seniorzy
Dzisiaj jest, 26 lutego 2021
Warszawawww.booked.net
-7°C
Śnieg
A
A
A
close
Edukacja dla Seniora
Edukacja dla Seniora
Powrót
28.03.2019
Jak prawidłowo opiekować się seniorem? Dowiesz się tego podczas otwartych warsztatów dla opiekunów osób starszych ze Starego Miasta w Krakowie

Opieka nad seniorami niezdolnymi do samodzielnego funkcjonowania w wielu przypadkach spada na ich najbliższych - to oni w 80%[1] zapewniają pomoc osobom starszym. Niewątpliwie, gotowość rodzin do świadczenia pomocy swoim bliskim jest cennym zasobem. Aby jednak móc prawidłowo opiekować się osobą starszą, potrzebne są nie tylko chęci i dobra kondycja fizyczna. Potrzebna jest również profesjonalna wiedza, której wielu opiekunów naturalnych, niestety nie posiada.

 

Codzienna opieka nad osobą starszą to bardzo trudna praca, wymagająca od opiekuna nie tylko umiejętności praktycznych, ale też odpowiedniej wiedzy merytorycznej. Opiekun musi być gotowy na trudne i nieprzewidziane sytuacje związane ze złym zdrowiem bądź samopoczuciem seniora. Co jednak ważniejsze, musi być też świadomy tego, że nie w każdej sytuacji jest w stanie pomóc swojemu bliskiemu. Stąd tak ważne jest zrozumienie podopiecznego, tego, co dzieje się z jego ciałem, umysłem i emocjami, a także umiejętność radzenia sobie z własnymi reakcjami.

 

- Nieocenioną pomocą dla członków rodzin i innych osób prywatnych zajmujących się osobami starszymi okazują się kursy i szkolenia. Niestety, tych w dalszym ciągu jest zbyt mało. Stąd pomysł na trwający już cykl spotkań, podczas których opiekunowie zyskują szansę zdobycia praktycznej wiedzy, ale też podzielenia się swoimi trudnościami ze specjalistami z różnych dziedzin, na co dzień związanymi z opieką na osobami starszymi. Jest to forma wsparcia, której opiekunowie na prawdę potrzebują – tłumaczy Tomasz Piłat, dyrektor Akademii Opiekunów, zajmującej się profesjonalnym wsparciem opiekunów osób starszych.


Warsztaty organizowane przez Akademię Opiekunów oraz DPS Helclów odbywają się w każdą środę miesiąca, aż do końca listopada 2019 roku (z przerwą wakacyjną w lipcu i w sierpniu). Wśród prowadzących warsztaty znajdują się m.in. pielęgniarka, rehabilitant, psycholog oraz prawnik. W każdym miesiącu odbywają się cztery spotkania szkoleniowe, trwające ok. 3 godziny oraz warsztat w ramach tzw. grupy wsparcia zaplanowany na ostatni czwartek miesiąca.


Projekt „Poradnia opiekunów rodzinnych przy DPS Helclów w Krakowie” w pełni finansowany jest ze środków dzielnicowego budżetu obywatelskiego Miasta Krakowa, dlatego skierowany jest wyłącznie do mieszkańców I dzielnicy Krakowa (Starego Miasta) – jednak nie tylko opiekunów tam zamieszkałych, ale również tych, zajmujących się zameldowanymi tam osobami starszymi.

 

W kwietniu, uczestnicy warsztatów będą mieli szansę dowiedzieć się więcej m.in. w tematach:

- codziennej pielęgnacji osoby starszej

- prawidłowego odczytywania pojawiających się symptomów chorobowych oraz reagowania na nie

- wspólnej aktywizacji ruchowej – zarówno podopiecznego, jak i jego opiekuna

- pomocy prawnej dla osób, na co dzień opiekujących się seniorem

- dbania o własne zdrowie, fizyczne i psychiczne

 

Zapisu na warsztat dokonać można telefonicznie pod numerem telefonu 12 634 42 55 wew. 195 lub bezpośrednio, poprzez wizytę w DPS Helclów bądź Akademii. Dokładne harmonogramy spotkań publikowane będą na stronach internetowych obu organizacji oraz Facebook’owym profilu Akademii, zachęcamy do śledzenia aktualności oraz zapisów na wybrane warsztaty.

 

Więcej informacji o projekcie na stronie internetowej Akademii Opiekunów:

https://akademiaopiekunow.pl/zapraszamy-do-poradni-opiekunow-rodzinnych-u-helclow/

 

oraz na stronie DPSu Helclów:

https://www.dpshelclow.pl/

 


[1] Mieczysław Augustyn: Seniorzy - między pracą a opieką. Warszawa, 2014.

 

Top

Strona korzysta z plików "cookie" w celu realizacji usług zgodnie z Regulaminem. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.

Akceptuję