seniorzy
Dzisiaj jest, 30 maja 2023
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
Święty
close
Edukacja dla Seniora
Edukacja dla Seniora
Powrót
08.02.2022
Edukacja technologiczna – CDT zaprasza do nauki osoby w każdym wieku

Edukacja technologiczna i praktyczna nauka korzystania z narzędzi online, to podstawowy cel realizowany przez Centralny Dom Technologii, który przygotowuje i prowadzi warsztaty i kursy zarówno dla dzieci i młodzieży szkolnej, jak i nauczycieli oraz seniorów. Dzięki szerokiej ofercie edukacyjnej zespół CDT może odpowiadać na potrzeby różnych grup odbiorców, ale także proponować zajęcia o tematyce, która wynika z bieżących zmian zachodzących w technologiach i w otoczeniu społecznym, takich jak kwestie ekologiczna, czy kompetencje cyfrowe potrzebne na nowoczesnym rynku pracy. W tym roku CDT, oprócz cieszącej się popularnością stałej oferty dla klas i webinarów dla nauczycieli zaproponował nowości – kursy stacjonarne dla uczniów warszawskich szkół „Cyfrowy Kierunkowskaz” oraz, we współpracy z ekspertami firmy Allegro, zajęcia z Cyfrowej przedsiębiorczości dla Cyfrowych Debiutantów. Zapisy już trwają!

 

Kompetencje cyfrowe – ułatwiają życie i dają poczucie bezpieczeństwa

 

Centralny Dom Technologii został powołany przez Fundację Polskiego Funduszu Rozwoju, aby promować i oferować edukację technologiczną i w ten sposób przyczyniać się do eliminowania wykluczenia cyfrowego. To zadanie ma szczególne znaczenie dla osób dorosłych, które dzięki kompetencjom cyfrowym zyskują dostęp do usług potrzebnych w życiu społecznym (codzienny dostęp do spraw urzędowych czy usług finansowych). Z badań przeprowadzonych przez zespół CDT w 2021 roku wynika, że uczestnictwo w szkoleniach z obsługi urządzeń z dostępem do Internetu jest skuteczne i może przynosić długofalowe skutki. Uczestnicy warsztatów „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie” - osoby w wieku 60 lat i więcej - odpowiadali prawidłowo średnio na 92% pytań w postteście, w porównaniu do 42% w preteście. Duże znaczenie ma również użyteczność rozwiniętych przez uczestników kompetencji [Źródło: Raport, Jak seniorzy korzystają z technologii? O skutecznych praktykach edukacji cyfrowej, Fundacja PFR, 2021, Raport dostępny online].

 

Dzięki wykorzystaniu metodologii STEAM oraz współpracy z ekspertami i partnerami biznesowymi, takimi jak Allegro, oferta edukacyjna CDT jest uzupełnieniem tradycyjnej nauki szkolnej. Co więcej, edukacja obejmuje także osoby dorosłe, dla których wiedza technologiczna jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego korzystania z zasobów dostępnych w sieci – mówi Dominika Wiśniewska, Fundacja PFR.

 

W Raporcie wskazano także z jakich aplikacji seniorzy korzystają najchętniej. Okazało się, że są to te, które umożliwiają im komunikację: 52% uczestników projektu deklaruje posiadanie poczty e-mail, 57% korzystanie z Messengera, 37% z WhatsAppa, a 33% ze Skype’a. Równie popularne okazały się strony i aplikacje sprzedażowe, spośród których najpopularniejszą okazała się platforma zakupowa Allegro.pl – aż 54% uczestników zajęć wskazało, że zna tę platformę i z niej korzysta.

 

Allegro jest drugim najpopularniejszym serwisem internetowym odwiedzanym przez seniorów, zaraz po popularnej wyszukiwarce internetowej. Seniorzy bardzo często porównują naszą platformę do gigantycznej galerii handlowej, gdzie można kupić prawie wszystko. To, na co zwracają szczególną uwagę to bezpieczeństwo oraz wygoda związana z zakupami online. Dzięki Allegro mogą zrobić zakupy szybko i bez wychodzenia z domu. Z drugiej strony, cały czas jest w nich dużo obaw, niepewności i braku zaufania do nowych technologii. Właśnie dlatego, tak ważna jest dla nas edukacja starszych pokoleń. Chcąc pokazać, że zakupy na Allegro są naprawdę proste i bezpieczne, stworzyliśmy dedykowaną stronę internetową z poradnikami wideo i przewodnikami po naszej platformie. Ponadto, uruchomiliśmy infolinię dla seniorów oraz nawiązaliśmy współpracę z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej. Wspólny cykl zajęć realizowany z CDT jest więc dla nas kolejną, ważną inicjatywą, dzięki której możemy przybliżyć seniorom świat zakupów online, a jednocześnie jeszcze lepiej odpowiedzieć na ich potrzeby - mówi Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability Allegro.

 

Zajęcia dla seniorów „Cyfrowi Debiutanci” pojawiły się w ofercie edukacyjnej CDT już dwa lata temu i od samego początku cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Warsztaty realizowane były stacjonarnie w CDT oraz w mniejszych miejscowościach w całej Polsce, a także online. Łącznie wzięło w nich udział ponad 1600 osób. Wszystkie materiały edukacyjne przygotowane dla Cyfrowych Debiutantów są publikowane na kanele YouTube Centralnego Domu Technologii. Dla ułatwienia kontaktu i udostępnienia indywidualnego wsparcia technicznego, uruchomiono także bezpłatne telefoniczne konsultacje technologiczne.

 

Cyfrowi Debiutanci – nowe umiejętności w każdym wieku

 

Program „Cyfrowi Debiutanci” umożliwia osobom powyżej 60. roku życia zdobycie nowych kompetencji w obszarze korzystania ze współczesnych technologii na co dzień. Uczestnicy zdobywają przydatne umiejętności w zakresie obsługi komputera, smartfona oraz aplikacji ułatwiających poruszanie się po Internecie w bezpieczny sposób. Od 2022 roku Program poszerzono o kolejne zajęcia i warsztaty. Wszystkie przewidziane działania są bezpłatne, a rekrutacja właśnie się rozpoczęła! W ramach nowych zajęć, przewidziane są: kurs stacjonarny dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z technologią oraz cotygodniowe webinary online dla tych już obeznanych z nowymi technologiami.

 

Podstawowy kurs stacjonarny ma formę cyklu 8 spotkań, trwających po 90 minut, które odbywają się w każdą środę o godzinie 12:00 w Centralnym Domu Technologii, przy ulicy Kruczej 50 w Warszawie. Tematyka zajęć obejmuje podstawy używania komputera, dostosowywanie urządzenia do swoich potrzeb oraz obsługę systemu operacyjnego Windows. Uczestnicy poznają od podszewki Internet i przeglądarki internetowe oraz dowiedzą się jak bezpiecznie pracować z komputerem i w sieci. Nauczą się rejestracji w Google i zakładania konta w poczcie elektronicznej. Cyfrowi Debiutanci zapoznają się również z podstawami używania smartfona i dostosowywania urządzenia do swoich potrzeb − instalowania i użytkowanie aplikacji. Dodatkowo, do kursu dołączyliśmy nową ścieżkę edukacyjną „Cyfrowa Przedsiębiorczość”. W ramach tych zajęć, uczestnicy nauczą się robić zakupy w sieci oraz dokonywać płatności internetowych. Partnerem ścieżki jest firma Allegro, która aktywnie wspiera edukację cyfrową seniorów.

 

Kupowanie na Allegro jest naprawdę proste, ale często, najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Świat cyfrowych zakupów tylko z pozoru jest skomplikowany. W rzeczywistości to bezpieczne rozwiązanie, które ułatwia nam życie i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Przekonają się o tym uczestnicy ścieżki edukacyjnej “Cyfrowa Przedsiębiorczość”. Osobiście, przejdę z nimi krok po krok przez cały proces zakupowy na Allegro. Opowiem w prosty sposób jak założyć konto, wyszukać konkretne produkty na platformie i wybrać najbardziej dogodną formę płatności oraz dostawy. Rozwieję też wszelkie wątpliwości na temat zwrotów produktów i co bardzo ważne - opowiem o bezpieczeństwie zakupów. Nie pozostaje mi więc nic innego, jak tylko zachęcić wszystkich Cyfrowych Debiutantów do udziału w zajęciach - mówi Łukasz Pawłyszyn, Ekspert Customer Experience Allegro

 

Warsztaty online odbywają się co tydzień w środy o godzinie 10:00, w ich trakcie omawiane są najważniejsze tematy dotyczące podstawowych i trochę bardziej zaawansowanych umiejętności korzystania z komputera. Podczas warsztatów uczestnicy poznają aplikacje do telekonferencji, popularne narzędzie do projektów graficznych – Canva, mapy Google, serwisy eObywatel, YouTube i Spotify oraz dowiedzą się nieco więcej na temat sztucznej inteligencji i fotografii z wykorzystaniem smartfona. Cyfrowi Debiutanci nauczą się również korzystania z chmury internetowej, wyszukiwania w Internecie oraz tego, jak wybierać i kupować elektronikę.

 

Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy zalogować się i w każdą środę o godzinie 10:00 dołączyć do spotkania, klikając na link: https://cedet.clickmeeting.com/oswajamy-technologie

 

Zapraszamy na zajęcia stacjonarne w Centralnym Domu Technologii w Warszawie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem: 694 813 219 oraz poprzez formularz on-line: https://forms.office.com/r/T7etC8cJsw.

 

Więcej informacji na temat Projektu „Cyfrowi Debiutanci – oswajamy technologie” znajduje się na stronie Centralnego Domu Technologii: www.cdt.pl

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję