seniorzy
Dzisiaj jest, 28 października 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
05.07.2021 / Zdrowie i uroda
Samochodem na wakacje, czyli jak dbać o kręgosłup podczas długiej podróży?

W końcu przyszedł czas na długo wyczekiwany urlop, od którego dzieli nas już tylko … kilkugodzinna podróż autem? To często wyzwanie dla naszych stawów i kręgosłupa. Jak podróżować, żeby cieszyć się w pełni wypoczynkiem? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutę.

 

Jazda autem to dla kręgosłupa duże obciążenie, szczególnie jeśli nasza pozycja nie jest ergonomiczna. Kilka godzin podróży może więc skończyć się bólem pleców, karku i stawów, a tym samym zdecydowanie popsuć nasz pierwszy dzień wyjazdu.

 

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to góry, morze i Mazury. Polska geograficznie jest dużym krajem i o ile nie mieszka się w centrum, to odległości, które musimy pokonać planując urlop czy weekendowy wyjazd są naprawdę spore. A przecież nie jeździmy tylko po naszym kraju, bowiem wielu z nas chętnie wybierze się też na zagraniczne wakacje samochodem, co oznacza jeszcze większe odległości do pokonania. Oto kilka wskazówek, dzięki którym  podróż stanie się przyjemniejsza i mniej dokuczliwa.

 

Ustawienie fotela ważniejsze niż myślisz

 

Nim ruszymy w drogę, zadbajmy o odpowiednie ustawienie fotela w samochodzie. Jego oparcie powinno podpierać plecy tak, aby między nimi, a udami był kąt nieco większy niż 90 stopni. Niektóre fotele wyposażone są w dodatkowe wsparcie dla odcinka lędźwiowego. Jeśli jednak ustawimy je zbyt wysoko lub zbyt nisko, będzie ono wypychało kręgosłup do przodu w nieodpowiedni sposób, a plecy będą przez to bardziej obciążone. Równie istotne jest prawidłowe dosunięcie fotela, tak aby przy wciśniętym do końca hamulcu, noga nadal była lekko ugięta. Warto zadbać też o naczynia krwionośne, które znajdują się pod kolanami i w tym celu podnieść siedzisko na odpowiednią wysokość (do kąta prostego). Pamiętajmy także o zagłówku – najkorzystniej dla naszego kręgosłupa będzie, jeśli ustawimy go na równi z czubkiem głowy – unikniemy dzięki temu nadmiernego pochylenia do przodu – komentuje Jacek Jarosiński, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Damiana

 

Planuj postój co 2 godziny

 

Trasa do miejsca docelowego może trwać kilka godzin. Pamiętajmy o robieniu regularnych przerw, które pozwolą rozprostować nogi, a także złapać kilka oddechów świeżego powietrza. Przyjmuje się, kierowcy powinni planować postój co około 2 godziny – wpływa to pozytywnie na koncentrację i szybkość reakcji. Oczywiście kręgosłup również będzie nam wdzięczny za zmianę pozycji. Idealnie byłoby wykonać też kilka ćwiczeń. O przykładowy „zestaw na przerwę” zapytaliśmy eksperta Jacka Jarosińskiego, fizjoterapeutę z Centrum Medycznego Damiana.

  1. Stań w rozkroku na szerokość bioder i wykonaj krążenia ramionami do przodu, a potem do tyłu. Wykonaj po 10 powtórzeń.
  2. Czas na skrętoskłony. Stojąc w rozkroku podnieś ręce na wysokość barków. Wykonaj skłon i skręt tułowia kierując jedną rękę do przeciwnej nogi. Drugie ramie unieś w górę i skieruj za nim wzrok. Powtórz ćwiczenie na drugą stronę. Wykonaj po 10 skrętów.
  3. Zadbaj o stawy skokowe. Stojąc, oprzyj jedną stopę na palcach i kręć powolne kółka w jedną, a następnie drugą stronę. Zmień nogę i powtórz.
  4. Wykonaj ćwiczenia stawów kolanowych. Stań lekko zginając nogi, ręce oprzyj na kolanach, zacznij robić powolne kółka kolanami do środka i na zewnątrz Można również złączyć stawy kolanowe i tak samo wykonać powolne krążenia w lewą jak i w prawą stronę.
  5. Złap nadgarstek lewej dłoni prawą ręką i wykonuj powolne krążenia nadgarstkiem, następnie to samo powtórz na drugą stronę.
  6. Nie zapomnij o karku. Stojąc w delikatnym rozkroku, możesz położyć ręce na biodrach, by zapewnić sobie stabilność. Następnie pochyl głowę powoli do przodu, a potem do tyłu i na boki. Ruchy wykonuj wolno i dokładnie.

Dzięki tym ćwiczeniom po kilku minutach będziemy gotowi do dalszej podróży.

 

Ciekawostka, czyli kilka słów o klimatyzacji

 

Eksperci zachęcają też, by w ostrożny sposób używać klimatyzacji. Owszem, schłodzone powietrze zdecydowanie lepiej wpływa na koncentrację w podróży, jednak w czasie upałów powinniśmy unikać dużych skoków temperatur. Duże wahania między zimnym wnętrzem auta, a upałem czekającym na zewnątrz mogą doprowadzić do skurczów mięśni. Bywają one szczególnie nieprzyjemne i bolesne dla osób borykających się z bólami kręgosłupa.

 

Nogi do góry!

 

Należy pamiętać, że siedzenie w samochodzie wpływa negatywnie nie tylko na kręgosłup, ale też na krążenie krwi. Ucisk spowodowany siedzeniem w jednej pozycji sprawia, że przepływ krwi z kończyn do wyższych partii ciała jest trudniejszy. Wynikający z tego zastój krwi w żyłach prowadzi z kolei do wzrostu ciśnienia żylnego, co może stać się przyczyną pojawienia dolegliwości takich jak uczucie ciężkich nóg czy ich opuchnięcie. Receptą, podobnie jak w przypadku całego ciała, jest robienie przerw i poruszanie się, dzięki czemu swobodny przepływ limfy zostanie przywrócony. Jeśli jednak po podroży nadal odczuwamy dyskomfort, warto położyć się na kilkanaście minut z nogami uniesionymi do góry, tak by krew miała możliwość odpłynąć z nóg, w stronę serca.

Powyższe sposoby sprawią, że podróż upłynie nam przyjemnie. Warto więc nieco wydłużyć czas dojazdu na miejsce, by w zamian czuć sięlepiej, gdy dotrzemy do celu.

 


Centrum Medyczne Damiana

Centrum Medyczne Damiana (CMD) istnieje od 1994 r. Zapewnia pacjentom szeroki zakres opieki medycznej w ośmiu przychodniach w Warszawie oraz w Szpitalu. Pracują w nich lekarze wszystkich specjalności, z wieloletnią praktyką kliniczną zdobytą w wiodących placówkach polskich i zagranicznych.

Centrum Medyczne Damiana oferuje kompleksowy zakres konsultacji lekarzy, badań diagnostycznych; obrazowych i laboratoryjnych, rehabilitację i profilaktykę zdrowotna. W Szpitalu Damiana wykonywane są operacje w zakresie chirurgii ogólnej, ortopedii, okulistyki, laryngologii i ginekologii.

Zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów gwarantowane są w oparciu o długoletnie doświadczenie lekarzy pracujących w Centrum Medycznym Damiana i najwyższe standardy w procesie leczenia. Wysoka jakość znalazła odzwierciedlenie w zdobytych przez CMD certyfikatach i nagrodach, takich jak: „Akredytacja Centrum Monitorowania Jakości”, Certyfikat ISO, „Szpital bez bólu”, „Bezpieczny Pacjent”, „Godło Quality International 2017” oraz „Miejsce przyjazne przyszłej Mamie”.

W ciągu 25 lat swojego istnienia Centrum Medyczne Damiana ugruntowało swoją silną pozycję na rynku prywatnych usług medycznych. O unikatowości jego usług świadczą: indywidualne, przyjazne podejście do pacjentów, kompleksowa opieka medyczna, wysokie kwalifikacje personelu, a także zwracanie szczególnej uwagi na profilaktykę zdrowia.

Centrum Medyczne Damiana angażuje się także w działania charytatywne i współpracuje z m.in. z takimi organizacjami jak: UNICEF Polska, WOŚP oraz Fundacja Spełniamy Marzenia.

Centrum Medyczne Damiana należy do Grupy Medicover.

 

 


Obraz StockSnap z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję