seniorzy
Dzisiaj jest, 2 kwietnia 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
01.02.2023 / Zdrowie i uroda
Zalety spacerowania

Pomimo szarugi i zimnej pogody na dworze w okresie zimowym poza obniżonym nastrojem doskwiera nam również brak ruchu. Wychodzimy mniej z domu, ograniczamy spacery i wyjścia na zakupy. A przecież ruch to zdrowie! Postaram się w tym artykule przedstawić Państwu zalety chodzenia na spacery i zachęcić Państwa do częstszego przebywania na łonie natury.

 

Jedną z najważniejszych zalet spacerowania jest jego zbawienny wpływ na kondycję psychiczną człowieka[1]. Świeże powietrze wraz z aktywnością ruchową poprawiają samopoczucie i powodują, że człowiek odrywa się od codziennych problemów. Jeśli jeszcze spacerujemy w parku czy w lesie to dodatkowo obecność natury wpływa kojąco na nasze skołatane nerwy i pozwala spojrzeć z innej perspektywy na siebie i swoje życie. Spacer pozwala także zniwelować niektóre negatywne skutki lekkiego stresu[2].

 

Aktywność fizyczna, szczególnie ta na dworze przyczynia się do wydłużenia życia! Seniorzy którzy wychodzą z domu i są aktywni fizycznie na ogół żyją dłużej[3]. Spacerowanie zwiększa także odporność organizmu i przyczyna się do niwelacji skutków niektórych chorób[4] a także do utrzymania ciała w dobrym stanie. Chodzenie wpływa także na utrzymanie formy co przekłada się na inne codzienne czynności i pozwala zachować sprawność organizmu.

 

Podczas przechadzki po parku mamy także możliwość poznać różnych ludzi, spotkać się ze znajomymi czy wnukami i zdrowo spędzać czas. Spacerując wspólnie z ludźmi możemy pogłębiać nasze relacje podziwiając piękno natury wokół. Regularne wspólne spacery z przyjaciółmi mogą także wspomóc nas w budowaniu zdrowych rutyn i wzmocnić nasze więzi. Bez spotkań na żywo ciężko jest się przyjaźnić, a wspólne wyjście na spacer do lasu pozwala rozwinąć wspólne hobby jak na przykład obserwowanie ptaków czy rozpoznawanie gatunków roślin. Jeśli ktoś woli spacery w samotności, bez ludzi to zawsze może zabrać ze sobą psa!

 

Inną zaletą spaceru jest to, że pobudza wydzielanie witaminy D[5]. Jednak by tak się stało, należy wychodzić na dwór gdy jest jasno.

 

Jako, że spacerowanie to aktywność fizyczna to może ona nam także pomóc w odchudzaniu[6]. Wraz z ruchem ciało spala zdecydowanie więcej energii niż podczas siedzenia czy leżenia. 

Chodzenie przyspiesza także metabolizm i wspomaga układ sercowo-naczyniowy[7]. Podczas spaceru krew w żyłach jest szybciej pompowana i jest jej więcej. Spacer także wpływa na unormowanie ciśnienia[8].

 

Idąc na przechadzkę musimy jednak pamiętać o odpowiednich ubraniach. Szczególnie w sezonie zimowym musimy ubrać się tak, żeby było nam ciepło ale zarazem żebyśmy się nie zgrzali. Warto też zabrać ze sobą butelkę wody, chusteczki, jakąś przekąskę i aparat do robienia zdjęć napotkanym ptakom czy roślinom. Powinniśmy także zabierać ze sobą telefon komórkowy, żeby w razie zwichnięcia kostki czy innego wypadku móc zadzwonić po pomoc. Wychodząc na spacer do lasu powinniśmy powiadomić kogoś z rodziny gdzie idziemy i ile nas nie będzie.

 

Mam nadzieje, że zachęciłem Państwa do ruchu na świeżym powietrzu i że uświadomiłem Państwu niektóre z wielu korzyści spacerowania. Pamiętajmy: Ruch to zdrowie!

 

Autor:  Kamil Wojtowicz

 

 

 

Źródła:

[1] https://www.everydayme.pl/zdrowie-i-nastroj/zdrowie-kobiety/5-zaskakujacych-korzysci-plynacych-ze-spacerow

[2] https://www.lancerto.com/pl/blog/spacer#akapit2

[3] https://odzywianie.wprost.pl/odchudzanie/10322566/11-korzysci-ze-spacerowania-ruszaj-w-droge-po-dobre-zdrowie.html

[4] https://fit.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/sporty-letnie/zalety-spacerowania-czyli-5-powodow-dla-ktorych-warto-isc-na-spacer-aa-XxeR-Epkx-LsZE.html#2-zalety-spacerowania-uchronisz-sie-przed-osteoporoza

[5] https://www.sposobynazycie.pl/niekonczaca-sie-lista-zalet-spacerowania/

[6] https://www.ppr.pl/wiadomosci/10-najwazniejszych-korzysci-ze-spacerow

[7] https://zwierciadlo.pl/lifestyle/311568,1,spacerologia--jakie-korzysci-daje-chodzenie.read

[8] https://uroda.abczdrowie.pl/spacer-zalety-zasady

 

 


Obraz 👀 Mabel Amber, who will one day z Pixabay

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję