia COVID-19 sprawiła, że pacjenci ze schorzeniami serca i naczyń w przypadku zaostrzeń choroby albo w nagłych stanach, takich jak zawał serca, częściej trafiali do ośrodków z większym opóźnieniem. Niektórzy chorzy obawiali się zgłosić do szpitala lub nie byli pewni, czy otrzymają tam pomoc. Tymczasem poradnie kardiologiczne, w tym pracownie hemodynamiczne, zajmujące się leczeniem zawałów serca, pracowały cały czas. Niestety, wielu pacjentów zgłosiło się tam zbyt późno i przypłaciło to zdrowiem a nawet życiem– mówi prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

 

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w czasie pandemii koronawirusa uruchomiło kampanię edukacyjną „NIE #zostańwdomu z zawałem” i apelowało do pacjentów o szczególnie uważną pielęgnację zdrowia w trudnym pandemicznym czasie.

 

– W czasie tegorocznego Forum Serce Pacjenta rozmawialiśmy z osobami ze schorzeniami serca i naczyń oraz ich bliskimi, jak pomóc sobie lepiej dbać o zdrowie. Najwybitniejsi eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego radzili pacjentom z arytmiami, chorobą wieńcową, czy niewydolnością serca, co robić na co dzień, żeby żyć dłużej i lepiej. Wielu pacjentów skarżyło się na pogorszenie swojej kondycji zdrowotnej ale zgłaszało nam także niepokojące objawy sugerujące pogorszenie zdrowia u swoich dzieci i wnuków. Niestety, znajduje to odzwierciedlenie w badaniach naukowych. Ze względu na epidemię schorzeń cywilizacyjnych, w tym: otyłości, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz siedzący tryb życia i nieregularne żywienie zmniejsza się przewidywalna długość życia. Jeśli nic nie zmieniamy, nasze dzieci i wnuki będą żyły krócej niż my! – przestrzega kardiolog.

 

Ekspert radzi co zrobić, żeby cała rodzina żyła dłużej i lepiej:

 

Wprowadźmy drobne zmiany w codziennych nawykach – one zrobią kolosalną różnicę! – przekonuje prof. Ewa Straburzyńska Migaj i namawia by:

  • zastąpić krótkie przejazdy samochodem, autobusem czy tramwajem, na przykład po drobne zakupy, chodzeniem – to aktywność odpowiednia nawet dla pacjentów chorych na serce!;
  • wybierzmy wchodzenie po schodach zamiast jeżdżenie windą – to pierwszy prosty test na kondycję fizyczną i sprawność naszego serca. Gdy już po przejściu kilkunastu stopni pojawi się zadyszka, może to oznaczać objawy niewydolności serca – wtedy trzeba pilnie zgłosić się do lekarza;
  • jedzmy regularnie – „odchudzanie się” poprzez pomijanie na przykład śniadań może rozstroić pracę organizmu i nie pomoże zdrowiu;
  • wybierzmy warzywa – to najlepsza baza każdego posiłku. Są pełne wartościowych witamin, dostarczają cennego błonnika i zawierają mało kalorii. Surowe, gotowane, podawane w formie soków – możliwości jest mnóstwo!;
  • bezwzględnie zrezygnujmy z używek –palenie wyrobów tytoniowych, w tym papierosy elektroniczne, alkohol i inne używki dewastują organizm i skracają życie. Warto szukać wsparcia u bliskich, ale także u specjalistów – w razie potrzeby u lekarza rodzinnego i psychologa czy psychoterapeuty. To ważny krok do zdrowia fizycznego i psychicznego;
  • badać sięregularnie – także w czasie pandemii COVID-19 warto kontynuować rozpoczętą diagnostykę i realizować zlecone przez lekarza prowadzącego badania.
  • zaszczepić się przeciw Covid-19, grypie i pneumokokom!W tym trudnym czasie dbajmy o siebie szczególnie troskliwie, organizm nam za to podziękuje – zachęca prof. Ewa Straburzyńska-Migaj.

 

Nasz ekspert:

 

Prof. dr hab. Ewa Straburzyńska-Migaj,kierująca pododdziałem niewydolności serca w I Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego III Forum Serce Pacjenta.

 

 

 

 

 

 


Obraz Gerald Oswald z Pixabay 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję