seniorzy
Dzisiaj jest, 14 października 2019
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Powrót
23.04.2019 / Zdrowie i uroda
Zamiast leków - książki, które leczą

Obchodzony 23 kwietnia Światowy Dzień Książki, to świetny pretekst do promocji czytelnictwa, nie tylko jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, ale przede wszystkim pożytecznej rozrywki. Mało kto jednak zdaje sobie sprawy, że książki mają również funkcję… terapeutyczną.

Czytanie to nie tylko przygoda i podróż w nieznane krainy, ale również szereg korzyści. Lektura wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, a także poprawia koncentrację. To jednak nie wszystko – książki są jedną ze sprawdzonych i z sukcesem stosowanych metod terapii dorosłych – w tym również osób starszych. Seniorzy uczestniczący w zajęciach z książkami, często pracują na tekstach, które znają. Przyczynia się to do poprawy pamięci, co w przypadku demencji jest niezwykle ważne.

Książka na receptę

Biblioterapia to zajęcia, w których wykorzystuje się książki w celach terapeutycznych, aby budować szeroko pojęte dobre samopoczucie. Dzięki warsztatom z książką, uczestnicy mają możliwość rozbudzenia wyobraźni, ale również są bardziej skłonni do autorefleksji, a także łatwiej im określić własne potrzeby i zrozumieć wybory.
Aby osiągać takie dobre rezultaty, proces terapeutyczny musi być przeprowadzony przez odpowiednio wyszkolonego terapeutę. – mówi Agata Samson – Tutak, terapeuta zajęciowy z Medicover Senior. Jego głównym zadaniem jest prawidłowe zdiagnozowanie potrzeb uczestników i odpowiedni dobór literatury. Osoba, która decyduje się prowadzić taki rodzaj zajęć, musi mieć nie tylko wiedzę na temat książek, które wykorzystuje się w takiej terapii,  i sposobów pracy z nimi. To co jest równie ważne jak kompetencje, to wysokie umiejętnościami interpersonalne – wyczucie i zrozumienie potrzeb uczestników zajęć to klucz do efektywnej pracy z grupą. Leczenie poprzez literaturę bardzo dobrze sprawdza się w celach terapeutycznych. Ten rodzaj terapii zajęciowej, polega na ukierunkowanym czytaniu odpowiednio dobranych fragmentów literatury, a następnie przepracowywaniu ich w kontekście potrzeb uczestników zajęć. Dzięki takim zajęciom nasi podopieczni otrzymują wsparcie psychiczne, a to procentuje u nich większą wiarą w siebie i we własne możliwości. U uczestników takich zajęć obserwujemy również znacząco mniejszy poziom stresu i lęku. Ale, to co w przypadku naszych podopiecznych jest najważniejsze, to znacząco obniżone poczucie osamotnienia.  

Książa leczy ciało i umysł

Czytanie to emocje – warto czytać, żeby je przeżyć, ale również po to, aby dzięki lekturze sobie z nimi poradzić. Dzięki uspokojeniu skołatanych nerwów, czytanie ma wpływ na zdrowie psychiczne, a przez to także na kondycję fizyczną.Skąd taka lecznicza moc książek? Szczególnie w przypadku seniorów, którzy często czują się odizolowani od świata, a przez to samotni, czytanie daje poczucie wolności i pozwala się otworzyć. Poprzez zagłębienie się w świat literatury i wejście w świat książkowych historii,  łatwiej poradzić sobie z dyskomfortem związanym z chorobą.

Nie ma zatem lepszej rady – łykajmy książki, jak witaminy!

 


Medicover Senior stanowi część międzynarodowej firmy Medicover Healthcare Services oferującej prywatną opiekę medyczną. Firma powstała w 2014 roku jako odpowiedź na rosnącą potrzebę objęcia pacjentów powyżej 67 roku życia formami wsparcia, które wykraczają poza standardowe pakiety opieki medycznej. Specjalizuje się w organizacji najwyższej jakości opieki domowej i stacjonarnej dla osób starszych.

Firma oferuje klientom szeroki wachlarz usług opiekuńczych: opiekę domową (w tym pomoc asystentów i opiekunów osób starszych, fizjoterapeutów, pielęgniarek i lekarzy), opiekę dzienną (w szczególności dla osób niesamodzielnych, cierpiących na demencję i Alzheimera) oraz opiekę stacjonarną w Domu Opieki Józefina w Józefowie pod Warszawą, a także w Willi Wiosenna w Święcicach.

Medicover Senior opiera się na najlepszych międzynarodowych standardach i praktykach. Dom seniora Józefina jest pierwszym domem opieki w Polsce, który przeprowadził certyfikację zgodnie z wytycznymi Swedish Care International.

Firma systematycznie poszerza naszą ofertę, szuka nowych rozwiązań w trosce o zdrowie, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa seniorów i ich rodzin.

 

 

Obraz Gerhard Gellinger z Pixabay

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję